Dobré dopoledne, dnes je pondělí 6.4.2020
svátek slaví Vendula,
zítra Heřman a Hermína
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram
12 prehrada sinice 011Tak jak je to s tou přehradou? Je voda v ní zelená kvůli sinicím, nebo za tím stojí neškodné řasy? Pravidelný čtenář Večerníku Pavel z Plumlova (celou identitu má redakce k dispozici) je v celé záležitosti radikální. „V přehradě jsou sinice. A pokud mi někdo bude tvrdit něco jiného, tak ho v té přehradě vykoupu,“ říká nekompromisně. S určováním jakosti vody má totiž mnoholeté praktické zkušenosti...
Tohle vypadá jako hodně špatná zpráva! O opětovné přítomnosti sinic v plumlovské přehradě se mezi lidmi mluví čím dál hlasitěji. A to i přesto, že jen bagrování nádrže spolklo více jak STODVACET milionů korun. Přitom letní sezóna, která by měla být první po čtyřech letech, vypukne až za několik měsíců...

Povodí Moravy se přes veškeré zvěsti a varování nedávno vyjádřilo pro Večerník v tom smyslu, že sinice ve vodě momentálně v žádném případě nejsou. Za zelenou vodou podle tiskové mluvčí Tomíčkové stojí neškodné řasy, které prý časem vymizí. S tímto názorem však náš čtenář Pavel rezolutně nesouhlasí. „Nenechte si nikým blbnout hlavu! Ve čtvrtek třináctého března jsem pod Zlechovem odebral vzorek vody. Nepochybně obsahoval relativně velké množství sinic! Poznám to bezpečně,“ napsal do redakční pošty Pavel, který v minulosti pracoval jako vodař.

Pavla žijícího trvale v Plumlově, se Večerníku podařilo zkontaktovat. Za svým názorem si skálopevně stojí a to i přesto, že sinice se od řas nerozeznávají právě snadno. „Na to, aby jste zjistili, jestli jsou ve vodě sinice, nepotřebujete žádný náročný test. Vemte si ´petku´, naplňte ji vodou a nechte ji na slunci. Pokud jsou ve vodě sinice, vytvoří na hladině povlak. Pokud by to byly řasy, pak zůstanou rozptýlené ve vodě nebo klesnou ke dnu,“ navrhl nám Pavel. Jeho test jsme v pátek odpoledne provedli. Na hladině odebrané vody se velice brzy skutečně vytvořil zelený prstenec...

Oficiální výsledky měření neexistují 
Voda v přehradě mnoho důvěry tedy nevzbuzuje a to i přesto, že teprve před pár dny začalo astronomické jaro. Žádné oficiální výsledky měření její kvality však stále známy nejsou. Na jakost vody v plumlovské přehradě po odborné stránce dohlédnou hygienici z Krajské hygienické stanice v Olomouci. A teprve ti na základě množství jedovatých sinic ve vodě určí, zda je či není vhodná ke koupání. „V současnosti připravujeme kalendář měření. Začít bychom s ním měli v květnu,“ prozradila nám v pátek jedna z hygieniček, která si ovšem nepřála být jmenována.

Jaké jsou příčiny?

Podle zmiňovaného čtenáře Pavla revitalizace přehrady ani jinak skončit nemohla. „Kdyby to za ty peníze aspoň vybagrovali pořádně. Jenže to byla fraška! Spousta bahna se zárodky sinic na dně zůstala. Nikdo se nemůže divit tomu, že jsou tam zase...,“ vyjádřil se Pavel, který průběh bagrování pozorně sledoval. On sám hlavní příčinu v přítomnosti sinic v přehradě rozhodně nevidí ve splašcích jako takových. „Ty tekly do přehrady i ´Podhraďáku´ vždycky. A nikdy nebyl problém. Odhrnuli jste hovno a plavali dál...,“ usmál se Pavel.

Jenže po revoluci se začaly dovážet zázračné prací prášky s vysokým obsahem fosfátů. „Právě ty a ještě některá zemědělská hnojiva jsou příčinou bujení sinic. A pokud je mi známo, tak například plumlovská čistička neuměla fosfáty z vody dostat. Přitom voda z ní odtéká přímo do Podhradského rybníku. Kromě toho se podívejte, co stéká do přehrady od Vícova, z chat i z okolních polí. Jak se pak chcete bavit o nějaké čisté vodě v přehradě?“ nechal se slyšet Pavel. „Jsem z Plumlova a samotného mě mrzí, jak to s přehradou vypadá. Nechci mít ale zbytečně nepříjemnosti, někteří lidi by třeba řekli, že z toho mám ještě radost,“ vysvětlil závěrem Pavel, proč nechtěl zveřejnit své příjmení.

Jeho komentáře ale působí skutečně velmi zasvěceně a důvěryhodně. Zda se však chmurné předpovědi také naplní, budeme na sto procent vědět možná už v květnu...

Total Comments

  • Kominek
  • Naděje Podhorná
  • Kalendář
  • Kendrion
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

P2_pomoc_vecernik

Anketa - hlavní

Co říkáte na nezodpovědné jedince, kteří nedodržují vládní nařízení a tím ohrožují sebe i své okolí?

2020 plesy
2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Rozdávají roušky.

Do rozdávání ochranných roušek se zapojila také městská policie a ochrannou pomůcku před koronavirem jste si mohli vyzvednout i přímo na dvoře radnice. Přímo od strážníků se dočkali také obyvatelé domů s pečovatelskou službou. Přidali se také ostatní, pomáhají jednotlivci i celé firmy a další subjekty.

Proboha, co dělal?!

Během minulého pondělí odpoledne zmasakroval starší řidič osobního vozidla Volvo dva elektrorozvaděče v Dolní ulici v Prostějově poté, co v opilosti vyjel ze silnice. Z místa nehody ujel, ale za pár minut jej policisté dohonili na křižovatce ve Svatoplukově ulici. Senior jim nadýchal 0,8 promile...

Total Comments

Osobnost týdne

THUAN DINH DUC

Vietnamský obchodník a majitel prodejny v centru Prostějova je jedním z nejobětavějších pomocníků v této těžké době koronavirového temna. On a jeho manželka ušili a zdarma rozdali již tisíce ochranných roušek.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

630

Uplynulý pátek jsme si připomenuli přesně 630 let od „povýšení“ Prostějova na město. Jak historici ví, stalo se tak udělením práva výročního trhu. Magistrát měl k oslavě výročí připraveno celoroční program, první akce již však musely být odloženy.

Total Comments

Výrok týdne

„MĚLA JSEM I ČTYŘICET ZÁCHVATŮ NĚKOLIK HODIN V KUSE...“

Čtrnáctiletá Vanessa Reiterová musela v životě zvládnout nepříjemnou nemoc, nyní obsadila v krajském kole Dívka roku bronzovou příčku. 

Total Comments

Z_Kalendar