Dobré odpoledne, dnes je pondělí 6.7.2020
svátek slaví Státní svátek,
zítra Bohuslava
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

08 zastupitelstvoJe bezmála osm milionů korun z městské kasy pro takzvaně strategické sporty dostačující příspěvek v rámci veřejných finančních podpor? Ne každý si to myslí, nicméně radní vzhledem k úsporám v rozpočtu snížili finanční injekce některým sportovním klubům až o polovinu. V úterý zastupitelé nejenom že hlasovali o výši podpor, ale také o nich široce diskutovali.

„Pro letošní rok jsme schválili veřejnou finanční podporu pro takzvaně prioritní sporty ve výši sedm milionů a devět set dvacet tisíc korun. Rada města se letos pečlivě zabývala tím, jaké sporty do této oblasti zařadit. Nakonec nyní zastupitelům předkládáme návrh na udělení finanční podpory Volejbalovému klubu Prostějov, Basketbalovému klubu Prostějov, LHK Jestřábi, Dělnické tělocvičné jednotě Prostějov, Tenisovému klubu Prostějov a fotbalistům 1.SK Prostějov,“ řekla na úvod zastupitelům při předložení návrhu Ivana Hemerková, náměstkyně primátora Prostějova. Jak ji vzápětí doplnil první náměstek primátora Jiří Pospíšil, radní letos uvedli v platnost již dlouho avizovanou změnu při rozdělování dotací do sportu. „Paní kolegyně Hemerková debatovala na toto téma s mnoha zástupci sportovních klubů. Na tomto základě jsme rozhodli, že letos se budeme zabývat veřejnou finanční podporou, kterou budeme věnovat prioritně mládeži, a podporovat budeme organizace, které právě s dětmi a mládeží dlouhodobě pracují. A zároveň podpoříme jen některé činnosti. V roce 2013 jsme tedy až na pár výjimek podpořili jen mládežnickou činnost a dali jsme jim peníze na nájmy, pronájmy, úhradu energií a v malé míře na dopravné,“ vypočítal Jiří Pospíšil s tím, že město na nic jiného letos finanční podporu neudělilo. „Výjimku v jednom ohledu tvoří strategické sporty, u některých z nich jsme podpořili i seniorská družstva. Stalo se tak u LHK Jestřábi, který však finanční částku má přísně vázánu na úhradu výroby ledové plochy, a pak u Dělnické tělocvičné jednoty, kdy kromě mládežníků jsme podpořili extraligové mužstvo,“ dodala Ivana Hemerková.

Než radní nechali zastupitele diskutovat, ještě připomněli, že u drtivé většiny sportovních oddílů oproti loňskému roku výrazně „osekali“ přidělené peníze. „Nejmarkantnější to je u volejbalového a basketbalového klubu. Těmto sportovcům jsme přidělili veřejnou finanční podporu o polovinu nižší než v roce 2012,“ uvedla Ivana Hemerková.

Radní vzápětí čelili i kritickým hlasům ze strany svých politických odpůrců. Zastupitelům z TOP 09 se už dlouhodobě nelíbí členění sportovních oddílů v Prostějově na strategické a „obyčejné“, na které se tolik peněz už nedostává. „To je věc, kterou řešíme a vysvětlujeme už několik let. Je tu hokej a fotbal, které patří k nejnavštěvovanějším sportům v Prostějově a mají nejširší základnu příznivců, ale hlavně aktivní mládeže. Volejbalistky, basketbalisté, boxeři a tenisté zase dosahují špičkových výsledků, a to nejenom v rámci České republiky. Tímto tyto sporty a oddíly jednoznačně nejlépe propagují město Prostějov, a proto jsou zařazeny do kategorie prioritní,“ zdůvodnila Ivana Hemerková. Josef Augustin potom poukázal na známý fakt, že rok od roku jsou veřejné finanční podpory nižší a město tak vyjadřuje ztrátu zájmu o podporu sportu vůbec. „Podívejte se do ostatních měst, mnohá z nich v současnosti nejsou schopna zabezpečit finančně ani své zákonné povinnosti, natož podporovat sport,“ namítl Alois Mačák, radní Prostějova a první náměstek hejtmana Olomouckého kraje.

Ze souboje o miliony z letošního přídělu veřejných finančních podpor vyšli nejlépe hokejisté. „Zdá se mi ale podivné, že takto podporujeme klub, který je na hranici insolvence a má ještě staré závazky vůči FTL za dopravné,“ podivil se Josef Augustin (KSČM). „Hokejisté mají tuto veřejnou finanční podporu přísně vázánu, peníze vlastně v drtivé většině půjdou rovnou na účet Domovní správy, která klubu Jestřábi Prostějov pronajímá prostory a zabezpečuje výrobu ledové plochy,“ odpověděl na kritiku Jiří Pospíšil, náměstek primátora.

Veřejným finančním podporám jak do sportu, tak rovněž do sociální a kulturní oblasti se obšírněji budeme věnovat v příštím vydání Prostějovského Večerníku.


TABULKA

Veřejná finanční podpora pro strategické sporty

ODDÍL SCHVÁLENÁ ČÁSTKA
BK Prostějov 880 000 korun
LHK Jestřábi Prostějov o.s. 2 130 000 korun
LHK Jestřábi Prostějov s.r.o. 700 000 korun
DTJ Prostějov 610 000 korun
TK Prostějov 1 600 000 korun
VK Prostějov 1 400 000 korun
1. SK Prostějov 600 000 korun
CELKEM: 7 920 000 korun


ANKETA:

Jak jste spokojeni s přidělenou veřejnou finanční podporou od města Prostějova?

Petra LANGROVÁ, ředitelka TK Prostějov:
„Podle nás je podpora města odpovídající vůči výsledkům, kterých náš tenisový klub dosáhl v uplynulém roce 2012. Jsme nejlepším oddílem nejen v České republice, ale i na celém světě, neboť nikde se nekoncentruje tolik špičkových hráčů na jednom místě, v jednom klubu. Městu Prostějov tím děláme ohromnou reklamu a prezentaci. Když to vezmu z pohledu mládeže, tak ta se dlouhodobě těší bezkonkurenčnímu postavení v Česku, když pravidelně získáváme týmové i individuální tituly. Staráme se o rozvoj mladých lidí, v klubu tráví čas děti i jejich rodiče. S podporou města jsme spokojení.“

František JURA, GSM 1.SK Prostějov:
„Jsme spokojeni s tím, jak nás město v posledních letech podporuje a vážíme si toho. Vždy bychom si dokázali představit více peněz, ale současně vnímáme možnosti města. Budeme se snažit ještě koncem roku získat finanční prostředky z výherních automatů, pokud to ještě jde. Spolupráce probíhá úspěšně, město nám pomáhá nejen finančně, ale i při zajišťování obou areálů.“

Michal TOMIGA, předseda LHK Jestřábi Prostějov:
„Peníze dostáváme na občanské sdružení, pod nímž funguje mládež, a to pouze na úhradu ledové plochy, finance jdou přímo na účet Domovní správy. Následně dostaneme čtyřista tisíc a ty půjdou oproti fakturaci přímo dopravci, nikoliv jak si někdo myslí, Tomigovi do kapsy! Co se týče mužů, kteří fungují pod hlavičkou s.r.o., na ty nám město přispěje částkou sedmiset tisíc a opět jen na ledy, a zase přímou platbou na Domovní správu.“

Petr CHYTIL, předseda Správní rady VK Agel Prostějov:
„Jsme rádi, že město Prostějov se rozhodlo opět podpořit volejbalový klub, který v posledních letech zaznamenal velký rozmach. Už jen z pohledu narůstající mládežnické základny děláme městu dobrou službu. Je pravdou, že jsme žádali o vyšší sumu, ale chápu, že doba je složitá a obecně se musí šetřit všude. Opakuji, těší nás současná podpora, byť jsme věřili, že může být lehce vyšší. I vzhledem k tomu, jakých výsledků jsme v poslední době dosáhli, a to nejen v tuzemsku, ale i v zahraničí, kde si Prostějov udělal vynikající jméno. Ponížená podpora pro nás v tuto chvíli není existenčním problémem, rozpočet do konce sezony máme zajištěný. Současně ale doufáme, že v další budoucnosti ještě nějaké prostředky získáme...“

Jaroslav KOŘÍNEK, předseda  BC DTJ Prostějov:
„Spolupráce s městem probíhá výborně. Jsme radnici vděčni již za to, že u nás po nějaké době oddíl boxu znovu vznikl. Veřejná podpora se sice každým rokem snižuje, nemyslím si ale, že je to vinou města, nýbrž vlády. Vždyť mezi sedmadvaceti státy Unie jsme třetí od konce ve financování sportu. Dotklo se nás to poměrně hodně. Našimi největšími sponzory jsou totiž Olomoucký kraj a město Prostějov, dohromady jsme od nich letos dostali o 170 000 korun méně. V našem případě je to hodně a kdybychom měli mít o zápas víc, nezbyly by nám na něj finance. Bez města a kraje by ale box do roku skončil!“

Ivan POSPÍŠIL, předseda BK Prostějov:
„Vážíme si příspěvku, i když poměrně razantně klesl. S tím se musely vypořádat i některé další oddíly. Je zkrátka těžká doba a všichni se s tím musí nějak vyrovnat. Z příspěvku a svazových dotací pokryjeme mládežnické týmy. Rozpočet prvního mužstva musíme zajistit z jiných zdrojů.“

Total Comments

  • Rock memory of
  • Elite
  • Vestour
  • KSČM
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Půjdete v tomto týdnu do Prostějova na tenis?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Dražší, ale ekologičtější.

Vedení prostějovského magistrátu se rozhodlo při ničení plevele v různých lokalitách města upřednostnit spaření zeleně technologií téměř vařící vody nebo páry. Upozaděny jsou tak chemické přípravky, především tolik kritizovaný Roundup. Má to ale jeden háček, ekologické ničení plevele bude mnohem dražší.

Vydržel jen rok.

Když byl 1. června loňského roku po vítězství ve výběrovém řízení jmenován po Janu Páleníkovi ředitelem Národního domu v Prostějově, měl s tímto zařízením velkolepé plány. Jiří Hloch však ve funkci vydržel jen něco málo přes jeden rok. Minulý týden byl městem odvolán z několika důvodů.

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Vladimír Franz

Hudební skladatel, výtvarník a vysokoškolský profesor nadchl v kostele Povýšení svatého Kříže varhanním koncertem. Prostějované si pak ve Zlaté bráně mohli prohlédnout také jeho výstavu obrazů.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

61


Přesně tolik dní bude uzavřena jedna z nejfrekventovanějších komunikací v Prostějově. Už tuto středu bude zahájena rekonstrukce povrchu vozovky na Vápenici, která potrvá až do konce prázdnin.

8 000 000

 

Total Comments

Výrok týdne

„ŽENY MAJÍ ŠITÍ V GENECH! ŠKODA ŽE SE MU VÍCE NEVĚNUJÍ...“

Jana Komárková navrhuje pro Ptenské dětské divadlo nádherné kostýmy a v exkluzivním rozhovoru pro Večerník (čtěte na straně 10) vyzývá své pohlaví k větší aktivitě s jehlou a nití.

Total Comments

-