Druhé utkání semifinálové série extraligy žen ČR 2023/24 na liberecké palubovce zpočátku probíhalo lépe pro prostějovské volejbalistky, jež hladce získaly úvodní set. Po vyrovnání Dukly slibně vedly i ve třetí a čtvrté sadě, ale o svůj náskok pokaždé přišly. A domácí soubor mnohem úspěšněji zvládl koncovky. Proto zvítězil 3:1, zápasové skóre tak bylo nerozhodné 1:1.

Ve stejné základní sestavě jako doma šly Hanačky do boje pod Ještědem, kde se jim brzy povedl první trhák. Měl podobu pěti bodů za sebou z 2:1 na 2:6 při účinném podání Veroniky Trnkové, a navíc na něj okamžitě navázal další tlak, tentokrát s podporou smečovaného servisu Milice Tošič (3:10). Vékáčko nejen výborně uvádělo míč do hry, ale také útočilo (zejména Klára Faltínová) i bránilo, jeho převaha byla výrazná (4:13). Teprve od poloviny zahajovací části se Dukla zvedla několika špičkovými zákroky v poli, rychle snížila na 9:15. Tím však dotahování skončilo, naopak zbytek sady proběhl kromě jednoho menšího zaváhání (14:22 – 17:22) plně pod kontrolou hostujícího družstva – 17:25.

Nicméně Severočešky se dostaly z nejhoršího a skvěle jim vyšel vstup do druhé periody, když Thamiere de Mello rozvrátila do té doby fungující přihrávku VK (5:0). Naštěstí moravský tým hned odpověděl čtyřmi vítěznými bloky za sebou Trnkové a spol., čímž se bleskově povedlo skoro celé manko smazat (5:4). Krok potom Prostějovanky držely do stavu 10:9, kdy přestaly stačit. Nedařilo se jim skládat míče přes pronikavě zlepšenou defenzivu protivnic, jež z protiútoků opakovaně skórovaly Nikolou Kvapilovou. Šňůra šesti výměn za sebou na 16:9 rozhodla, neboť Gálíkovy svěřenkyně si závěr přes dílčí komplikace (20:16) přece jen pohlídaly – 25:20.

Zpátky nahoru se Čadovy ovečky vrátily zkraje třetího dějství. K perfektně zakončujícím Raquel Löff a Tošič se tam přidala Trnková, což zařídilo brzký náskok tří bodů (1:4). Který ovšem nevydržel dlouho, protože liberecká suita záhy otočila z 4:7 na 8:7. Zase do pohody vrátila prostějovský mančaft výborná pasáž s kvalitním podáním Josefíny Smolkové a úspěšnou obranou na síti (11:15). Leč tuto výhodu občasnými nevynucenými chybami v různých činnostech ztratil, zatímco domácí vystřelila vzhůru série z 16:19 na 21:19. Tím výběr VK upadl do krize, z níž se už nevzpamatoval – 25:22.

Hanáckou ekipu někdy srážela dolů zbytečná nedorozumění, tak jako nedlouho po startu čtvrtého dílu (3:3 – 5:3). Načež pro změnu pomáhaly špičkově uchvácené balóny v hodně těžkých výměnách (5:6, 7:10). Těch neustále přibývalo, mač se dost protahoval a atraktivní přetahovaná pokračovala (12:11, 13:14). K řádící N. Kvapilové se na domácí straně přidala Lucia Herdová, zatímco hostující parta sázela na kolektivnější rozložení ofenzivních sil. Definitivně rozhodl obrat Liberce z 16:17 na 19:17 a 22:18. Hanácké vyslankyně nedokázaly bodově překonat obranné řady soupeřek, častěji chybovaly. A úplný finiš naprosto ovládla jistější, kompaktnější i lepší Dukla – 25:19 a 3:1.

Bodový vývoj – první set: 2:1, 2:6, 3:10, 4:13, 5:14, 7:14, 9:15, 12:18, 12:20, 14:22, 17:22, 17:25. Druhý set: 5:0, 5:4, 6:5, 8:5, 9:6, 9:8, 10:9, 16:9, 17:10, 17:12, 19:12, 19:14, 20:16, 22:18, 24:18, 25:20. Třetí set: 0:2, 1:4, 3:4, 3:6, 4:7, 8:7, 9:8, 9:10, 10:13, 11:15, 13:17, 15:17, 16:19, 21:19, 24:20, 25:22. Čtvrtý set: 3:3, 5:3, 5:6, 7:8, 7:10, 9:10, 12:11, 13:12, 13:14, 14:15, 16:15, 16:17, 19:17, 22:18, 25:19.

VOLEJBAL

EXTRALIGA ŽEN ČR 2023/24 – SEMIFINÁLE, DRUHÝ ZÁPAS

Dukla Liberec – VK Prostějov

3:1 (-17, 20, 22, 19)

Stav série: 1:1.

Rozhodčí: Rychlík a Buchar. Čas: 128 minut. Diváci: 517.

Sestava Liberce: Frankevych, de Mello 10, N. Kvapilová 26, Herdová 17, Vyklická 6, Robins-Hardy 1, libero Kolářová – Pragerová, Fixová 1, Šulcová 11. Trenéři: Libor Gálík a Dita Gálíková.

Sestava Prostějova: Bajusz 1, J. Smolková 11, Trnková 16, Tošič 23, Faltínová 11, Löff 13, libero Meidlová – M. Smolková. Trenéři: Miroslav Čada a Lubomír Petráš.

„V rozhodujících chvílích jsme se nedokázali prosadit přes výbornou obranu soupeře v poli.“

Miroslav Čada, hlavní trenér Prostějova

ŘEKLI PO UTKÁNÍ

Libor Gálík – hlavní trenér Dukly Liberec

„Nevyšel nám první set, ale pak jsme se vrátili do utkání a nakonec zápasově srovnali na 1:1, což je nejdůležitější. Byl to těžký a vyrovnaný boj, který bude pokračovat příště v Prostějově.“

Miroslav Čada – hlavní trenér VK Prostějov

„Myslím si, že dnes zaslouženě zvítězil Liberec. Kromě prvního setu, kde jsme byli jasně lepší, měl vynikající obranu v poli a my jsme se přes ni neprosazovali. To byl hlavní důvod naší porážky.“