Dobrý večer, dnes je pátek 24.5.2019
svátek slaví Jana,
zítra Viola
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

36 hradbyČtyřletá snaha Okrašlovacího spolku města Prostějova, její předsedkyně a zároveň prostějovské radní Milady Sokolové je úspěšně dotažena do konce. Do Školní ulice se vrátí doba, kterou ještě mnozí Prostějované moc dobře pamatují. Na městských hradbách tady budou namalovány dva židovské domy, které musely v roce 1970 ustoupit výstavbě kina Metro.

Realizace tohoto plánu však byla zdlouhavá a jednání s úřady těžké. Historické hradby totiž patří mezi památky, což nápad Okrašlovacího spolku města Prostějova velice komplikovalo. „Prvotním nositelem myšlenky maleb historických židovských domů je člen okrašlovacího spolku pan Dekastello, který mě oslovil již před čtyřmi lety. Jednání s památkáři o povolení tohoto záměru byla více než složitá. Náš projekt bude instalován v centrální části města na historických hradbách, a i díky tomu jednání trvala tak dlouho. Ačkoliv většina z nás omítnutou část hradební zdi ze strany Školní ulice za příliš historickou nepovažuje, opak je pravdou,“ uvedla pro Večerník Milada Sokolová.

Podle našich informací bylo původním záměrem okrašlovacího spolku vytvořit malby domů po celé části městské hradby. Nakonec však autoři projektu dostali povolení jen ke třem pohledům. „Důležité je, že se zrealizuje alespoň část našeho původního projektu. Tajně ovšem neztrácím naději, že záměr bude vypadat vizuálně tak dobře, že se projekt setká s úspěchem a otevře se tím příležitost k jeho možnému rozšíření,“ necítí se být zklamána prostějovská radní a předsedkyně Okrašlovacího spolku města.

Samotné provedení maleb nyní nebude trvat dlouho, památkáři dali projektu zelenou. „Rádi bychom započali malovat na hradby již v polovině září tohoto roku. Když vše půjde podle našich představ, za tři týdny by mohlo být vše hotovo,“ potvrzuje radní Sokolová.

Zajímalo nás ještě, zda okrašlovací spolek má spočítáno, kolik malby na hradbách budou stát a jak se podařilo zajistit potřebné finanční prostředky. „Očekáváme náklady v řádu desítek tisíc korun. Projekt bude, jak je tomu vždy při aktivitách okrašlovacího spolku, financován výhradně ze soukromých sponzorských příspěvků. Statutární město nebude stát projekt ani korunu z rozpočtu,“ překvapila touto zprávou radní.

Zrealizovaný záměr by se už brzy mohl stát trhákem pro naše občany i turisty, kteří do města přijíždějí. „Důvodů pro malby na hradbách bylo několik, hlavně ovšem připomenout již téměř zapomenutou část historie města. Kdopak dnes ví, proč Školní ulice nese svůj název, když v ní není žádná škola? Jakou roli hráli Židé v historii Prostějova? Samozřejmě též doufáme, že malby se stanou určitou „upoutávkou“ pro přijíždějící turisty a jejich kroky povedou do Špalíčku na stálou expozici o prostějovských Židech,“ přeje si Milada Sokolová.

Záměr Okrašlovacího spolku města Prostějova nejprve zhatili svým zamítavým stanoviskem krajští památkáři v Olomouci s tím, že na historickou památku se nic malovat nebude.  Úředníci z oddělení památkové péče prostějovského magistrátu však byli mnohem vstřícnější. „Teoreticky vzato by bylo možno souhlasit se stanoviskem Národního památkového ústavu v Olomouci, kdyby hradby neměly z pohledu od blíže neinformované veřejnosti dvě silně kontrastní tváře. Pohled ze Smetanových sadů jednoznačně návštěvníkovi ukazuje, že se jedná o historické hradby a je tam i velmi stručná malá tabulka s informačním nápisem. Pohled ze Školní ulice však neinformovanému návštěvníkovi představuje jakousi nevzhlednou  holou zeď, místy s omítkou ze sedmdesátých let minulého století. Proto považujeme za vhodné nějak viditelně nasměrovat zájem návštěvníků a turistů k její prohlídce.  K tomu se naskýtá nejlepší příležitost právě po vystoupení z auta na parkovišti ve středu města, kdy pozornost návštěvníka bude upoutána něčím neobvyklým, co jinde nemají,“ uvedl Daniel Zádrapa, vedoucí oddělení památkové péče stavebního úřadu Magistrátu města Prostějova. 

Total Comments

 • KSČM
 • Noc Kostelů
 • Interforst
 • Lázně Skalka
 • Hořava
 • Basic
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ V RESTAURACI JADRAN?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Nejsme bezohlední.

Pětačtyřicetiletý Marek Mlčoch děkuje v aktuálním čísle nejen svým blízkým, ale i širokému aparátu záchranářů za svůj život, minulé úterý zavolala na linku 156 žena, která si povšimla seniora s jízdním kolem. Ten v Kolářových sadech bezvládně spadl na zem. Díky včasnému příjezdu sanitky se nestalo nic vážného. Tleskáme!

Skoro nejrizikovější fanoušci.

Vedení prostějovské policie ostře zkritizovalo chování části přívrženců hokejových Jestřábů při utkáních druhé nejvyšší soutěže. Za násilnosti, výtržnosti a majetkové trestné činy už Okresní soud v Prostějově vydal těm nejdivočejším sedm zákazů vstupu do haly, když se hraje zápas!

Total Comments

Osobnost týdne

Jan PŘEUČIL
20 preucil
Fenomenální herec společně se svojí manželkou Evou Hruškovou pobavil ve čtvrtek své fanoušky nejen v prostějovském divadle, ale o den dříve i starší příznivce v domově seniorů v Nerudově ulici při neformální besedě.

Total Comments

Číslo týdne

320 000 000

Tak to je darda! Přesně takto astronomickou sumu požaduje společnost Manthellen po prostějovském magistrátu za údajné porušení obchodní smlovy. Jak známo, záležitost se týká kauzy kolem výstavby Galerie Prostějov v prostoru U Špalíčku.

Total Comments

Výrok týdne

„NESUĎTE, ABYSTE NEBYLI SOUZENI!“

Takto při předávání Cen města Prostějova odpovídal jeden z vyznamenaných exprimátor Miroslav Pišťák na kritiku některých současných opozičních zastupitelů města

Total Comments