Dobré ráno, dnes je čtvrtek 23.5.2019
svátek slaví Vladimír,
zítra Jana
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

06 zamekZámek v Ptení je majetkem prostějovského magistrátu, žádný z jeho radních se však netají názorem, že jde o dávno nechtěné vlastnictví. Statutární město se bývalou tvrz snažilo několikrát prodat, v jednom případě už byla dokonce připravena k podpisu kupní smlouva. Veškerá jednání ale nakonec zkrachovala. Naposledy projevili o zámek v havarijním stavu zájem jistí lidé z Anglie, i ty ale velmi brzy choutky na odkoupení nemovitosti přešly... Rada města Prostějova tak opět stojí před rozhodnutím, co s ptenským zámkem dál. „V minulých letech jsme investovali tři miliony korun do nové střechy, aby do zámku nezatékalo a nestala se z něj ještě větší ruina. Do celkové rekonstrukce se vzhledem k vysokým nákladům nelze pouštět, podle odborné studie by stála až stoosmdesát milionů korun.  I z těchto důvodů už několik let usilujeme o prodej ptenské tvrze,“ konstatoval nevesele Jiří Pospíšil, první náměstek primátora statutárního města Prostějov.

Co se však dá udělat pro zámek, aby někomu nespadl na hlavu? „Pro letošní rok jsme schválili zabezpečení budovy zámku v Ptení, který mají Lesy města Prostějova v nájmu včetně přilehlých ploch. Objekt je v havarijním stavu, je nutné ho zabezpečit proti vniknutí a zabránit tak možným úrazům třetích osob,“ popsal nutnost oprav Jiří Pospíšil. Finanční objem potřebných stavebních prací je předběžně odhadován na pětset tisíc korun. „Zámek ve Ptení je bezesporu jednou z dominant obce, která je ovšem v havarijním stavu. Bohužel s tím nemůžeme nic dělat. Určitě bychom uvítali, kdyby se našel někdo, kdo by byl ochotný do něj investovat a udělal by v jeho prostorách třeba dům s pečovatelskou službou. Bylo by potřeba, aby se našly peníze na její zabezpečení tak, aby nadále nepředstavovala nebezpečí například pro místní děti,” vyjádřil se exkluzivně pro Večerník starosta Ptení Jiří Porteš, který dle svých slov nemá od zámku ani klíče... Otázkou zůstává, zda je ještě vůbec možné najít kupce, který by měl potřebné finance na celkovou opravu zámku. „Naše snaha najít někoho, kdo by zámek v Ptení koupil, trvá. My do toho tak velké peníze nedáme, jakékoliv náklady na rekonstrukci považuji osobně za vyhozené peníze. A také netuším, zda by se následně podařilo najít nějaké vhodné využití zámku,“ pokrčil rameny prostějovský Miroslav Pišťák, první muž prostějovského magistrátu. Posledním relativním zájemcem byli před dvěma lety Angličané, údajně s českými kořesny. „Ano, někdo z Velké Británie chtěl skutečně ptenský zámek koupit. Nakonec všechno ale dopadlo tak, že se dotyčný subjekt zalekl pětimilionové kupní ceny. Přitom výše předpokládaných nákladů na celkovou rekonstrukci tomuto zájemci nevadila... Myslím si, že v co nejkratší době zkusíme vyhlásit nový záměr prodeje a nevylučuji, že budeme ochotni zámek prodat i hluboko pod odhadní cenou,“ dodal Jiří Pospíšil.

 

Total Comments

 • KSČM
 • Noc Kostelů
 • Muzejní noc
 • Lázně Skalka
 • Hořava
 • Semo Smržice
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ V RESTAURACI JADRAN?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Nejsme bezohlední.

Pětačtyřicetiletý Marek Mlčoch děkuje v aktuálním čísle nejen svým blízkým, ale i širokému aparátu záchranářů za svůj život, minulé úterý zavolala na linku 156 žena, která si povšimla seniora s jízdním kolem. Ten v Kolářových sadech bezvládně spadl na zem. Díky včasnému příjezdu sanitky se nestalo nic vážného. Tleskáme!

Skoro nejrizikovější fanoušci.

Vedení prostějovské policie ostře zkritizovalo chování části přívrženců hokejových Jestřábů při utkáních druhé nejvyšší soutěže. Za násilnosti, výtržnosti a majetkové trestné činy už Okresní soud v Prostějově vydal těm nejdivočejším sedm zákazů vstupu do haly, když se hraje zápas!

Total Comments

Osobnost týdne

Jan PŘEUČIL
20 preucil
Fenomenální herec společně se svojí manželkou Evou Hruškovou pobavil ve čtvrtek své fanoušky nejen v prostějovském divadle, ale o den dříve i starší příznivce v domově seniorů v Nerudově ulici při neformální besedě.

Total Comments

Číslo týdne

320 000 000

Tak to je darda! Přesně takto astronomickou sumu požaduje společnost Manthellen po prostějovském magistrátu za údajné porušení obchodní smlovy. Jak známo, záležitost se týká kauzy kolem výstavby Galerie Prostějov v prostoru U Špalíčku.

Total Comments

Výrok týdne

„NESUĎTE, ABYSTE NEBYLI SOUZENI!“

Takto při předávání Cen města Prostějova odpovídal jeden z vyznamenaných exprimátor Miroslav Pišťák na kritiku některých současných opozičních zastupitelů města

Total Comments