Dobré poledne, dnes je pátek 6.12.2019
svátek slaví Mikuláš,
zítra Ambrož a Benjamín
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

30 vana„Půjčit si peníze je snadné jako ženu pomilovat, dluh splatit těžké jako dítě porodit.” To by si měl uvědomit každý, kdo přemýšlí o tom, že si půjčí. Celou záležitost stále víc vyostřuje řada nepoctivých lichvářů, kteří se třesou, až vás kvůli pár korunám oberou úplně o vše. Svého cíle dosahují díky spolupráci s některými právníky, notáři i exekutory. „Nikdy se nevzdávejte bez boje,” doporučuje obětem lichvářů soudce prostějovského soudu Vladimír Váňa, kterému rukama prochází tisíce nařízených exekucí.


Lichváři u nás podle Vladimíra Váni mají kvůli nečinnosti státu zcela volné pole působnosti. „Jsme jedním z mála států, kde stále nebyl přesně definovaný lichvářský úrok. Přitom lichva byla stíhaná už ve středověku či za Rakousko-Uherska. Nechápu, proč už dnes není,” míní Vladimír Váňa. Podle soudce by přitom nebylo těžké stanovit úroveň nepoctivé půjčky. „Půjčky s úrokem vyšším jak osm procent ročně by už klidně mohly být považovány za lichvu,” upřesnil Váňa.
Ideální dlužník pro lichváře?
Ten, který nesplácí!
Zprostředkovatelé půjček, kteří na první pohled působí velmi uhlazeně, sahají k celé řadě „podpásovek”. „Člověk, který pravidelně splácí, pro ně není zajímavý. Lichváři se naopak třesou na to, až jejich klient nedodrží některou ze splátek. Těší se totiž, až si budou moci naúčtovat mastné pokuty, za nedodržení smlouvy. O jejich existenci často dlužníci nemají ani tušení,” vyjádřil se Váňa. Díky takto napsaným smlouvám mohou lidé kvůli nepatrnému dluhu přijít třeba i o střechu nad hlavou. „Už jsem viděl žalobu i kvůli devadesáti korunám,” zmínil jednu z kuriozit Váňa.
Bez porady s právníkem u notáře nic nepodepisujte!
Lichváři čím dál častěji nechávají své oběti nevýhodné smlouvy podepsat u notářů. „S takovým zápisem totiž mohou okamžitě běžet za exekutorem. Pokud by se museli lichváři domáhat nejdříve rozsudku soudu, ten by jim mohl jejich nehorázné požadavky zamítnout,” vysvětlil Váňa. Z toho vyplývá, že každý, kdo se chystá u notáře něco podepsat, by se měl nejprve poradit s právníkem. Zjistí tak, zda ze smlouvy pro něj nevyplývá nějaké neúměrně vysoké riziko. „Může mu to zachránit spoustu peněz i nervů,” zdůraznil Vladimír Váňa.
Bydliště na radnici vás před exekutory nezachrání Pokud už exekutoři tlučou na vaše dveře, bývá na každou radu pozdě. V takovém případě se člověk musí situaci postavit čelem. Když se bude snažit strkat hlavu do písku, stane se z něj štvanec, který nakonec stejně dopadne až na samé dno. Nikam nevede ani stále populárnější přehlášení trvalého bydliště na radnici. „Pokud si dotyčný přestane přebírat poštu a nebude se nějak bránit, mohou si s ním lichváři dělat absolutně, co chtějí. Téměř nikdo jim v tom nezabrání. A soukromí exekutoři si ho už najdou. Stačí, když někde bydlí, někde pracuje nebo pobírá dávky. Exekutoři už si cestu k jeho penězům vždy nějak najdou,” vyjádřil se Váňa. Zdálo by se, že jedinou ochranou před exekutory je, pokud nemáte vůbec nic. Ale ani
v takovém případě nemusí být vašim útrapám konec.
Exekutoři mají žně i u lidí, kteří si nic nepůjčili 
Kromě sebe samotného dostává dlužník do obrovských problémů i své nejbližší. Často se jedná o lidi, kteří si nikdy nepůjčili ani korunu „Na dluhy svého partnera nedoplatí pouze jeho manžel či manželka. Případů, kdy pracovití rodiče skončí v insolvenci kvůli nezdárnému potomkovi, který jenom chlastá a užívá si života, stále přibývá,” upozornil Vladimír Váňa.
Počet půjček a jejich dopad na společnost je přitom naprosto devastující. Před pár dny oznámil Centrální registr dlužníků ČR, že již eviduje více jak tři miliony záznamů! „Moje žena právnička některým svým klientům říká, že je nutné, aby v jejich rodině zůstal alespoň jeden člověk, který nikomu nic nedluží a zároveň vlastní nějakou nemovitost. Ale i tohle už občas začíná být problémem,” uzavřel Vladimír Váňa.

Total Comments

 • Box
 • Konstrukta
 • Zima PV
 • Kendrion
 • Praktik
 • Hopi
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ V RESTAURACI BĚLECKÝ MLÝN?

P3_restaurace_lazne
Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Skutečně pomohli a chránili.

Policejní eskortu z Prostějova, která vezla po dálnici D1 v Praze dopadeného pachatele trestného činu spáchaného v prostějovské ubytovně, potkala nečekaná situace. Naši policisté se stali svědky nehody dvou osobních vozidel. Zastavili a vyprostili dvě zraněné osoby z převrácené škodovky. Bravo!

Sdílená kola zmizí z města.

 Vedení radnice kvůli velkému zájmu občanů prodloužilo smlouvu s provozovatelem, lidé tak budou moci oproti původnímu plánu používat sdílená kola i během listopadu a prosince. Jenže poté kola na půjčení na dva měsíce zmizí a znovu se objeví až 1. března. Stroje prý potřebují servis...

Total Comments

Osobnost týdne

ILONA CSÁKOVÁ

48 csakovaPáteční slavnostní rozsvícení vánočního stromu na náměstí T. G. Masaryka zpestřila svým nádherným vystoupením před tisícovkami Prostějovanů právě tato skvělá muzikálová zpěvačka.

Total Comments

Číslo týdne

 69 356 000

Už na zítřejším zasedání zastupitelstva se bude projednávat rozpočet Prostějova na příští rok. Jak Večerník už minulý týden zjistil, ke schválení míří rozpočet se schodkem za bezmála 70 milionů korun.

Total Comments

Výrok týdne

„CHČIJE A JE MI ZIMA. TAK SE TAK BLBĚ NEPTEJ!“

Na otázku Večerníku, jak jde život, měl bezdomovec stojící před místním nádražím zcela jasnou odpověď...

Koordinátor útvaru BESIP pro Olomoucký kraj MIROSLAV CHAROUZ se k současnému stavu na silnici vyjadřuje v exkluzivním rozhovoru na strna 14 hodně kriticky.

Total Comments