Dva týmy z chvostu tabulky na sebe narazily v prvním jarním utkání druhé nejvyšší soutěže. Na Žižkově, kde hraje své domácí zápasy rezerva pražské Sparty, vstoupil do bojů o záchranu 1. SK Prostějov. Hostům zápas vůbec nevyšel, přestože si Hanáci v prvním poločase vypracovali několik šancí. Střelecky však vyšli naprázdno, nově složená obrana navíc hned čtyřikrát inkasovala. Výsledkem je debakl, který prostějovský celek dostal do ještě větších starostí. V tabulce zůstal poslední, Sparta naopak opustila sestupové příčky.

Mladí hráči Sparty od začátku hráli aktivně a vysokým napadáním získali převahu. První střelecký pokus zapsal hned v úvodu Rus, Vejmola byl ovšem na místě. V 7. minutě už domácí předvedli ukázkový brejk. Šiler získal míč na vlastní polovině a po třicetimetrovém sprintu našel přesnou přihrávkou volného Ševčíka. Ten měl dostatek času zamířit a přízemní střelou na zadní tyč pohodlně otevřel skóre.

S fotbalisty Prostějova inkasovaný gól zamával a o chvíli později se Šiler řítil sám na branku. Vejmola tentokrát šanci zlikvidoval s pomocí dobíhajících obránců. Přetížená defenziva byla přesto pod neustálým tlakem a Pražané povedený vstup do zápasu využili na začátku 15. minuty. K odraženému míči se na hranici pokutového území dostal Ševčík a přesnou střelou trefil pravý horní kout prostějovské branky a mohl se podruhé radovat.

Hráči eskáčka se z těžkého úderu dokázali postupně zvednout a začali zaměstnávat sparťanskou obranu. Ve 25. minutě si po centru Látala našel míč Malec a jeho gólovou hlavičku na brankové čáře skvěle vyrazil brankář Surovčík. O sedm minut později měl Prostějov další velkou příležitost. Po odvráceném centru napřáhl ze šestnácti metrů Slaměna, jeho pokus ovšem po včasném vyběhnutí opět výborně zastavil brankář Sparty. Z protiútoku zahrozil technickou střelou Ševčík, Vejmola byl ale opět na místě a další kvalitní zákrok si na své konto připsal v závěru poločasu, když zlikvidoval dělovku Ruse. Dorážka Šilera šla těsně nad břevno. V nastavení spálil tutovku Bartolomeu, který v dobré pozici těsně minul domácí branku.

Také do druhého poločasu vstoupila aktivněji Sparta, vytěžila z toho pouze tečovaný přímý kop, s nímž si poradil Vejmola. Hosté se dlouho nedokázali dostat k zakončení, podařilo se to až po hodině hry, kdy Látal o kousek přestřelil branku soupeře. Lépe vzápětí mířil Slaměna, tomu zase chyběla razance.

Domácí obrana jinak bez větších problémů sbírala nakopávané míče a rychle přenášela hru na útočnou polovinu. Po jednom z brejků chyběl Šilerovi krok k zakončení. Devět minut před koncem Hanáci kopali rohový kop a dostali se i k zakončení. Pokus Rudzana o umístění zakončení skončil těsně vedle levé tyče. V 85. minutě domácí definitivně rozhodli, když Horák trefil břevno a při dorážce se nemýlil Michl. Rozhozený Prostějov dorazil střelou z velké dálky Penxa.

POZÁPASOVÉ HODNOCENÍ TRENÉRŮ

Radim KUČERA – 1. SK Prostějov:

„Šli jsme do zápasu s tím, že potřebujeme přežít prvních dvacet minut, přesně to se však nepodařilo. Dostali jsme dva góly, byly po zbytečných chybách na útočné polovině. Postupně jsme ale srovnali krok a přišly i šance. Malcovu hlavičku skvěle zlikvidoval Surovčík, v nastavení se Bartolomeu bohužel netrefil. Mohlo to být jiné. Po přestávce se nám nedařilo, zkusili jsme jít do většího rizika, což soupeř dokázal potrestat. Výsledek je pro nás krutý, je to nepříjemná facka.“

Luboš LOUČKA – AC Sparta Praha B:

„Věděli jsme, že vstup do jara bude nesmírně důležitý, tomu jsme podřídili přípravu na utkání. Chtěli jsme být od začátku aktivní, to se povedlo. Rychle se nám podařilo dát dvě branky, to týmu hodně pomohlo. Získal sebevědomí, byl lepší na míči. V obraně sice byly nějaké chyby, dvakrát nás zachránil brankář Surovčík. Druhý poločas jsme kontrolovali, hráli daleko od naší branky a za předvedený výkon byli kluci v závěru odměněni, když přidali další góly.“

FORTUNA:NÁRODNÍ LIGA – 17. kolo

AC Sparta Praha B – 1 .SK Prostějov

4:0 (2:0)

Branky: 7., 15. M. Ševčík, 85. D. Michl, 87. Penxa. Žluté karty: 5. Okeke, 45+2. Šiler, 61. Uhrinčať, 81. Ševínský, 82. M. Ševčík – 39. Bartolomeu, 81. Malec. Střely na branku: 8:4. Střely mimo branku: 7:5. Rohové kopy: 9:5. Držení míče: 61 % : 39 %. Diváků: 531.

Sestava Prostějova: Vejmola – R. Látal (85. Jamiu), Bednár, Harušťák, Rudzan – Habusta (C), Bartolomeu (77. Zapletal) – Slaměna (66. Matocha), Šimek (66. Koudelka), P. Jaroň (77. J. Matoušek II) – Malec. Trenér: Radim Kučera.

Sestava Sparty B: Surovčík – Uhrinčať (88. Jedlička), Ševínský (C) (83. Stárek), Večerka – Váňa, Horák, Okeke (88. Jonáš), Penxa – M. Ševčík, Šiler (83. D. Michl), Rus (70. Hranoš). Trenér: Luboš Loučka.