Vítězná jízda házenkářů TJ Sokol Kostelec na Hané HK z konce podzimní části 2. ligy mužů JM 2021/2022 pokračuje i po zimní přestávce. V úvodním střetnutí jarní fáze soutěže se povedlo po nelehkém boji vyzrát na HBC Olomouc 1966 poměrem 27:24 (16:12), zvládnuté derby přitom znamenalo už pátý výsledkový úspěch za sebou! Přinesl upevnění čtvrtého místa v průběžné tabulce jen o skóre za třetím Velkým Meziříčím.

Domácí házenkáři si tentokrát pohlídali vstup do duelu a hned od začátku diktovali tempo. Solidně jim fungovala jak defenziva, tak útok. A kdyby už do 5. minuty nezahodili dvě sedmičky, vedli by víc než 4:2 či o něco později 7:4. Dvakrát se trefil Rostislav Podhrázský, z křídla výborně zakončoval stoprocentně produktivní Martin Popelka.

Hosté tažení Erikem Kašparem zůstávali herně pozadu, ale s přibývajícím časem se lepšili a během šesti minut mezi 15. a 21. vyrovnali třígólový rozdíl (z 10:7 na 11:11). V tu chvíli borci HK opět hodně přidali v předtím rozvolněné obraně, brankář Pavel Navrátil předvedl několik dobrých zákroků. Navíc se dařilo uvolňování Davida Paličky na pivotu, což vedlo k poločasovému odskočení na 16:12.

Po přestávce však nebezpeční Olomoučané opakovaně dotáhli své manko na menší míru (16:14, 18:14 – 18:16), až bylo v 39. minutě zase téměř srovnáno 19:18. A právě tady se lámal zápasový chléb. Tým Sokola totiž v kritické pasáži pořádně utáhl zadní řady, aby vysokým nasazením i kvalitou při bránění rozhodl celý mač.

Tradičně se mohl opřít o často čapajícího gólmana Jana Mayera, kromě Popelky se rozstřílel ze spojky kanonýr Marek Dostál a kostelecká mašina se pořádně rozhicovala (22:18, 26:20). Trochu ji srážely dolů pouze další neproměněné sedmimetrové hody, jinak by klíčový trhák měl ještě mohutnější podobu.

Takhle družstvo HBC v závěru trochu zazlobilo dotažením na 26:23 dvě minuty před koncem. Leč úplný finiš si mančaft HK bez větších problémů pohlídal a důležitá výhra v krajském střetu přibyla na konto mírného favorita.

HLAS TRENÉRA

David ŠEVČÍK -TJ Sokol Kostelec na Hané HK

„Byl to těžký zápas, který kluci ubojovali hlavně obranou. V útoku jsme se tolik neprosazovali ze spojek, chyběl nám zraněný Mara Grepl. Pomohli mladí Ondra Oščádal s Filipem Havlíkem, postupně se víc chytil Mára Dostál, z pivota něco dal David Palička a výborně se trefoval z křídla Martin Popelka, jeho osm gólů bylo velkým přínosem. Celkově vůbec nešlo o jednoduché utkání, Olomouc má v kádru šikovné mladíky nastupující v nejvyšších dorosteneckých soutěžích. Také my se snažíme dávat prostor mladým talentům a těší mě, že se prosazují. Duel jsme rozhodli kvalitním bráněním celého mančaftu, zachytali oba gólmani Pavel Navrátil s Honzou Mayerem. Dva důležité body tak zůstaly doma a povedlo se nám po zimní pauze navázat na vydařený konec podzimu. Mrzí jedině pět zahozených sedmiček. Rozhlížel jsem se, koho na tu další poslat, a říkal si, že snad vezmu balón do ruky a půjdu ji hodit sám. Naštěstí nemám povinnou lékařskou prohlídku. (smích) Neproměněné sedmičky dám klukům trochu sežrat, jinak to ale z naší strany bylo suprově odbojované.“

HÁZENÁ

2. liga házenkářů, skupina JM 2021/22 - 12. kolo

TJ Sokol Kostelec na Hané HK – HBC Olomouc 1966 27:24 (16:12)

Brankový sled: 0:1, 2:1, 4:2, 5:4, 7:4, 10:7, 10:9, 11:11, 13:11, 16:12, 16:14, 18:14, 18:16, 19:18, 22:18, 24:19, 26:20, 26:23, 27:24.

Rozhodčí: Směja a Rusanov. Vyloučení: 5:2. Sedmičky: 6/1:3/3. Diváci: 70.

Sestava a branky Kostelce: Navrátil, Mayer – V. Prášil 1, Lakomý 2, Milar, Bílek, Popelka 8, Dostál 7, Podhrázský 3, Knápek 1, Klimeš, J. Oščádal, O. Oščádal, Palička 3, Havlík 2/1. Trenéři: David Ševčík a Martin Grulich.

Nejvíc branek Olomouce: Kašpar 10/3, Petrtýl 4, Fedák 3.