24.03.2022 | Poprvé v aktuální sezóně dokázaly prostějovské volejbalistky vyhrát v Ostravě. A vypadá to, že v pravý moment. Kralovaly totiž třem ze čtyř setů třetího utkání čtvrtfinálové série UNIQA extraligy žen ČR 2021/22, díky čemuž venku dosáhly na dost stěžejní vítězství znamenající jejich zápasové vedení 2:1! Teď zbývá přidat rozhodující triumf číslo tři doma, kde budou proměňovat postupový mečbol v neděli 27. března od 17.00 hodin.

TJ Ostrava – VK Prostějov 1:3 (-21, -18, 17, -14)

Stav série: 1:2.
Rozhodčí: Vachutka a Horký. Čas: 105 minut. Diváci: 160. Sestava Ostravy: Kašparová, Nečiporuka 7, Jedličková 7, Kotlabová 10, Štrbová 14, Zemanová 10, libero Jančová – Pospíšilová, Chládková 1, Jasečková, Bauerová. Trenéři: Zdeněk Pommer a Filip Hanák. Sestava Prostějova: Bajusz, Fričová 18, Kvapilová 4, Šunderlíková 22, Faltínová 7, Löff 13, libero Stavinohová – Smolková 2. Trenéři: Miroslav Čada a Lubomír Petráš.
Bodový vývoj – první set: 0:2, 1:4, 4:5, 4:8, 6:10, 8:10, 10:12, 10:15, 13:15, 14:17, 17:17, 17:19, 20:21, 20:23, 21:25. Druhý set: 1:1, 1:3, 2:4, 6:4, 7:5, 7:11, 10:11, 11:13, 13:13, 13:16, 15:17, 15:20, 17:20, 17:23, 18:25. Třetí set: 1:1, 4:1, 6:4, 8:6, 12:6, 14:8, 14:10, 16:10, 16:12, 18:12, 20:13, 21:14, 21:17, 25:17. Čtvrtý set: 0:4, 1:6, 2:9, 3:12, 5:12, 5:14, 8:15, 8:18, 11:21, 13:21, 14:22, 14:25.

Koncentrovaný nástup hostů vedl k jejich rychlému vedení 1:4, o chvíli později se povedlo náskok zvýšit na rozdíl čtyř bodů (4:8). Zanedlouho sice soupeřky snížily využitím několika prostějovských zaváhání na 8:10, ale samy hodně kazily, především servis. A tak zůstávaly dál pozadu, uprostřed zahajovací části dokonce 10:15. Jenže výkon vékáčka šel v téhle pasáži dolů, byl velmi nejistý. Což zapříčinilo bleskové vyrovnání (17:17). Startovalo se tudíž odznova a koncovku zvládl mnohem lépe tým okolo kapitánky Simony Bajusz, neboť znatelně přitlačil i přestal tolik chybovat – 21:25.
Celkově působily Čadovy svěřenkyně svěžejším a sebevědomějším dojmem, skórersky je opět táhla úderná Karin Šunderlíková. Převaha jim však nevydržela, povedený start do druhého dějství (2:4) záhy vystřídal do té doby nejhorší herní propad. Z čehož domácí družstvo v čele s produktivní Andreou Štrbovou vytěžilo otáčku na 6:4, tím vlastně poprvé během střetnutí vedlo. A na scénu se vrátily prudké zvraty, tak časté z předchozích vzájemných duelů. Při výborných podáních Raquel Löff daly ženy VK šest bodů za sebou (7:5 – 7:11), vzápětí tři inkasovaly proti taktéž dobře servírující Kateřině Zemanové (10:11). A hned pak Severomoravanky srovnaly na 13:13, aby jejich protivnice okamžitě odpověděly novým náporem (13:16). Výrazně si pomohly několika perfektními bloky a markantně zkvalitněnou hrou měly závěr zase pod kontrolou, zatímco výběr TJ se trápil – 18:25.
Třetí díl ovšem otevřel s dávkou obnovené energie znovu zásluhou plachtících podání Zemanové (4:1). Holky v růžovomodrém naopak zpoza zadní lajny třikrát zkazily, vlastní vinou dávaly ostravským plejerkám šanci se zvednout. Čímž Pommerovy ovečky nepohrdly. Notně zvýšily obrátky, dostaly Karolínu Fričovou a spol. pod větší tlak, z 8:6 šly do trháku 12:6. Ten byl pro tuto sadu rozhodující, s nepříjemným mankem už hostující družina kromě jednoho slibného úseku (21:14 – 21:17) nic zásadního nesvedla a finiš jí vůbec nevyšel – 25:17.
Šlo o to nepustit bitvu do tiebreaku, místo toho ji definitivně zavřít. Zkraje čtvrtého pokračování vypadala tahle představa opravdu nadějně, protože obrozená hanácká parta jela jako moderní pendolino (0:4, 1:6, 2:9, 3:12). Mohutný úder podepřený komplexní volejbalovou silou jí dal obří výhodu, kterou rozjetá kohorta ze srdce Moravy parádní týmovou prací přetavila v důležitý triumf – 14:25 a 1:3!

Zdeněk Pommer (hlavní trenér TJ Ostrava): „My jsme udělali v prvním setu strašně moc chyb na servisu, snad sedm zkažených, a celý zápas jsme byli slabí v útoku. V tomto se musíme zlepšit, protože jsme dnes opravdu hodně chybovali. Ale budeme to muset hodit za hlavu a bojovat v neděli.“
Miroslav Čada (hlavní trenér VK Prostějov): „Já si myslím, že jsme dnes vyhráli zaslouženě. Byli jsme výrazně lepší v útoku i na bloku a celkově náš výkon byl jistější. Takže jsem rád, jak jsme toto důležité utkání zvládli.“