Příjemnou noc, dnes je pondělí 28.9.2020
svátek slaví Václav,
zítra Michal
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

26 prehradaTak konečně! Přibližně půl roku po opětovném napuštění revitalizované plumlovské přehrady by se v úterý měla začít budovat kanalizace v Soběsukách a Žárovicích. Výstavbu kanalizace plánují ještě v letošním roce i ve Vícově. Nepochybně by ale bylo logičtější, pokud by se postupovalo přesně opačně.  Teprve po odkanalizování obcí nad přehradou mělo proběhnout nákladné bagrování jejího zaneseného dna. V tomto případě se však bohužel řešily nejprve důsledky a teprve pak příčiny. Bagrování, které státní kasu přišlo na celkem sto dvacet milionů korun, už je minulostí. Jeho účelnost je vzhledem k pokračujícímu znečišťování nádrže minimálně sporná...

Letos jsme se po pěti letech dočkali první sezóny, kdy se dá opět koupat v plumlovské přehradě. Kvalita vody v ní však už od samotného počátku kolísá. Příčiny zřejmě spočívají i v tom, že do nádrže stále přitékají splašky z okolních obcí. Na přítocích sice byly instalovány srážeče, ani ty však zřejmě „nevychytají“ vše. Zatímco Plumlov už kanalizaci dokončil, jeho místní části Soběsuky a Žárovice ji stále ještě postrádají. To samé platí i o nedalekém Vícovu.

Po napuštění plumlovské přehrady se v tomto směru věci daly přece jen do pohybu. „Se stavbou kanalizace v Soběsukách a Žárovicích i stavbou vodovodu v Soběsukách, Žárovicích a Hamrech začneme v úterý 1. července. Dokončena by měla být třicátého června příštího roku,“ potvrdil Večerníku plumlovský starosta Adolf Sušeň. Tomu jsme položili i otázku, zda kanalizace neměla být dokončena dříve, než se začalo s bagrováním přehrady? „Co vám mám na to říct...? Bez dotací bychom kanalizaci nikdy postavit nemohli. Třikrát jsme o ně žádali a třikrát jsme byli odmítnuti. Teprve až v souvislosti s bagrováním nádrže se věci urychlily a našim žádostem bylo vyhověno. Pokud by se ovšem s bagrováním čekalo, až budeme mít hotovou kanalizaci, stala by se z přehrady pěkná stoka,“ reagoval diplomaticky Sušeň. Budování kanalizace a vodovodu budou přirozeně provázet i místní uzavírky. „Silnice ve směru do Drahan však bude po celou dobu stavby minimálně částečně průjezdná,“ přislíbil starosta Plumlova, který místní občany o všech podrobnostech informoval na čtvrteční veřejné schůzce v kulturním domě v Žárovicích.

Jak to bylo s cenou?

Celkové náklady na výstavbu kanalizace a vodovodu v místních částech Plumlova se vyšplhají na přibližně 48 milionů korun. Částka vyšla z veřejného výběrového řízení, v němž zvítězila jiná firma než ta, která budovala kanalizaci v Plumlově. „Překvapilo mě, že vysoutěžená cena je o dvěstě šedesátšest tisíc korun vyšší než byla cena předpokládaná. S něčím podobným jsem se ve své praxi nesetkal, obvykle se tato cena snižuje. Například ve Vícově se po výběrovém řízení provedeném elektronickou dražbou podařilo odhadovanou cenu snížit téměř o třetinu,“ všiml si opoziční zastupitel Marek Otruba, kterému se nelíbilo, že soutěž probíhala v takzvaném užším řízení, do něhož se mohlo zapojit pouze osm firem.

Tyto námitky ovšem vedení města odmítá. „V první řadě výběrové řízení jsme neorganizovali my, ale externí firma. Nicméně musím říct, že už při samotné přípravě projektu jsme hodně tlačili na snížení ceny tak, aby bylo pravděpodobnější, že dosáhneme na dotace,“ vysvětlil Adolf Sušeň, podle něhož nejsou případy, kdy se cena po výběrovém řízení o něco zvýší až tak vzácné. „A to ani tady u nás v Plumlově...,“ podotknul starosta. 

Vícov čeká na peníze

Další z obcí u přehrady bez kanalizace zůstává Vícov. I zde se věci po letech přešlapování přece jen daly do pohybu. „Máme už vybranou firmu, pouze čekáme na přidělení dotace. O ní by se mělo rozhodnout v červenci. Pokud nám budou peníze přiklepnuty, začneme s výstavbou ještě letos,“ prozradila Večerníku vícovská starostka Jana Rozsívalová. Také jí jsme položili otázku, zda neměla výstavba kanalizace předcházet čištění přehrady. „Myslím, že ano a řekla bych, že něco podobného si myslí více starostů... Otázkou samozřejmě je, zda by se později na bagrování přehrady podařilo sehnat peníze. Nicméně v návaznosti na již vyčištěnou přehradu se nám finance na kanalizaci hledali určitě snadněji, než pokud by přehrada revitalizací neprošla,“ reagovala Rozsívalová.

Jak to bude dál?

Na budování potřebných kanalizací v obcích nad přehradou by měly navázat komplexní pozemkové úpravy, které by měly zabránit splachům z okolních polí. I v tomto ohledu obce již mnohé podnikají, konkrétních výsledků se však dočkáme v řádu několika příštích let. Jaká bude v té době kvalita vody v plumlovské přehradě, která v letech 2009 až 2013 prošla rozsáhlou revitalizací, je ovšem ve hvězdách.

Total Comments

  • Vinotéka Hruška
  • ČSSD
  • Interforst
  • Bellis
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jak byste řešili vzrůstající pandemii koronaviru?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Smích s klasikou.

Koronavir – nekoronaavir, prostějovská veřejnost chce žít! Není proto divu, že letní promítání na nádvoří zámku mělo značnou diváckou kulisu. A co dávali? No přece klasickou českou komedii Postřižiny! A organizátoři vsadili na dobrou kartu, když se rozhodli pro film nedávno zesnulého režiséra Menzla!

 

Lidová tvořivost před volbami.
Předvolební kampaně politických stran a hnutí nabírají na intenzitě a s tím také množství různých billboardů či plakátů v ulicích města. A stejně jako před každými volbami se tyto propagační záležitosti stávají terčem vandalů. Mnoha politikům tak přibyly vousy, vlasy, dokonce mají propíchnuté oči...

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Petr JANDA

Nestárnoucí rocker řádil uplynulou sobotu večer se svým Olympicem na pláži U Vrbiček na plumlovské přehradě. Jak? Jako zamlada!

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

47 722

Město Prostějov má v tuto chvíli přesně tolik obyvatel. Jejich počet rok od roku klesá a doby, kdy jsme se chlubili více než padesátitisícovým městem, jsou dávno pryč.

33

Total Comments

Výrok týdne

„ONI POTŘEBUJÍ MASY, KTERÉ BY DĚLALY BEZ REPTÁNÍ TO, CO CHTĚJÍ. TO JSME JIM KAZILI...“

Jednadevadesátiletý Ladislav „Bor“ Šín, který byl u znovuzaložení skautů v Konici v roce 1991, takto promluvil ke komunistům.

Total Comments

-