Příjemnou noc, dnes je úterý 28.1.2020
svátek slaví Otýlie,
zítra Zdislava
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

VIDEO + FOTOGALERIE O čem jsou ty pravé Vánoce? V čem spočívá podstata svátků „klidu a pokoje“? Tak o tom nepochybně věděli mnohem víc naši předci než my samotní. Okolnosti narození Ježíška mnozí z nás znají pouze z útržků textů koled zaslechnutých při nakupování v Tescu. Spatřit na vlastní oči připomínku zázraku, z něhož se zrodil fenomén Vánoc, mohli minulý týden lidé z Dřevnovic.

Živý betlém sestavil jako první již ve třináctém století František z Assisi. Na jeho tradici po stovkách let navázal i folklórní soubor Pantlék z Němčic nad Hanou. Zejména díky němu se početní diváci, kteří den před Štědrým dnem dorazili před obecní úřad v Dřevnovicích, mohli vydat společně s těhotnou Marií a jejím mužem Josefem na jejich strastiplnou cestu.

Dvojice utrmácená z dlouhého putování došla v temné noci do Betléma a hledala místo pro přespání. Oba chodili od stavení ke stavení, nikdo je však k sobě vzít nechtěl, všude bylo plno. Nakonec těhotná Marie musela do stáje mezi krávy a ovce. Zde ji logicky nečekalo ani pohodlné lůžko, ani dohled a lékařská péče, kterou jako budoucí maminka potřebovala. I přesto mladá žena přímo na pichlavém seně dokázala porodit zdravé miminko. Tím se ve chlévě nedaleko Betléma stal malý zázrak a zrodila se naděje pro celý svět. 

Jako první k nově narozenému spasiteli dorazili pastýři, kteří pásli ovce nedaleko Betléma. Na to, že se tu děje něco zvláštního, je upozornila jasně zářící kometa, která proletěla po obloze. Teprve po nich se budoucímu spasiteli přišli poklonit i Tři králové. Celý příběh v podání početného folklórního souboru jeho členky doprovodily zpěvem koled.

„Moc se mi to líbilo, jsem ráda, že se něco podobného u nás před Vánoci koná. Vyrazili jsme i s malou dcerkou, pro kterou to byl určitě velký zážitek. Ze všeho nejvíce ji zaujal asi ten živý beran,” svěřila se Večerníku Pavla, jedna z divaček. Než se všichni rozešli, popřála přítomným hezké Vánoce i starostka obce.  „Věřme, že se tu příští rok sejdeme zase,“ rozloučila se Bohumila Charvátová.

Na Štěpána bylo možné živý betlém spatřit ve Farské zahradě v Němčicích a v neděli 28. prosince před kostelem v Nezamyslicích.

Total Comments

  • gatta
  • Nemocnice Agel
  • Kendrion
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

P2_tenis

Anketa - hlavní

Co říkáte na rekordně nízké návštěvy při hokejových zápasech Jestřábů?

2020 plesy
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Pomáhající děti.

Hezkým činem začali rok 2020 na ZŠ E. Valenty v Prostějově, kde žákyně třídy 6. B zorganizovaly dobrovolnou sbírku na pomoc rodině z Mostkovic, které před nedávnými Vánocemi shořel dům. A vybralo se rovných dvacet tisíc korun! Tomu se rozhodně říká dobrý skutek s velkým „S“ hodný následování. Přidáte se?

Kanibalismus na Prostějovsku.

Pěstní souboje jsou vcelku běžným prostředkem k vyřizování sporů, ovšem aby se lidé navzájem pojídali, to jsme tu ještě neměli! V uplynulých dnech jsme zaznamenali dva případy, kdy jeden muž ukousl rivalovi při rvačce dolní ret, na druhého pak pořvávala tlupa spoluobčanů, že si „pochutnal“ na šestnáctileté slečně…

Total Comments

Osobnost týdne

PETR KOUKAL
04 koukal img 4104
Historicky nejlepší český badmintonista se musel porvat s diagnózou rakoviny varlat. Po konci kariéry založil Nadaci Petra Koukala, jejímž hlavním projektem je STK pro chlapy. Ten si klade za cíl, aby se o muži o své zdraví začali starat stejně jako o své auto. V Prostějově na plesu společnosti Koutný převzal šek na 250 tisíc korun, které vzešly z prodeje žiraf uháčkovaných zaměstnanci této oděvní firmy.

Total Comments

Číslo týdne

137


Po roční pauze se uplynulou neděli do jediného lyžařského areálu na Prostějovsku vrátila Kladecká lyže. Závod byl dokonce zařazen do Jihomoravského lyžařského poháru, díky čemuž se mohl těšit z rekordní účasti celkem 137 závodníků a závodnic. Mnozí z nich do Kladek dorazili právě z Brna.

Total Comments

Výrok týdne

„V PROSTĚJOVĚ UŽ SE NETANČÍ, ALE JENOM SKÁČE“


Taneční mistr Jiří Šindler, známý z působení v Domě služeb v Olomoucké ulici, si v exkluzivním rozhovoru takto postěžoval na kvalitu a (ne)zájem nejen o kurzy.

Total Comments