Obecně prospěšná společnost Národní dům se dostala do obrovské krize. A má to dva důvody. Bývalý ředitel Jiří Hloch přivedl organizaci do červených čísel, načež vedení města na něj podalo trestní oznámení kvůli údajnému manku.

Další komplikaci přineslo uzavření prostor v souvislosti s vládními protiepidemickými opatřeními před nákazou covid-19. Radní proto zastupitelstvu navrhli schválit Národnímu domu dvě finanční injekce v celkové výši 1,7 milionu korun. Diskuse se nakonec zvrhla ve dvouhodinovou emotivně laděnou debatu, při níž padala ze strany některých členů opozice i pořádně nevybíravá slova...

V prvním případě šlo o mimořádný majetkový vklad města ve výši 200 000 korun. Stejně tak byl osloven i Olomoucký kraj, který za další zakládající členy obecně prospěšné společnosti Národní dům, tedy za Švehlovu střední školu polytechnickou a Střední odbornou školu v Prostějově coby zřizovatele, vložil po 100 tisících korun za každý subjekt. Druhou navrženou finanční injekcí byla návratná půjčka Národnímu domu ve výši 1,5 milionu korun. „Ředitel organizace Martin Křupka se obrátil na statutární město Prostějov se žádostí o poskytnutí návratné finanční výpomoci z rozpočtu města Prostějova na rok 2020. Důvodem podání jeho žádosti je dofinancování provozní ztráty vzniklé z důvodu pokračující koronavirové krize, kdy Vláda ČR opět vyhlásila od 5. října nouzový stav, následně od 14. října byly uzavřeny provozovny stravovacích služeb. Provoz restaurace a kavárny Národního domu je proto uzavřen a velice omezeně funguje pouze kuchyně s nabídkou rozvozu stravy. Organizace má kromě výše uvedených omezení také finanční problémy i z toho důvodu, že restaurace a kavárna zaznamenaly menší návštěvnost také v měsících, kdy měly otevřeno. Důvodem byla nejen přetrvávající obava některých hostů ze zvýšeného rizika možné nákazy koronavirem ve veřejných prostorách, ale také skutečnost, že lidé v této nejisté době méně chodí do restauračních zařízení a více šetří,“ zdůvodnila potřebu návratné půjčky pro Národní dům Milada Sokolová (ODS), náměstkyně prostějovského primátora, která je zároveň předsedkyní správní rady Národního domu.

Obě finanční pomoci byly nakonec schváleny, neobešlo se to však bez tvrdé kritiky některých členů opozice. Padl dokonce i návrh na okamžité ukončení činnosti Národního domu! „Naléváme do této společnosti neustále peníze a další půjčku, přestože ta původní ještě nebyla splacena. Je otázkou, zda se někdy městu vůbec vrátí. Navíc dáváme Národnímu domu peníze ve chvíli, kdy dosud není ukončeno vyšetřování machinací a manka po bývalém řediteli. A je naprosto neuvěřitelné, že takové zásadní finanční nesrovnalosti odhalila správní i dozorčí rada Národního domu až po roce ředitelování pana Hlocha,“ láteřila Hana Naiclerová (Změna pro Prostějov). „Z Národního domu se stala socialistická hospoda. Zatímco ostatní restauratéři a hospodští ve městě padají na ústa a krachují, nebo se z koronavirové situace jen stěží někdy vyhrabou, my tady dotujeme vyloženě ztrátový provoz. Dávám protinávrh, aby činnost obecně prospěšné společnosti Národní dům byla ukončena a restaurace, kavárna i sál se pronajaly soukromému podnikateli,“ ozval se František Fröml. „Národní dům by se měl zavřít minimálně do září příštího roku, propustit zaměstnance a nechat ho zakonzervovat. Ušetřily by se nyní značné finanční prostředky a s provozem by se mohlo začít, až by se gastronomický život znovu nadechl,“ přidal se další opoziční zastupitel Petr Kapounek (Na rovinu!). „Zbavme se Národního domu,“ dodal Petr Ošťádal (Na rovinu!).

Na půdě zastupitelstva dokonce padaly i výhrůžky, že pokud zastupitelé tuto v pořadí již druhou půjčku Národnímu domu schválí, mohou padat hlavy a radním to bude „spočítáno“! Finanční injekce obecně prospěšné společnosti ale měly uplynulou středu naštěstí více zastánců než odpůrců. „Národní dům je náš secesní klenot a nemůžeme si dovolit ho nechat padnout. Současný ředitel Křupka dělá všechno pro to, aby provoz postavil znovu na nohy, kvůli koronaviru má ale hodně svázané ruce,“ pronesla například náměstkyně primátora Alena Rašková (ČSSD), k níž se se stejným názorem přidali i primátor František Jura (ANO 2011), náměstci Milada Sokolová (ODS) s Jiřím Pospíšilem (Pévéčko), a dokonce také jeden z opozičních zastupitelů, který se nedávno stal členem správní rady Národního domu. „Když to teď neschválíme, tak jsme to celé zabalili a ‚Národ‘ už nebude mít šanci se zvednout. Mějme na paměti, že nejde jen o provoz restaurace a kavárny, ale Národní dům pořádá desítky plesů a jiných kulturních i společenských akcí,“ připomněl Jan Navrátil (Změna pro Prostějov).

Obě finanční pomoci Národnímu domu byly nakonec většinou hlasů schváleny. Nutno také podotknout, že se ale na návrh opozice hlasovalo i o odmítnutí jak mimořádného majetkového vkladu, tak i o půjčce. Pro tento protinávrh však zvedlo ruku pouze sedm opozičních zastupitelů. Národní dům tedy žije dál...