Na půdě SP Praha vstoupili do nadstavby prvoligoví basketbalisté BCM Orli Prostějov a navázali na poslední úspěch v základní části ve Zlíně. Proti domácím Sokolům byli většinou ve vedení, a přestože se úplně nevyvarovali herních výpadků, bylo jejich vítězství 80:75 zasloužené.

Po vyrovnaném začátku, kdy se soupeři několikrát vystřídali ve vedení, Orli poprvé udeřili. Soupeři odskočili na 13:7, pak se ale zasekli v útoku. V rychlém sledu neproměnili tři nájezdy, pak pro změnu ztratili míč v rozehrávce a soupeř dokázal vyrovnat. Vychýlená muška se pak přenesla na Pražany. Jejich výpadek potrestal z trojek Klepač a první čtvrtinu nakonec Orli vyhráli 21:13, když závěrečnou ukázkovou přihrávku Jenčíka zakončil Komárek.

Vstup do druhé čtvrtiny hostům vůbec nevyšel. Během dvou minut inkasovali sedm bodů za sebou a téměř přišli o vybudovaný náskok. Sokol měl pak hned čtyři možnosti otočit výsledek na svoji stranu, ani jednou ale neuspěl a pomohl Hanákům zpět do hry. Ti nabídnutou šanci využili a začali si opět budovat větší vedení. Po trojce Slavíka poprvé vedli dvouciferným rozdílem 36:26 a v poločase měli na své straně nadějný výsledek 39:30, přestože poslední akci nedokázali přesně zakončit.

První body třetí čtvrtiny dal Klepač, pak se ale Orli dostali do problémů. Po třetím faulu musel střídat Havel, domácí se dostali do náporu a najednou to bylo jen o dva body a kouč Michal Pešta zastavoval domácí kanonádu za cenu oddechového času. Ani to nepomohlo a po trojce Pelikána vedli 42:41 domácí. V pravou chvíli se střelecky zvedl Nosek a s jeho pomocí tým Prostějova ukončil bodové sucho a probil se k vedení 55:51 po třiceti minutách.

Ve zlepšeném výkonu Orli pokračovali i na začátku poslední periody po dvou minutách odskočili na 60:53. Sokoli se zase přiblížili ve 34. minutě na rozdíl bodu a v tom okamžiku přišla klíčová pasáž střetnutí. Prostějov odskočil na 70:59 tři minuty před koncem. Domácí v zoufalé snaze snížili až na dva body, vítězství ale pečetil trojkou Nosek.

Basketbal I. liga O udržení – 1. kolo

SP Praha – BCM Orli Prostějov 75:80 (13:21, 30:39, 51:55)

Nejlepší střelci: Pelikán 20, Růžicka, Hřebík 14 – Nosek 29, Klepač 15, Kaštil 13, Havel 10, Slavík 7, Komárek 6, Jenčík, Kalisz, Varsík. Trojky: 10:8. Fauly: 17:14. Trestné hody: 5/12 – 12/21. Doskoky: 40:37.

Michal Pešta – BCM Orli Prostějov:

„Bylo to nahoru – dolů s dobrým koncem pro nás. V prvním poločase domácí příliš dobře nebránili a my jsme dali šestnáct bodů z rychlých protiútoků. Po pauze se hráči Sokola zlepšili, my jsme se dostali do problémů a najednou jsme dokonce prohrávali. Naštěstí se nám podařilo pár střel, ty nás dostaly zpátky do hry. Před poslední akcí jsme si řekli, že ji rozehrajeme do rohu, kde nehrozí ztráta a rychlý brejk soupeře. Kluci to zvládli parádně.“

1. BASKETBALOVÁ LIGA – skupina 13. až 20. místo

Ostatní výsledky 1. kola: BK Levharti Chomutov – Basketbal Olomouc 130:88 (31:23, 64:52, 94:70), Fastav Zlín – USK Praha B 94:71 (22:19, 49:35, 68:49, Snakes Ostrava – Basketbal Polabí 71:109 (13:32, 29:56, 50:80).

TABULKA SKUPINY:

13.       USK Praha B    19        7          12        1410:1423       26

14.       FASTAV Zlín     19        6          13        1624:1728       25

15.       BK Levharti Chomutov           19        6          13        1512:1619      25

16.       SP Basket        19        5          14        1316:1496       24

17.       Snakes Ostrava           19        5          14        1385:1697       24

18.       Basketbal Olomouc    19        5          14        1480:1818       24

19.       Basketbal Polabí         19        4          15        1580:1732       23

20.       BCM Orli Prostějov    19        4          15        1396:1685       23

BCM Orli Prostějov – BK Levharti Chomutov (16. 2., 19:00), Basketbal Polabí – Fastav Zlín (18. 2., 16:00), Basketbal Olomouc – SP Basket (18. 2., 18:00), USK Praha B – Snakes Ostrava (18. 2., 18:00).