Zápas následující týden po prohraném derby v Kostelci nepřinesl házenkářům Sokola II Prostějov žádnou zázračnou radost. Ta by se konala, kdyby v 9. kole 2. ligy mužů JM 2023/2024 doma senzačně zdolali dosud suverénního lídra soutěže TJ Sokol Újezd u Brna, což se nestalo. Zároveň nedošlo díky solidně odvedenému výkonu ani k inkasovanému debaklu, na druhou stranu předposlední jedenácté místo v tabulce s pouhými dvěma získanými bodíky zůstává po prohře 22:28 tvrdou realitou.

Jihomoravané ještě neztratili v probíhající sezóně ani bod, leč v prostějovské hale RG a ZŠ Otto Wichterleho nepůsobili hlavně zpočátku vůbec nezranitelně. Hanáci s nimi od úvodu hráli vyrovnanou partii, a protože se jim útočně dařilo, šli dokonce sami brzy do dvougólového vedení obratem z 2:3 na 5:3.

Z prvních sedmi gólů domácích dal pět řádící kanonýr Jiří Kosina ze spojky a dva jindy nenápadný Jan Grepl z křídla. Tím pádem panoval v 15. minutě stav 8:7, tým Sokola II se prezentoval vzhledem ke své celkově neutěšené situaci až překvapivě kvalitním herním dojmem, který se však vzápětí po ofenzivní stránce naprosto zbortil.

Prostějovskému mančaftu to totiž ve zbytku zahajovací půle totálně přestalo jít směrem dopředu, za zbývajících šestnáct minut do přestávky přidal pouhopouhou jednu trefu (!). Naštěstí se hosté dál trápili, když ve spoustě palebných pozic včetně vyložených šancí buď míjeli bránu, nebo je vychytal její skvěle čapající strážce Matyáš Micka.

Během vstupního poločasu zlikvidoval i všechny tři sedmičky soupeře, jenž tak po otočení skóre (z 8:7 na 8:11) dlouho nezvyšoval svůj náskok. Což přišlo teprve po změně stran, byť nijak drastickým tempem. Každopádně favorit přestal tolik zahazovat příležitosti, výrazně zvedl úspěšnost střelby a tím dostal vývoj střetnutí pod kontrolu - 10:15 a 14:21.

Mimochodem sobotní duel byl dost nervózní hned ze dvou důvodů: jeho vypjatost permanentně eskaloval jednak početný kotel hostujících fanoušků svou hlasitě věčnou nespokojeností, druhak mohli za vzrušenou náladu na hřišti také krajně nejistí mladí rozhodčí. Jejichž nepřesné, často vyloženě špatné verdikty opakovaně přilévaly olej do ohně.

Naštěstí se nic vyloženě fatálního nestalo, protože lídr náporem z 16:21 na 18:27 definitivně rozhodl o výsledku. Na „dvojku“ se valil další dvouciferný debakl, ten ovšem sympatickým závěrečným vzepětím odvrátila - 22:27. K devítigólovému Kosinovi se dvěma zásahy přidali Šimon Hudeček, Michal Jurik i Tomáš Jurík, několik dobrých zákroků vytáhl střídající brankář Tomáš Kaštyl. A mač tudíž dopadl přijatelnou porážkou 22:28.

ÚSTY TRENÉRA

Svatopluk ORDELT - Sokol II Prostějov:

„Nastoupili jsme proti prvnímu a po pravdě se v kontextu dosavadního průběhu sezóny asi nedalo moc čekat, že bychom to nějak zlomili. Také jsme nakonec prohráli, ale po docela dobrém výkonu a nijak velkým rozdílem. Hlavně začátek jsme měli super, čtvrt hodiny drželi krok, nějakou dobu i vedli. Pak bohužel přišel výpadek v útoku, neproměňovali jsme šance a do přestávky dali za šestnáct minut jediný gól. Přesto nám hosté utekli jen o tři branky, protože výborně chytal Matyáš Micka. Víc soupeř zvyšoval až ve druhé půlce, postupně utekl na rozdíl devíti gólů. Kluci však pořád bojovali, nic nevzdali a v závěru snížili na slušný výsledek. Před utkáním jsem se bál, že prohrajeme třeba o patnáct a bude to vypadat hrozně. Což se nestalo, odvedli jsme solidní výkon. A podlehli se ctí, tým chci i přes porážku pochválit.“

2. LIGA HÁZENKÁŘŮ, SKUPINA JM - 9. KOLO

Sokol II Prostějov – TJ Sokol Újezd u Brna

22:28 (9:12)

Brankový sled: 2:3, 5:3, 6:4, 6:6, 8:7, 8:11, 10:12, 10:15, 12:16, 12:18, 13:20, 14:21, 16:21, 16:23, 18:24, 18:27, 22:27, 22:28.

Rozhodčí: Klvaňa a Weber. Vyloučení: 6:5. Sedmičky: 5/3:6/3. Diváci: 80.

Sestava a branky Prostějova: M. Micka, Kaštyl – Jurik 2, Jurík 2, Korsa, Kintr, Bečička, Hudeček 2, Šestořád 1, Čižmárik 1, Hromek 1, J. Grepl 2, Javůrek 1, Kosina 9/3, Jurečka 1. Trenér: Svatopluk Ordelt.

Nejvíc branek Újezdu u Brna: Krošík 5/2, Horký a Kučera 4, Strouhal, Gajda a Flajšinger 3.

HÁZENÁ

2. liga, skupina JM

Ostatní výsledky 9. kola: Házená Legata Hustopeče – HBC Olomouc 1966 28:34 (11:17). Nejvíce bodů: Kopa 7, Kratochvíl 7, Hnilička 5, Pinkava 4 – Krejčí 7, Kašpar, 6, Galus 4, Nováček 3 * HK Ivančice – TJ Sokol Velké Meziříčí 32:26 (16:10). Nejvíce bodů: Slaný 10, Molent 5, Oulehla 4, Missbach 3 – Janíček 7, Krčál 4, Večeřa 4, Rosa 3 * Telnice – Tatran Litovel Junioři 32:37 (18:20). Nejvíce bodů: Lengál 12, Vítek 7, Doležal 3, Jahoda 3 – Ján 10, Čikl 7, Štencl 5, Protivánek 5 * Hustopeče – Olomouc 28:34 (18:20). Nejvíce bodů: Kopa 7, Kratochvíl 7, Hnilička 5, Pinkava 4 – Krejčí 7, Kašpar, 6, Galus 4, Nováček 3 * SK Kuřim – SHC Maloměřice Brno „B“ 28:24 (15:14). Nejvíce bodů: Chýlek 7, Trojánek 7, Čermák 5, Křivánek 3 – Pavlov 5, Horut 5, Jung 5, Ženatý 3.

PRŮBĚŽNÁ TABULKA po 9. kole

1. Újezd u Brna  9            9            0            0            313:233              18

2. Olomouc        9            8            0            1            285:240              16

3. Litovel 9         6            0            3            287:258              12

4. Kuřim               9            5            1            3            256:241              11

5. Kostelec n.H.               9            5            1            3            249:241              11

6. Velké Meziříčí              9            5            0            4            290:262              10

7. Ivančice          9            5            0            4            264:264              10

8. Nové Bránice 9            3            1            5            254:274              7

9. Telnice            9            3            0            6            256:263              6

10. Maloměřice B 9        2            1            6            238:263              5

11. Prostějov     9            1            0            8            214:270              2

12. Hustopeče   9            0            0            9            224:321              0

KAM PŘÍŠTĚ:

10. kolo, sobota 25. listopadu, 17.00 hodin: Újezd u Brna – Nové Bránice (neděle 26. listopadu, 15.00), Litovel Junioři – Hustopeče (neděle 26. listopadu, 16.00), Maloměřice Brno „B“ – Telnice (11.00), Olomouc – Prostějov, Velké Meziříčí – Kostelec na Hané, Ivančice – Kuřim.