Dobré ráno, dnes je pondělí 16.9.2019
svátek slaví Ludmila,
zítra Naděžda
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

VIDEO + FOTOGALERIE O čem jsou ty pravé Vánoce? V čem spočívá podstata svátků „klidu a pokoje“? Tak o tom nepochybně věděli mnohem víc naši předci než my samotní. Okolnosti narození Ježíška mnozí z nás znají pouze z útržků textů koled zaslechnutých při nakupování v Tescu. Spatřit na vlastní oči připomínku zázraku, z něhož se zrodil fenomén Vánoc, mohli minulý týden lidé z Dřevnovic.

Živý betlém sestavil jako první již ve třináctém století František z Assisi. Na jeho tradici po stovkách let navázal i folklórní soubor Pantlék z Němčic nad Hanou. Zejména díky němu se početní diváci, kteří den před Štědrým dnem dorazili před obecní úřad v Dřevnovicích, mohli vydat společně s těhotnou Marií a jejím mužem Josefem na jejich strastiplnou cestu.

Dvojice utrmácená z dlouhého putování došla v temné noci do Betléma a hledala místo pro přespání. Oba chodili od stavení ke stavení, nikdo je však k sobě vzít nechtěl, všude bylo plno. Nakonec těhotná Marie musela do stáje mezi krávy a ovce. Zde ji logicky nečekalo ani pohodlné lůžko, ani dohled a lékařská péče, kterou jako budoucí maminka potřebovala. I přesto mladá žena přímo na pichlavém seně dokázala porodit zdravé miminko. Tím se ve chlévě nedaleko Betléma stal malý zázrak a zrodila se naděje pro celý svět. 

Jako první k nově narozenému spasiteli dorazili pastýři, kteří pásli ovce nedaleko Betléma. Na to, že se tu děje něco zvláštního, je upozornila jasně zářící kometa, která proletěla po obloze. Teprve po nich se budoucímu spasiteli přišli poklonit i Tři králové. Celý příběh v podání početného folklórního souboru jeho členky doprovodily zpěvem koled.

„Moc se mi to líbilo, jsem ráda, že se něco podobného u nás před Vánoci koná. Vyrazili jsme i s malou dcerkou, pro kterou to byl určitě velký zážitek. Ze všeho nejvíce ji zaujal asi ten živý beran,” svěřila se Večerníku Pavla, jedna z divaček. Než se všichni rozešli, popřála přítomným hezké Vánoce i starostka obce.  „Věřme, že se tu příští rok sejdeme zase,“ rozloučila se Bohumila Charvátová.

Na Štěpána bylo možné živý betlém spatřit ve Farské zahradě v Němčicích a v neděli 28. prosince před kostelem v Nezamyslicích.

Total Comments

  • Basket
  • Floria Dušičky
  • Dny evropského dědictví
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Kdo je podle vás největším fotbalistou prostějovské historie?

P3_aplaus
Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Sláva se povedla.

Jen velice příznivé ohlasy sbíral po páteční akci u příležitosti 115. výročí založení prostějovského fotbalového klubu předseda současnéh 1.SK František Jura. Povedl se jak zápas legend, na který zavítaly více jak tři tisícovky příznivců, tak i slavnostní galavečer. A přijel i Karel Brückner s Ivo Viktorem!

Mizivý zájem.

 Hodně málo návštěvníků zavítalo v letošní letní sezóně do prostějovského aquaparku, ale také na vrahovické koupaliště. Ve vedení Domovní správy, která areály provozuje, tak panuje nespokojenost. Ostatně, není se co divit, když jde o druhý nejhorší ročník za čtrnáct let jexistence nových „Koupelek“...

Total Comments

Osobnost týdne

KATEŘINA DRÁBKOVÁ
36 drabkova
Rodačka z Určic během prázdnin ušla pěšky od hranic z Mexika přes Kalifornii, Oregon a Washington až do kanadského Vancouveru ohromných 1920 mil za 104 dní! Tomu se říká cestovatelská vášeň.

Total Comments

Číslo týdne

4000
Burza volného času má v Prostějově dlouholetou tradici. Akce se koná každoročně od roku 2004 a pravidelně ji navštíví spousta lidí. I letos tomu nebylo jinak. Na prezentaci kroužků a aktivit se přišlo podívat přes čtyři tisíce lidí.

Burza volného času má v Prostějově dlouholetou tradici. Akce se koná každoročně od roku 2004 a pravidelně ji navštíví spousta lidí. I letos tomu nebylo jinak. Na prezentaci kroužků a aktivit se přišlo podívat přes čtyři tisíce lidí.

Total Comments

Výrok týdne

„TO SI NEUMÍM PŘEDSTAVIT. ZUBY BY JÍ VYPADLY...“
Žena z Horního Štěpánova takto u prostějovského soudu odmítala tvrzení, že by její maminka pokousala manžela, neboť má zubní násadu.

Total Comments