Dobrý podvečer, dnes je středa 21.8.2019
svátek slaví Johana,
zítra Bohuslav
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

36 hradbyČtyřletá snaha Okrašlovacího spolku města Prostějova, její předsedkyně a zároveň prostějovské radní Milady Sokolové je úspěšně dotažena do konce. Do Školní ulice se vrátí doba, kterou ještě mnozí Prostějované moc dobře pamatují. Na městských hradbách tady budou namalovány dva židovské domy, které musely v roce 1970 ustoupit výstavbě kina Metro.

Realizace tohoto plánu však byla zdlouhavá a jednání s úřady těžké. Historické hradby totiž patří mezi památky, což nápad Okrašlovacího spolku města Prostějova velice komplikovalo. „Prvotním nositelem myšlenky maleb historických židovských domů je člen okrašlovacího spolku pan Dekastello, který mě oslovil již před čtyřmi lety. Jednání s památkáři o povolení tohoto záměru byla více než složitá. Náš projekt bude instalován v centrální části města na historických hradbách, a i díky tomu jednání trvala tak dlouho. Ačkoliv většina z nás omítnutou část hradební zdi ze strany Školní ulice za příliš historickou nepovažuje, opak je pravdou,“ uvedla pro Večerník Milada Sokolová.

Podle našich informací bylo původním záměrem okrašlovacího spolku vytvořit malby domů po celé části městské hradby. Nakonec však autoři projektu dostali povolení jen ke třem pohledům. „Důležité je, že se zrealizuje alespoň část našeho původního projektu. Tajně ovšem neztrácím naději, že záměr bude vypadat vizuálně tak dobře, že se projekt setká s úspěchem a otevře se tím příležitost k jeho možnému rozšíření,“ necítí se být zklamána prostějovská radní a předsedkyně Okrašlovacího spolku města.

Samotné provedení maleb nyní nebude trvat dlouho, památkáři dali projektu zelenou. „Rádi bychom započali malovat na hradby již v polovině září tohoto roku. Když vše půjde podle našich představ, za tři týdny by mohlo být vše hotovo,“ potvrzuje radní Sokolová.

Zajímalo nás ještě, zda okrašlovací spolek má spočítáno, kolik malby na hradbách budou stát a jak se podařilo zajistit potřebné finanční prostředky. „Očekáváme náklady v řádu desítek tisíc korun. Projekt bude, jak je tomu vždy při aktivitách okrašlovacího spolku, financován výhradně ze soukromých sponzorských příspěvků. Statutární město nebude stát projekt ani korunu z rozpočtu,“ překvapila touto zprávou radní.

Zrealizovaný záměr by se už brzy mohl stát trhákem pro naše občany i turisty, kteří do města přijíždějí. „Důvodů pro malby na hradbách bylo několik, hlavně ovšem připomenout již téměř zapomenutou část historie města. Kdopak dnes ví, proč Školní ulice nese svůj název, když v ní není žádná škola? Jakou roli hráli Židé v historii Prostějova? Samozřejmě též doufáme, že malby se stanou určitou „upoutávkou“ pro přijíždějící turisty a jejich kroky povedou do Špalíčku na stálou expozici o prostějovských Židech,“ přeje si Milada Sokolová.

Záměr Okrašlovacího spolku města Prostějova nejprve zhatili svým zamítavým stanoviskem krajští památkáři v Olomouci s tím, že na historickou památku se nic malovat nebude.  Úředníci z oddělení památkové péče prostějovského magistrátu však byli mnohem vstřícnější. „Teoreticky vzato by bylo možno souhlasit se stanoviskem Národního památkového ústavu v Olomouci, kdyby hradby neměly z pohledu od blíže neinformované veřejnosti dvě silně kontrastní tváře. Pohled ze Smetanových sadů jednoznačně návštěvníkovi ukazuje, že se jedná o historické hradby a je tam i velmi stručná malá tabulka s informačním nápisem. Pohled ze Školní ulice však neinformovanému návštěvníkovi představuje jakousi nevzhlednou  holou zeď, místy s omítkou ze sedmdesátých let minulého století. Proto považujeme za vhodné nějak viditelně nasměrovat zájem návštěvníků a turistů k její prohlídce.  K tomu se naskýtá nejlepší příležitost právě po vystoupení z auta na parkovišti ve středu města, kdy pozornost návštěvníka bude upoutána něčím neobvyklým, co jinde nemají,“ uvedl Daniel Zádrapa, vedoucí oddělení památkové péče stavebního úřadu Magistrátu města Prostějova. 

Total Comments

  • Memoriál Otmara Malečka
  • Nezamyslice
  • Sportovní hry
  • Basic
  • Zámek Čechy pod Kosířem
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK JSTE V LETNÍM OBDOBÍ SPOKOJENI S RESTAURAČNÍMI SLUŽBAMI?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Zájem o Večerník.

Přestože zprvu nepřálo našim výjezdům na koupaliště počasí, poslední dvě soboty jsme se vyřádili dosyta. A k našemu velkému potěšení se návštěvníci areálů v Laškově a naposledy i ve Stražisku náramně bavili, navíc si odnesli i hodnotné ceny. Tento víkend pokračujeme v Otaslavicích, tak přijďte!

Hledané osoby.

Hned dva lidé se v uplynulém týdnu zaměrně i nezáměrně ztratili. Zatímco v Horním Štěpánově postrádají čtyřiasedmdesátiletého seniora, z olomoucké nemocnice utekla patnáctiletá Prostějovanka romského původu, která je navíc v rizikovém těhotenství. Policisté se prostě v létě nenudí...

Total Comments

Osobnost týdne

DAVID KIRNER
33 kirner
Devatenáctiletý mladík z Určic se po maturitě na reálném gymnáziu v Prostějově rozhdol vyrazit na svém kole na „vélet“. Na cestě nakonec strávil celých 58 dní a našlapal neuvěřitelných 4 664 kilometrů.

Total Comments

Číslo týdne

5
Teprve po pěti měsících obdržela obhájkyně odsouzeného Radima Žondry písemnou verzi rozsudku a okamžitě se proti němu odvolala. Jak známo, ten byl už letos v březnu usvědčen a odsouzen k osmi letům vězení...

Total Comments

Výrok týdne

„OBJEVILI SE LONI NA PODZIM. A OD TÉ DOBY JSME TU MĚLI DERATIZÁTORA TŘIKRÁT“

Prodavačka z obchodu ve Ptení, který byl v uplynulém týdnu na dva dny uzavřen, přiznala, že návštěva hlodavců už nějaký ten čas trvá...

Total Comments