Dobré poledne, dnes je neděle 20.9.2020
svátek slaví Oleg,
zítra Matouš
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

50 pospisilUž v dubnu loňského roku řešil prostějovský magistrát pořádný problém s pozemkem v průmyslové zóně, který zaváněl žalobou a soudem. Šlo o nedodržení smlouvy ze strany investora, který dostal radnici do nemalých patálií. Společnost Modřany Power totiž nesplnila své závazky vůči městu a v daném termínu nevybudovala slibovaný výrobní areál na pozemku o výměře více než sedmi hektarů. A co víc, bez vědomí radnice celou plochu zastavila u nejmenované banky! Nyní, těsně před koncem roku 2013 se ale problém vyřešil a kýžených sedm hektarů je už zase zpátky v majetku statutárního města Prostějov!

Mnohé a prakticky rozhodující se v celé kauze událo během posledních dvou týdnů. Po více než ročním jednání prostějovských konšelů se společností Modřany Power a diskutabilním odpuštění třímilionové pokuty získalo město svůj pozemek zpět. Stalo se tak po transakci, která nemá v našem měřítku obdoby!

„Musím říci, že taková transakce se na prostějovském magistrátu skutečně odehrává úplně poprvé a není to žádná maličkost. Po dlouhých složitých jednáních jsme dospěli k trojstranné dohodě mezi městem, společností a bankou, u které Modřany Power zastavily pozemek jako zástavu úvěru. Mým úkolem bylo minimalizovat rizika zpětného převodu pozemků z firmy na město Prostějov. Proto vznikla svěřenské smlouva o přijetí peněz a listin do úschovy. Nejdůležitější osobou je tak nyní notář, který je zárukou, že vše proběhne podle podepsané smlouvy.,“ informoval s úsměvem Večerník první náměstek statutárního města Prostějov Jiří Pospíšil, který vzápětí popsal podstatu celé transakce.

„Nejdříve jsme s firmou Modřany Power u notáře podepsali jednak samotnou svěřenskou smlouvu, následně firma předala notáři souhlasné prohlášení o odstoupení od kupních smluv, banka pak prohlášení o vzdání se zástavního práva. Město Prostějov se zavázalo, že do pěti dnů od podpisu smlouvy převede na účet notáře dohodnutou finanční částku. Musím říci, že jsme vše uskutečnili v průběhu dvou dnů,“ prozradil Pospíšil.

Podle informací Večerníku však bylo nutné složit u notáře vysokou finanční částku. „Ano, jednalo se o součást dohody, jejíž podmínky schválilo zastupitelstvo města. Naším cílem byla minimalizace jakýchkoliv možných rizik, proto jsme vybrali notáře a následnou svěřenskou smlouvu a notářskou úschovu. Podle těchto schválených podmínek byla do notářské úschovy převedena částka ve výši 27 311 950 korun,“ potvrdil první náměstek primátora.

Celá transakce ohledně návratu velkého pozemku v průmyslové zóně do majetku města tak vyvrcholila v závěru minulého týdne. „Notář ihned po podpisu jednal podle smlouvy. Na katastrální úřad dodal prohlášení banky o vzdání se zástavního práva a mohu s uspokojením konstatovat, že vše již bylo z katastru vymazáno. Následně na katastrální úřad předal souhlasné prohlášení firmy Modřany Power. Nyní už nic nebrání tomu, aby město Prostějov bylo opět zapsáno v katastru jako vlastník pozemků. Po zapsání uvolní notář finanční částku na dohodnutý účet,“ popsal celý postup Jiří Pospíšil.

Celková výměra předmětného pozemku je 72 871 metrů čtverečních. „Určitě jej nyní budeme nabízet novým investorům, kteří by vytvořili nová pracovní místa. V současné době se nám totiž volných pozemků nedostává. Potřebovali bychom vykoupit několik dalších parcel v průmyslové zóně, abychom získali větší plochu, tedy abychom pozemky zcelili. Bylo by nutné provést i přeložku vysokého napětí na ulici Kralická, ale to je obrovská investiční akce vyčíslená na sto třicet dva milionů korun. Jak známo, vniká i novelizace územního plánu, v němž se počítá s novými plochami pro průmyslovou zónu, což je pro Prostějov určitě dobrá zpráva,“ doplnil potřebmé informace druhý muž prostějovského magistrátu.

Total Comments

  • Hradišťan
  • Vinotéka Hruška
  • ČSSD
  • Interforst
  • Bellis
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Byli jste na prostějovských hodech? A jak se vám slavnosti líbily?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Nástupce Berdycha?

Skvělé představení odehrál v uplynulém týdnu osmnáctiletý talent TK Agrofert Prostějov Jiří Lehečka, který zazářil na letošním ročníku Moneta Czech Open a díky semifinále se může těšit na posun ze šesté stovky světového žebříčku. Pochvalu zaslouží i organizátoři z TK PLUS, kteří přes všechny koronavirové nástrahy uspořádali turnaj na jedničku. Ostatně jako vždycky.

Manko v Národním domě!
Postupně ale přece jen unikají informace o tom, co předcházelo odvolání Jiřího Hlocha z funkce ředitele Národního domu. Audit nařízený magistrátem odhaluje nesrovnalosti v účetnictví. Dle kusých zpráv vyplývá, že po bývalém šéfovi zbyly finanční i materiální nesrovnalosti v řádu statisíců korun. Radní nevylučují trestní oznámení.

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

KATARÍNA KNECHTOVÁ

Vystoupení vynikající prešovské zpěvačky, kytaristky a skladatelky společně se skupinou Peha bylo zlatým hřebem letošních Hanáckých slavností v Prostějově.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

6

Ač se na základě dlouhého programu nepředpokládal hladký průběh úterního jednání Zastupitelstva statutárního města Prostějov, komunální politici stihli vše projednat v rekordním čase šesti hodin...

33

Total Comments

Výrok týdne

„PANÍ NAICLEROVOU BERU JAKO ZNEUZNANOU POLITIČKU, KTERÁ TRPÍ FRUSTRACÍ!“

Prostějovský radní Miloš Sklenka takto reagoval na osobní útoky opoziční zastupitelky.

Total Comments

-