Vynikající vstup házenkářů TJ Sokol Kostelec na Hané HK do jarní části už je momentálně jen hezkou vzpomínkou. Jejich zhoršující se výkony vygradovaly v sobotním odpoledni během utkání 16. kola 2. ligy mužů JM 2023/24, když herní mizérií proti SK Kuřim doklopýtali k výsledkovému debaklu 20:31 (11:17). Smutné přitom je, že byl naprosto oprávněný i spravedlivý.

Hanáci oproti minulosti zlepšili dříve mizerné starty do zápasů, a zdálo se, že to bude platit i pro důležitý souboj o horní polovinu tabulky. Bohužel počáteční vedení 3:1 byla jen chiméra, která se rychle rozplynula v totálním výkonnostním selhání. Vše přitom načala pětibranková šňůra soupeře na 3:6, jež byla takovou první ukázkou celého pozdějšího dění.

Klíčovým faktorem se stal pohyb. Hosté byli mnohem rychlejší i hbitější na obou polovinách hřiště, přidávali nepoměrně větší nasazení a důraz, proto dominovali jak v útoku, tak v obraně. Domácím svitla naděje pouze snížením na 7:8, ale hned vzápětí následovala pasáž, která jim v podstatě zlomila vaz.

Ofenzivní mizérie HK se snoubila s defenzivní, protivník měl po všech stránkách pronikavě navrch a další sérií – tentokrát šestigólovou – utekl až na 7:14. Jediným pozitivem bylo, že se pak bezradný tým Sokola aspoň trochu vzpamatoval, aby ve zbytku úvodního poločasu částečně dotáhl (9:15, 11:17).

Teoreticky zbýval ještě pořád dostatek času něco s nepříznivým průběhem střetnutí udělat, leč zůstalo jen u teorie. Úsvit druhé půle totiž znovu jednoznačně patřil Jihomoravanům, kteří nadále kralovali. Za pevnou obranou doslova zavřel svatyni její strážce Ondřej Buňka, přes jehož zákroky obrovitým tělem i dlouhýma rukama se Ševčíkovi svěřenci téměř vůbec nedokázali prosazovat.

Navíc chybovali veškerými herními činnostmi, obávaného kanonýra Martina Hirše uhlídali jedině za cenu osobního strážení. Načež se z výborně šlapajícího kuřimského mužstva rovnoměrně trefovali jiní v čele s nejvíce produktivním Jiřím Mikelem. Proto skóre poskočilo až na hrozivých 13:24 ve 45. minutě, tím pádem se rýsoval ostudný výprask.

Teprve v závěrečné čtvrthodině mančaft TJ odvrátil blamáž, když se částečně dařilo Marku Dostálovi zakončením a Janu Mayerovi mezi tyčemi, trochu se zvedla defenzivní složka. Díky tomu Kostelečtí sahali po důstojnější porážce rozdílem třeba šesti tref. Místo toho však pokazili i úplný závěr, tudíž pohodou hýřící soupeř odskočil z 20:28 na finálních 20:31.

HÁZENÁ

2. liga mužů JM 2023/24, 16. kolo

TJ Sokol Kostelec na Hané HK – SK Kuřim 20:31 (11:17)

Brankový sled: 2:0, 3:1, 3:6, 5:8, 7:8, 7:14, 9:15, 9:17, 11:17, 11:19, 12:21, 13:24, 16:24, 18:26, 20:28, 20:31.

Rozhodčí: Moliš a Švábenský. Vyloučení: 4:2. Sedmičky: 2/2:2/1. Diváci: 85.

Sestava a branky Kostelce: Navrátil, Mayer – Prášil 2, Lakomý 2, Popelka 1, Dostál 7, Podhrázský 4/2, Koudelka 1, Musil 3, Knápek, Albrecht 1, J. Oščádal, M. Grepl 1. Trenéři: David Ševčík a Jan Ševčík.

Nejvíc branek Kuřimi: Mikel 7, Hirš 5, Janeček 4, Sýs a Trojánek 3, Chýlek 3/1.