Příjemnou noc, dnes je středa 28.10.2020
svátek slaví Státní svátek,
zítra Silvie
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

23 znate_hoUž víme, kdo zapaloval kontejnery v Prostějově. Minimálně v osmi případech zažehl oheň jistý Josef Pekáček z Mostkovic. Na svědomí toho však má tento jedenašedesátiletý bezdomovec mnohem víc. K jeho posledním kouskům patří i to, že telefonicky oznámil uložení bomby v chomutovském Tesku... Navrch pak po odsouzení vyhrožoval soudkyni, že ji podřeže! Notorický alkoholik by se teď měl zklidnit ve vězení. Prostějovský soud ho tam poslal na čtyři a půl roku.

Ulice Tylova, Finská, Plumlovská, 5. května, Západní a třikrát Mozartova. Tam všude hořely kontejnery, které zapálil Josef Pekáček. Policistům se ke všemu přiznal, a dokonce jim přesně ukázal místa, kde nádoby na odpad hořely. Poprvé takto udeřil 25. března 2012. Tehdy vyhořely hned čtyři kontejnery na tříděný odpad. Způsobená škoda se vyšplhala na třiadvacet a půl tisíce korun. „Potloukal jsem se po městě a dostal vztek, že si nemám, kam jít lehnout. Tak jsem vzal sirky a zapálil papír v kontejneru,“ vysvětlil Josef Pekáček, který později v podpalování popelnic našel zalíbení. Zaměřoval se zejména na nádoby na tříděný odpad. „Kdyby lidi nosili papír rovnou do sběrny, tak by žádné kontejnery na tříděný odpad nebyly potřeba,“ argumentoval poněkud úsměvně Pekáček, který si u soudu rovněž stěžoval, že když už, tak lidi často odpad třídí špatně. „Třeba v kontejneru na papír jsem našel i cihlu. To mě pořádně naštvalo,“ rozhorlil se jednašedesátiletý muž.

Podpalování coby hobby

Bezdomovec vnímal podpalování kontejnerů jako velkou legraci. Tomuto tvrzení se soudci zprvu nechtělo ani věřit. „Vy jste to bral jen jako srandu? Cožpak jste si neuvědomoval, že tyto nádoby slouží k nějakému účelu a že mají i nějakou cenu?“ nevěřil svým uším soudce Petr Vrtěl. Pekáček se sirkami nejčastěji řádil v  Krasicích, Domamyslicích či Čechovicích. Právě tudy chodil, když posilněn alkoholem mířil z Prostějova na plumlovskou přehradu, kde obvykle přespával. Poslední kontejner zapálil loni v srpnu.

Vyhrožoval nožem i bombou

Kromě podpalování popelnic byl Pekáček odsouzen také za porušování domovní svobody. Za něj tehdy dostal veřejně prospěšné práce. Pracovat se však neobtěžoval. Navíc po rozsudku z budky u bývalého supermarketu Sandra volal soudkyni, že ji i státní zástupkyni podřeže. Další trestný čin spáchal v Chomutově, kde telefonoval do místního Teska s tím, že v hypermarketu je bomba. Tím se dopustil trestného činu šíření poplašné zprávy.

Přiznání na policii si u soudu pokazil

Když mu to soud všechno sečetl, vyšlo mu z toho čtyři a půl roku nepodmíněně. „O vaší vině nemůže být pochyb, policistům jste se ke svému činu přiznal a absolvoval jste s nimi i prověrku přímo na místě činu. Z tohoto důvodu nechápu vaše nynější vykrucování, kdy jste nejprve přiznal jeden podpálený kontejner, a teprve pak připustil, že jich bylo víc. Proto vaše přiznání nelze považovat za výrazně polehčující okolnost a bylo na místě sáhnout k přísnější trestní sazbě,“ objasnil výši trestu soudce Petr Vrtěl.

Jedinou dobrou zprávou tak pro Pekáčka je alespoň verdikt, že kontejnery platit nemusí. Společnost .A.S.A se totiž s nárokem na náhradu škody vůči bezdomovci vůbec nepřipojila. Rozsudek dosud není pravomocný, obě strany si ponechaly lhůtu pro možnost odvolání.

Total Comments

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Total Comments

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...

Total Comments

-