Kvalitní hokej, výborná atmosféra a v ideálním případě bodový zisk. To je to, co příznivci Jestřábů od soboty čekali. A přesně to i dostali. Kromě bodového zisku navíc v míře vrchovaté. První letošní hanácké derby mělo parádní atmosféru a také náboj. Jestřábi navíc svého soupeře větší část zápasu přehrávali. Rozhodla však efektivita. V důležitých momentech hry včetně prodloužení byla na straně Přerova. Ten si tak odvezl z hnízda Jestřábů dva body.

Prostějov v zápase nezačal úplně dobře, vlastně ani jeden z týmů. Na obou stranách byla řada nepřesností. V 6. minutě zahrozil v první větší šanci Jáchym, avšak neuspěl ani on, ani dorážející Burian. Krátce nato šli Jestřábi do čtyř a byli potrestáni, z předbrankového prostoru dobře zamířil Antonín Pechanec a otevřel skóre zápasu. V 8. minutě si Prostějov vytvořil tlak. Ovšem znovu bez gólového vyjádření. I když střely byly, hrozil Vlach, Burian, v půlce třetiny také Routa. Prostějovský tlak utnulo oslabení po faulu Pěnčíka. Ale Přerov výhody vůbec nevyužil. Naopak už při hře pět na pět Routa pořádně zavařil Postavovi, který po jeho střele chvíli marně hledal puk – za čárou však nebyl. Až v 17. minutě si hosté vytvořili tlak, ovšem bez větších šancí. Následovala rychlá kombinace Zubrů, znovu bez gólové tečky. A tak se ozvali Jestřábi. Jáchym zasekl na kruhu, nahrál Hamšíkovi a jeho střelu od modré ještě tečoval David Ostřížek – 1:1.

Druhá třetina nabídla zprvu kostrbatou hru, ani jeden z týmů se nedokázal dlouho usadit v pásmu. Změnilo se to ve 23. minutě. Ostřížek objel bránu, dostal se na kruh ke střele a tu před bránou tečoval Tomáš Jáchym – 2:1. Následovalo po jedené velké šanci na každé straně, jak nejdříve Goiš, tak po něm Maruna však nedali. 26. minuta přinesla dobrou možnost pro Macuha, letní posila hostů ale z první nedala. Prostějov po faulu na Venkrbce zahrál další přesilovou hru. Nicméně i když Jestřábi stříleli, co to šlo, stoprocentní šance se nedočkali. Po potyčce u branky šly oba týmy do čtyř. Více to svědčilo Jestřábům. Ti stříleli díky Burianovi, další šanci vypracoval Venkrbec Marunovi. Ve 35. minutě zahrozil také Malák, ale neproměnil. Prostějov měl více ze hry, srážela jej však koncovka. Zbytek třetiny už moc vzrušení nenabídl. Kromě dvou momentů. Fanoušci si žádali trest pro hráče hostů za krosček a poté gól při šanci Routy. Ani jednou se ale nedočkali.

Třetí třetinu začali lépe hosté. Prostějov se nechal zatlačit a poprvé v utkání měl Přerov mírně navrch. Neujaly se ale střely Krisla ani pokus o střelu od modré v podání Svobody. 46. minuta přinesla první větší možnost domácích. Postava ale na golfák Zajíce dobře viděl a změnu stavu nepřipustil. Pak ale Jestřábi šli do čtyř, a když už to vypadalo, že se ubrání, kapitulovali. Střelu z jednoho kruhu ještě dokázal brankář Němeček vytěsnit, ze druhého však už střílel Kubeš přesně a vyrovnal. Prostějov poté přežil oslabení, kdy měl soupeř tlak, ne však mnoho střel. A ani jedna nebyla z kategorie gólových. Postava se naopak zapotil při střele Ostřížka z osy hřiště. Závěr třetiny byl ve znamení velkého množství šancí Prostějova. Pěnčíkova střela však byla sražená, teč Haška pak nebyla přesná. Největší šance měli v závěru základní hrací části Burian a po něm Maruna, osamocení ale nedali. V prodloužení Prostějov pokračoval v tlaku, hrál na puku, střílel. Bez výsledku. Přerov byl naopak mimořádně efektivní, z první střely bylo rozhodnutí, kdy Matouš Kratochvil ujel obraně, najel si na nahrávku z rohu a zavěsil. Bod navíc tak brali Zubři.

Aleš Totter – trenér LHK Jestřábi Prostějov: „Vstoupili jsme do zápasu dobře, i když jsme z první větší šance dostali gól. Dobrá reakce na 1:1 tam od nás byla. Myslím si, že důležité bylo, že jsme nedali na 3:1. Měli jsme tam nějaké šance a dýchalo by se nám lépe. Pak tam byla zbytečná nedisciplinovanost a dostali jsme na 2:2. V prodloužení jsme měli velké šance. Ale první střela v prodloužení na naši bránu tam spadla, bohužel. Bereme tedy jen bod. Myslím si ale, že jsme byli lepší. Jsem na tým pyšný.“

Robert Svoboda – trenér HC Zubr Přerov: „Byl to velice vyrovnaný zápas. Věděli jsme, že domácí hrají dobře a mají dobré výsledky. Pro nás bylo povzbudivé, že jsme se dostali do vedení, což se nám v posledních zápasech vůbec nevedlo. Bohužel gól do šatny vše srovnal zpátky. Pak jsme byli na tom ve druhé třetině hůř, druhý gól nás srazil. Něco jsme si řekli v šatně, že budeme ve třetí třetině odvážnější, chodit do toho riskantně. Sehráli jsme výborně přesilovku na 2:2. Záběr byl infarktový a díky Postymu bereme dva body po prodloužení.“

Chance liga 2022/2023, 12. kolo

LHK Jestřábi Prostějov – HC Zubr Přerov 2:3 (1:1, 1:0, 0:1 – 0:1)

Branky a nahrávky: 20. Ostřížek (Hamšík, Jáchym), 23. Jáchym (Ostřížek, Burian) – 6. Pechanec (D. Březina, Jan Svoboda), 50. Kubeš (Pechanec, D. Březina), 62. M. Kratochvil (Jakub Svoboda, Černý). Rozhodčí: Jechoutek, Mejzlík – Kučera, Štěpánek. Vyloučení: 4:5. Využití: 0:1. Střely na branku: 31:24. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:3. Počet diváků: 3112.

LHK Jestřábi Prostějov:  J. Němeček (Přecechtěl) – ValentaHamšíkMalákBendaPěnčíkPolednaZajíc – BurianT. JáchymOstřížek – JiránekVlachJansa – HašekVenkrbecMaruna – Routa. Trenér: Aleš Totter.

HC Zubr Přerov: Postava (Žurek) – KudělkaR. ČernýKubešChrobočekŠevčíkKrislHanák – DoležalKratochvilSvoboda – SvobodaPechanecBřezina – OkálMacuhGoiš – IndrákMinistrDobša. Trenér: Robert Svoboda.

12. kolo: Jihlava – Pardubice „B“ 3:2 (1:1, 1:0, 1:1). Branky: 5. Miškář (Haman, Fronk), 32. Beránek (Seman, Šik), 48. Fronk (Harkabus) – 11. Zdráhal (Machač), 54. Bučko (Půhodný, Herčík) * Vsetín – Slavia Praha 4:0 (1:0, 0:0, 3:0). Branky: 9. Klhůfek (Rob), 41. Jenyš (Lichanec, Rob), 54. Lichanec, 56. Rob (Lichanec) * Litoměřice – Třebíč 3:4 sn (0:0, 3:2, 0:1 – 0:0). Branky: 22. Slavíček (Kracík, Výtisk), 24. Guman (Jícha, Válek), 32. Zabloudil (Guman, Jebavý), 23. Dočekal (Psota), 27. Dočekal (Bittner, Vodný), 46. Bittner (Psota), rozh. náj. Forman * Šumperk – Poruba 2:5 (0:3, 0:1, 2:1). Branky: 42. Bartoš (Žálčík, Kumst), 52. Čermák (Křemen, Kadeřávek) – 4. Šlahař (Pšurný, Urbanec), 5. Šoustal, 12. Berisha (Šlahař, Klimíček), 23. Berisha (Vildumetz, Klimíček), 41. Střondala (Šlahař) * Zlín – Frýdek-Místek 0:4 (0:1, 0:1, 0:2). Branky: 16. Hotěk (Teper, Vrdlovec), 29. Zeleňák (Haas, Bednář), 56. Jobánek (Homola, Geidl), 57. Ramik (Matěj, Macháček) * Prostějov – Přerov 2:3 (1:1, 1:0, 0:1). Více v kupónu.