Sérii venkovních zápasů na konci sezóny zahájili basketbalisté BCM Orli Prostějov na palubovce Chomutova. S domácími Levharty prohráli 66:82, když nedokázali zastavit především pivota Petra Macháče. Posila z děčínského účastníka Kooperativa NBL zaznamenala 29 bodů a 20 doskoků a byla klíčovou osobností vítězů.

Hosté museli zpočátku dohánět malou ztrátu, po čtyřech minutách se přesto dostali do vedení 7:6 po koši Rygla. Domácí si ale rychle vzali vedení zpět díky převaze pod košem a po opakovaných střeleckých pokusech natáhli svůj náskok až na šest bodů. Orlům nepomohl ani oddechový čas. V útoku se totiž trápili při střelbě z dálky a proměnili až sedmý pokus za tři body. Na konci čtvrtiny přesto snížili až na rozdíl tří bodů a po deseti minutách prohrávali 18:23, když po nešťastném faulu pustili na trestné hody Dolanského.

Také ve druhé části museli hráči Prostějova odolávat domácímu tlaku z vymezeného území, kde kraloval především Macháč, kmenový hráč Děčína. Hosté kontrovali pokusy ze střední vzdálenosti, navíc je rozstřílel z dálky Klepač a výsledkem bylo snížení na 33:34 čtyři minuty před přestávkou. Koncovka poločasu ovšem patřila domácím, kteří odcházeli do kabiny za stavu 43:37 s náskokem šesti bodů.

Skóre další desetiminutovky otevřel trojkou Müller, Levharti ale opakovaně využívali svoji převahu pod košem, kde bodovali nebo získávali fauly a trestné hody. Hostující basketbalisté chtěli kontrovat rychlými brejky, v několika případech se však sami připravili o míč nepřesnou rozehrávkou. Ve 28. minutě jejich ztráta narostla na dvanáct bodů (46:58). Za tohoto stavu se domácí uklidnili a začali na palubovce excelovat. Chvílemi vedli až o jednadvacet bodů a periodu zakončili s pohodlným vedením 67:50.

Na začátku poslední desetiminutovky Orli snížili ztrátu na rozdíl třinácti bodů, Chomutov ale odpověděl sérií jedenácti bodů a rázně ukončili sen hostujícího výběru o dramatickou koncovku střetnutí.

BK Levharti Chomutov – BCM Orli Prostějov 82:66 (23:18, 43:37, 67:50)

Nejlepší střelci: Macháč 29, Boyko 15, Seifert 13, Kovář 11 – Klepač 26, Kaštil 8, Nosek 7, Slavík 6, Müller 5, Rygl, Kalish, Jenčík 4, Kratochvíl 2, Varsík. Trojky: 5:5. Fauly: 19:24.

Trestné hody: 30/17 – 16/1. Doskoky: 53:33.

Michal Pešta – BCM Orli Prostějov:

„Klukům nemůžu nic vytknout. Proti velké výškové převaze dělali, co mohli. Škoda že se nám nedařilo v útoku, kde jsme zahodili hodně střel z dálky, soupeř navíc dobře předskakoval hráče a získával míče. Ale rozhodovalo se ve vymezeném území. Na doskoku jsme prohráli o dvacet a přesně ten počet míčů doskočil Petr Macháč. Právě on vytvořit rozdíl, kterého domácí využili.“

1. BASKETBALOVÁ LIGA – skupina 13. až 20. místo

Ostatní výsledky 6. kola: Fastav Zlín – Basketbal Polabí 92:91 (23:22, 46:51, 68:76), SP Praha – Basketbal Olomouc 73:78 (16:23, 36:32, 56:51), Snakes Praha – USK Praha B 103:78 (31:22, 48:42, 74:59).

TABULKA SKUPINY:

13.       USK Praha B    24        11        13        1811:1798      35

14.       BK Levharti Chomutov           24        9          15        1927:1992      33

15.       Basketbal Polabí         24        8          16        2166:2123      32

16.       SP Basket        24        8          16        1704:1861      32

17.       FASTAV Zlín    24        7          17        1994:2199      31

18.       Basketbal Olomouc    24        7          17        1855:2261      31

19.       BCM Orli Prostějov    24        6          18        1780:2101      30

20.       Snakes Ostrava           24        6          18        1760:2157      30

KAM PŘÍŠTĚ:

Basketbal Polabí – BCM Orli Prostějov (22. 3., 20:00), SP Basket – Fastav Zlín (22. 3., 19:30), Basketbal Olomouc – USK Praha B (24. 3., 18:00), Snakes Ostrava – BK Levharti Chomutov (24. 3., 18:00).