Příjemnou noc, dnes je sobota 4.7.2020
svátek slaví Prokop,
zítra Státní svátek
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

08 navratil_kaskoNejvyšší soud České republiky rozhodl v dovolacím řízení ve věci žaloby Jana Navrátila o určení neplatnosti smlouvy o smlouvách budoucích mezi Městem Prostějov a společností Manthellan. V usnesení konstatoval, že zatěžování soudů nesmyslnými či šikanózními žalobami nenahrazuje kontrolní mechanismy v rámci územní samosprávy.

Po minulých komunálních volbách, v nichž Jan Navrátil kandidoval, ale nezískal dostatečnou podporu občanů a nedostal se do zastupitelstva, rozpoutal soukromou válku proti městu. Spekulace o nenaplněných ambicích lze jen předjímat. Jednou z Navrátilových bojových front je bitva proti zbourání komunistického kulturáku v centru města. Aktivista v roce 2011 podal u Okresního soudu v Prostějově žalobu na neplatnost smlouvy o smlouvách budoucích mezi městem a investorem, který hodlá na místě postavit moderní obchodní galerii. Soud konstatoval, že žalobce nemá k uvedené věci žádný právní vztah. Navrátilovo tvrzení, že má právo se dožadovat zrušení smluv, protože kulturní dům využívá jako občan města k nákupům a zábavě, je i z laického pohledu úsměvné.

Rozsudek prvoinstančního soudu v plné míře podpořil v loňském roce také krajský soud, k němuž se Navrátil odvolal. Jednoznačný výsledek opět neuznal a podal dovolání k Nejvyššímu soudu České republiky. „Minulé pondělí jsme obdrželi usnesení, které, jak jsme očekávali, dovolání pana Navrátila zamítá,“ informoval Jiří Pospíšil, první náměstek primátora. V odůvodnění usnesení je doslova konstatováno, že soudní rozhodování neslouží k zatěžování soudů nesmyslnými či šikanózními žalobami a také nenahrazuje kontrolní mechanismy v rámci územní samosprávy.

Město Prostějov nebude, stejně jako v případě předchozích dvou líčení, požadovat po Janu Navrátilovi za soudní řízení ani korunu. Na naši otázku, zda městu nevznikly opravdu žádné náklady, náměstek Pospíšil opatrně hledal odpověď: „Víte, je v tom kus našeho džentlmenského, opravdu nadstandardně slušného přístupu k žalobci.“ Jedním slovem doplnil, že od začátku panovalo bezvýhradné přesvědčení, že zastupitelstvo jednalo při schvalování smluv v souladu se zákonem. „Také proto nebyl důvod pro využití služeb externího právního zástupce,“ podotkl. Jak dodal, z rozhodnutí soudu logicky vyplývá, že pokud by kterýkoliv občan mohl napadnout právní úkon obce, docházelo by k nepřiměřeným zásahům do právní jistoty rozhodnutí zastupitelstva.

Neopodstatněné žaloby zatěžují soudy, zdá se však, že pro kverulanty nejsou překážkou ani vysoké soudní poplatky. A Jan Navrátil pro svoji soukromou bitvu s městem hledá sponzory. Za 500 korun nabízí jím vedené občanské sdružení školení s názvem „Právo občana v praxi“, slibuje vystavení dokladu a certifikát absolventa. Obsahem školení je krkolomná věta: „Jediná možnost, pokud se vám zdá některé výběrové řízení potenciálně podivné a pokud nechcete ztratit možnost se soudně domáhat ochrany veřejného majetku a naplnění vypsaného záměru, je stát se aktivním účastníkem onoho výběrového řízení.“ O tom, jakou má tohle „školení“ váhu, si udělejte obrázek sami. 

Total Comments

  • Rock memory of
  • Elite
  • Vestour
  • KSČM
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Půjdete v tomto týdnu do Prostějova na tenis?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Dražší, ale ekologičtější.

Vedení prostějovského magistrátu se rozhodlo při ničení plevele v různých lokalitách města upřednostnit spaření zeleně technologií téměř vařící vody nebo páry. Upozaděny jsou tak chemické přípravky, především tolik kritizovaný Roundup. Má to ale jeden háček, ekologické ničení plevele bude mnohem dražší.

Vydržel jen rok.

Když byl 1. června loňského roku po vítězství ve výběrovém řízení jmenován po Janu Páleníkovi ředitelem Národního domu v Prostějově, měl s tímto zařízením velkolepé plány. Jiří Hloch však ve funkci vydržel jen něco málo přes jeden rok. Minulý týden byl městem odvolán z několika důvodů.

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Vladimír Franz

Hudební skladatel, výtvarník a vysokoškolský profesor nadchl v kostele Povýšení svatého Kříže varhanním koncertem. Prostějované si pak ve Zlaté bráně mohli prohlédnout také jeho výstavu obrazů.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

61


Přesně tolik dní bude uzavřena jedna z nejfrekventovanějších komunikací v Prostějově. Už tuto středu bude zahájena rekonstrukce povrchu vozovky na Vápenici, která potrvá až do konce prázdnin.

8 000 000

 

Total Comments

Výrok týdne

„ŽENY MAJÍ ŠITÍ V GENECH! ŠKODA ŽE SE MU VÍCE NEVĚNUJÍ...“

Jana Komárková navrhuje pro Ptenské dětské divadlo nádherné kostýmy a v exkluzivním rozhovoru pro Večerník (čtěte na straně 10) vyzývá své pohlaví k větší aktivitě s jehlou a nití.

Total Comments

-