Dobré ráno, dnes je pondělí 16.12.2019
svátek slaví Albína,
zítra Daniel

09 berdychUplynulo jen pár dní od halového turnaje v Marseille, ve kterém česká tenisová jednička podlehla až ve finále domácímu Tsongovi a je tu další finálová účast, tentokrát na turnaji v Dubaji. Třetí nasazený Berdych si v pátečním semifinále poradil s obhájcem titulu,  pětinásobným vítězem tohoto turnaje, Rogerem Federerem ve třech setech, když odvrátil tři mečboly a ve finále vyzve Srba Novaka Djokoviče.

V první sadě si oba hráči drželi svá podání až do stavu 3:4 ve prospěch Švýcara Federera. Člen prostějovského TK Agrofert nevyužil při svém podání gembol, jeho zaváhání soupeř dokonale využil a za stavu 3:5 podával na vítězství v setu, které si již světová dvojka nenechala vzít.

Ve druhé sadě sebral Berdych soupeři servis a stejně jako soupeř v prvním setu, podával za stavu 5:3 ve svůj prospěch na vítězství v setu. Jenže nabídnutou šanci nevyužil a nastalo drama. Sada dospěla až do tie-breaku, ve kterém měl Švýcar hned tři mečboly, česká jednička však všechny odvrátila a nakonec zkrácenou hru dovedla do úspěšného konce.

Rozhodnout tedy musela třetí, rozhodující hra. Berdycha úspěšně zvládnutá koncovka druhého setu povzbudila, což znamenalo prolomení Federerova podání. Za stavu 5:3 již mohlo být rozhodnuto, to by ale musel Tomáš proměnit dva mečboly, což se ale nestalo. Při svém podání už ano. Za dvě hodiny a dvacet minut tak Berdych čistou hrou zápas před pěti tisíci diváky stylově ukončil. Zaznamenal tak již páté vítězné utkání z osmi odehraných proti tomuto soupeři. V této sezóně to znamenalo již třinácté vítězné utkání a druhá finálová účast.

„Nemohl jsem se cítit lépe,“ zářil štěstím bezprostředně po utkání Tomáš Berdych. „Řekl bych, že to bylo téměř před jeho domácím publikem, které mu vytvořilo neskutečnou atmosféru. Vyhrát v takovém utkání je opravdu úžasný pocit. Jsem spokojen se svým dnešním výkonem. Hodně jsem si věřil, snažil jsem se soustředit jen na hru, ani skóre jsem pořádně nevnímal a tato taktika mi dokonale vyšla. Pokusím se i nadále pracovat ve stejném duchu,“ dodal spokojeně Berdych.

Přesně po týdnu si tak Berdych zahraje další finále, tentokrát proti světové jedničce Djokovičovi, který v historii turnaje dokázal zvítězit již třikrát. Pro českou jedničku to bude teprve první finále na tomto turnaji, když jeho dosavadní nejlepší výkon bylo semifinále z roku 2011.

Zajímavost: Poprvé v jedenadvacetileté historii turnaje v Dubaji se mezi čtyři nejlepší dostala první čtveřice nasazených hráčů.