Dobré odpoledne, dnes je středa 27.5.2020
svátek slaví Valdemar,
zítra Vilém
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

13 mrskutKdyž v neděli zasypala celé Prostějovsko dvaceticentimetrová vrstva sněhu, každý kroutil hlavou nad tím, že Velikonoce je možné slavit v takových podmínkách. Jak ale Večerník na svých pondělních toulkách po celém území bývalého okresu zjistil, mrskači brali závěje sněhu s humorem a nebrali ohledy ani na vlezlou zimu. „Já si místo vajíček raději vymrskám slivovičku, ta mě zahřeje,“ smál se na celé kolo Milan Kleiner, který měl těsně před polednem už na svém kontě desítky vyplacených dívek a žen z celého Prostějova.

Popravdě řečeno, během čtyř hodin výletu po celém regionu Večerník zaregistroval mnohem menší účast na velikonočním mrskutu, než tomu bylo vloni. Bylo to ale skutečně oním nevšedním počasím? „Já mám dojem, že nás rok od roku chodí čím dál tím míň. Není to jenom o tomto pondělku, jde o dlouholetý trend. Prostě Velikonoce už tak netáhnou jako dřív. Paradoxně za komunistů se tyto svátky slavily mnohem víc,“ svěřil se Večerníku se svým názorem šedesátiletý pan Jindřich ze Soběsuk.

Ovšem ti mrskači, kteří se rozhodli dodržovat tradici a vyrazit do ulic k vyplacení svých kamarádek, známých a ostatních obětí ženského rodu, si ráno navlékli svetry, zimní bundy a sněhule, a vyrazili. Jejich kocarům neunikla jediná sukně, která se mihla kolem nich. „Chodím mrskat už přes třicet let, nevynechám jediné Velikonoce. Tradici dodržuji i poté, co se mi narodil syn. Pátým rokem chodíme spolu a Vendu to chytilo taky. Dneska vyplatil tolik ženských, že mu košík na vymrskaná vajíčka nestačí, podívejte se,“ vybídl nás pan Martin z Prostějova.

Tradiční Velikonoce s netradičním počasím. Závěje sněhu každý bral jako obrovskou kuriozitu. Od Kralic na Hané až po Drahany. „Je mi přes šedesát, ale tohle ještě nepamatuji, aby na Velikonoce bylo tolik sněhu. Možná mám sklerózu a lepší pamětník mě opraví, ale já myslím, že na sněhu jsme ještě v životě nemrskali. Jo, pamatuji chumelenici na prvního máje, ale velikonoční sněhovou kalamitu rozhodně ne,“ kroutil hlavou senior v Kralicích na Hané.

Letošní Velikonoce byly tedy opravdu vypráskané. Mrskači se na vesnicích brodili sněhem, v Prostějově si už okolo poledne užívali občas vykukujícího sluníčka. Ovšem i ve městě se často více než vyplácením žen a dívek věnovalo více času stavění sněhuláků!

„Letošní Velikonoce byly prostě jiné. Zasněžené a o to více atraktivní. Já jsem spokojenej,“ shrnul pocity většiny lidí Martin Mareček z Prostějova. 

Total Comments

 • Bezruč
 • Lexinka
 • Mobil 4U
 • Koupelny RP
 • MJM Krmiva
 • interforst
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Co říkáte na opětovné odložení rekonstrukce Vrahovické ulice?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vlna zájmu.

Obrovský zájem vyvolal příběh nemocné holčičky, která trpí epilepsií, vzácnou genetickou vadou a prošla si také dětskou mozkovou obrnou. Po zveřejnění v minulém vydání jsme zaregistrovali několik dárců, kteří chtěli rodičům tříapůlroční Lexinky pomoci. Sbírka proběhla i mezi členy redakce a přidali se k nám také manželé Černoškovi, načež došlo k předání více jak třiceti tisíc korun.

Opět bez tiskovky.

Přestože byl nouzový stav ukončen a v platnost už vešla další a další rozvolňovací opatření v souvislosti s obavami před nákazou Covid-19, prostějovští radní po svém úterním jednání opět zrušili tiskovou konferenci s novináři. Ve snaze zjistit informace o práci konšelů je tak nejen Večerník stále odkázán na e-mail či telefon...

Total Comments

Osobnost týdne

Miroslav Hochvald

Starosta Bílovic-Lutotína byl nepravomocně odsouzen za trestný čin z nedbalosti, kdy se loni v březnu zabila po pádu do sklepa v obecní budově sedmadvacetiletá žena. Třicetiměsíční trest má však tříletou podmínku a jeho součástí není zákaz výkonu zastupitelské funkce. Hochvald tak zůstává ve funkci.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

8 000 000


Od minulého úterý už může veřejnost vkročit do zrekonstruovaného Bezručova červeného domku v Kostelci na Hané. Oprava domu slavného básníka stála krajskou kasu osm milionů korun.

8 000 000

 

Total Comments

Výrok týdne

„VEČER BYL UNAVENÝ, USNUL TADY NA KANAPI A UŽ SE NEPROBUDIL…“

Takto okomentoval smutnou událost ve Vrahovické ulici v Prostějově, kde zemřel padesátiletý muž, jeden ze zaměstnanců autoopravny.

Total Comments