Velkou bojovnost ukázali basketbalisté BCM Orli Prostějov v posledním utkání sezóny. Přestože někteří v týdnu před utkáním proti rezervě USK Praha ani pořádně netrénovali, předvedla sestava nadšený výkon a vyhrála 87:78, když o svém úspěchu rozhodla ve druhém poločase.

Utkání ještě pořádně nezačalo a hosté po dvou minutách prohrávali 0:6, když zahodili čtyři střely a dvakrát přišli o míč. O chvíli později už ztráceli devět bodů, až pak se probudili a snažili se své manko vymazat. Postupně se přibližovali a za stavu 12:13 měli možnost skóre otočit. Podařilo se to až na začátku desáté minuty po trojce Slavíka. Vedení do konce čtvrtiny však Orli neudrželi. Čtyři vteřiny před sirénou domácí Látal proměnil pokus za tři body, což znamenalo výsledek 19:17 pro USK.

První tři body druhé části sice zaznamenal Kalish, vysokoškoláci však kontrovali přesnými pokusy z dálky, které je přivedly k vedení 29:22 v polovině 13. minuty. Hanáci se několikrát přiblížili na rozdíl tří bodů, k vyrovnání ale jejich snaha nevedla. Herně se trápili a necelé dvě minuty před pauzou dokonce prohrávali 34:42. Pomohla až vysunutá obrana, po níž zaznamenali šest bodů a dokázali se k soupeři přiblížit. I díky tomu měli v poločase za stavu 41:45 šanci na vítězství.

Ve zlepšeném výkonu basketbalisté Prostějova pokračovali i po změně stran. Ve 24. minutě vyrovnali na 49:49 a o tři minuty později šli do vedení po trojce Müllera. Hráči USK viditelně znervózněli a minuli několik otevřených zakončení. Hosté toho využili k získání sedmibodového vedení. V závěru čtvrtiny domácí sice snížili na 61:65, přesto byli Orli blíže ke konečnému úspěchu.

Ještě více se k výhře přiblížili po dalších třech minutách, kdy poprvé vedli dvouciferným rozdílem 73:62. Vysokoškoláci se nevzdali a v průběhu 36. minuty zaznamenali dvě trojky v řadě a přiblížili se na rozdíl čtyř bodů. Definitivně o naději na obrat přišli necelé dvě minuty před koncem po technické chybě trenéra Petra Jachana, který musel dokonce předčasně opustit halu. Nabídnutou šanci Orli využili.

USK Praha B – BCM Orli Prostějov 78:87 (19:17, 45:41, 61:65)

Nejlepší střelci: Látal 23, Ježek 19, Dejmek 13 – Nosek 30, Rygl, Müller 16, Slavík 12, Klepač 8, Kalisz 3, Jenčík 2, Kratochvíl, Varsík. Trojky: 9:7. Fauly: 26:22. Trestné hody: 9/21 – 18/32. Doskoky: 41:40.

Michal Pešta – BCM Orli Prostějov:

„Začátek se nám nepovedl. Nabrali jsme ztrátu a chvíli se vzpamatovávali. Ale všichni bojovali, rvali se. Proto jsem ani nebral oddechový čas, když naše ztráta narostla na devět bodů. Postupně se nám povedlo vrátit se do zápasu a po přestávce už to bylo z naší strany dobré, až na střelbu trestných hodů. Ale i tak kluci výsledek kontrolovali a dovedli utkání do úspěšného konce bez nějakých velkých problémů v závěrečných minutách.“

1. BASKETBALOVÁ LIGA – skupina 13. až 20. místo

Ostatní výsledky 8. kola: Snakes Ostrava - SP Basket 85:75 (22:25, 41:41, 60:61), Fastav Zlín – BK Levharti Chomutov 96:75 (22:22, 53:33, 68:56), Basketbal Olomouc – Basketbal Polabí 87:103 (21:23, 43:60, 60:78).