Dobrý večer, dnes je čtvrtek 1.10.2020
svátek slaví Igor,
zítra Olívie a Oliver
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

VIDEO + FOTOGALERIE O čem jsou ty pravé Vánoce? V čem spočívá podstata svátků „klidu a pokoje“? Tak o tom nepochybně věděli mnohem víc naši předci než my samotní. Okolnosti narození Ježíška mnozí z nás znají pouze z útržků textů koled zaslechnutých při nakupování v Tescu. Spatřit na vlastní oči připomínku zázraku, z něhož se zrodil fenomén Vánoc, mohli minulý týden lidé z Dřevnovic.

Živý betlém sestavil jako první již ve třináctém století František z Assisi. Na jeho tradici po stovkách let navázal i folklórní soubor Pantlék z Němčic nad Hanou. Zejména díky němu se početní diváci, kteří den před Štědrým dnem dorazili před obecní úřad v Dřevnovicích, mohli vydat společně s těhotnou Marií a jejím mužem Josefem na jejich strastiplnou cestu.

Dvojice utrmácená z dlouhého putování došla v temné noci do Betléma a hledala místo pro přespání. Oba chodili od stavení ke stavení, nikdo je však k sobě vzít nechtěl, všude bylo plno. Nakonec těhotná Marie musela do stáje mezi krávy a ovce. Zde ji logicky nečekalo ani pohodlné lůžko, ani dohled a lékařská péče, kterou jako budoucí maminka potřebovala. I přesto mladá žena přímo na pichlavém seně dokázala porodit zdravé miminko. Tím se ve chlévě nedaleko Betléma stal malý zázrak a zrodila se naděje pro celý svět. 

Jako první k nově narozenému spasiteli dorazili pastýři, kteří pásli ovce nedaleko Betléma. Na to, že se tu děje něco zvláštního, je upozornila jasně zářící kometa, která proletěla po obloze. Teprve po nich se budoucímu spasiteli přišli poklonit i Tři králové. Celý příběh v podání početného folklórního souboru jeho členky doprovodily zpěvem koled.

„Moc se mi to líbilo, jsem ráda, že se něco podobného u nás před Vánoci koná. Vyrazili jsme i s malou dcerkou, pro kterou to byl určitě velký zážitek. Ze všeho nejvíce ji zaujal asi ten živý beran,” svěřila se Večerníku Pavla, jedna z divaček. Než se všichni rozešli, popřála přítomným hezké Vánoce i starostka obce.  „Věřme, že se tu příští rok sejdeme zase,“ rozloučila se Bohumila Charvátová.

Na Štěpána bylo možné živý betlém spatřit ve Farské zahradě v Němčicích a v neděli 28. prosince před kostelem v Nezamyslicích.

Total Comments

 • Ano
 • SPD
 • Vinotéka Hruška
 • ČSSD
 • Interforst
 • Bellis
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jak byste řešili vzrůstající pandemii koronaviru?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Smích s klasikou.

Koronavir – nekoronaavir, prostějovská veřejnost chce žít! Není proto divu, že letní promítání na nádvoří zámku mělo značnou diváckou kulisu. A co dávali? No přece klasickou českou komedii Postřižiny! A organizátoři vsadili na dobrou kartu, když se rozhodli pro film nedávno zesnulého režiséra Menzla!

 

Lidová tvořivost před volbami.
Předvolební kampaně politických stran a hnutí nabírají na intenzitě a s tím také množství různých billboardů či plakátů v ulicích města. A stejně jako před každými volbami se tyto propagační záležitosti stávají terčem vandalů. Mnoha politikům tak přibyly vousy, vlasy, dokonce mají propíchnuté oči...

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Petr JANDA

Nestárnoucí rocker řádil uplynulou sobotu večer se svým Olympicem na pláži U Vrbiček na plumlovské přehradě. Jak? Jako zamlada!

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

47 722

Město Prostějov má v tuto chvíli přesně tolik obyvatel. Jejich počet rok od roku klesá a doby, kdy jsme se chlubili více než padesátitisícovým městem, jsou dávno pryč.

33

Total Comments

Výrok týdne

„ONI POTŘEBUJÍ MASY, KTERÉ BY DĚLALY BEZ REPTÁNÍ TO, CO CHTĚJÍ. TO JSME JIM KAZILI...“

Jednadevadesátiletý Ladislav „Bor“ Šín, který byl u znovuzaložení skautů v Konici v roce 1991, takto promluvil ke komunistům.

Total Comments

-