Dobré dopoledne, dnes je sobota 24.3.2018
svátek slaví Gabriel,
zítra Marián
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

Děje se tak každý rok na podzim, těsně před sněhovou sezónou. A nejinak je tomu i letos. Vedení magistrátu před pár dny odsouhlasilo aktuální plán zimní údržby silnic a chodníků, jímž se bude společnost FCC Prostějov řídit. Harmonogram obsahuje v první řadě informace, které komunikace v případě spadu sněhu uklidit dříve, které pak později. Jak podotkl náměstek prostějovské primátorky Prostějova Jiří Pospíšil, lidé si vloni stěžovali na skutečnost, že jízdní řád úklidu sněhu ale stejně nebyl dodržován. „Stalo se tak v jediném případě, kdy sněžení bylo tak intenzivní, že po prvním úklidu byly všechny komunikace téměř okamžitě opět zasypány znovu a tím vznikly potíže, kterým však nešlo zabránit,“ opáčil náměstek. Co přinese „Paní Zima“ tentokrát?

Plán zimní údržby se po schválení Radou statutárního města Prostějova stává obecně závazným nařízením pro údržbu komunikací a chodníků v zimním období od 1. listopadu 2017 do 31. března 2018. „Údržbou všech místních komunikací, chodníků a cyklostezek na katastru města v tomto období byla opět pověřena firma FCC Prostějov,“ prozradila primátorka statutárního města Prostějov Alena Rašková (ČSSD).

„Je třeba zdůraznit, že harmonogram se netýká účelových komunikací a chodníků, například přímých připojení sousedních nemovitostí na místní komunikace a chodníky a dále chodníků ve vnitroblocích,“ přidal náměstek prostějovské primátorky Jiří Pospíšil (PéVéčko) s tím, že sjízdnost se bude zabezpečovat posypem chemickým a inertním materiálem, klasickým odstraňováním sněhu i odtoku vody z vozovek. Předmětem zimní údržby jsou veřejné dopravní pruhy, pásy místních komunikací a dále určené chodníky i cyklostezky ve správě společnosti FCC. „Je třeba upozornit na to, že zimní údržba má sloužit k zajišťování sjízdnosti, nikoli schůdnosti vozovky. Pokyn k zásahu bude vydán vždy neprodleně po zjištění jeho potřeby. Výjezd mechanizmů musí být nejpozději do třiceti minut od vydání zmíněného pokynu,“ vzkazuje na osvětlenou Pospíšil.

V plánu jsou taktéž jasně stanovena pravidla zimní údržby. „Vozovky v prvním pořadí a v druhém pořadí budou sypány chemickým rozmrazovacím materiálem, ostatní inertním zdrsňovacím materiálem. U komunikací zařazených do třetího pořadí důležitosti bude prováděno jen plužení, v plném rozsahu bude sypáno jen při mrznoucím dešti nebo vzniklém náledí. Společnost FCC zajišťuje na vozovkách jejich sjízdnost pro dopravní prostředky, nikoliv jejich schůdnost pro chodce mimo udržovaných přechodů, které jsou v plánu uvedeny. Chodníky v prvním a druhém pořadí budou sypány chemickým rozmrazovacím materiálem. U chodníků zařazených do třetího pořadí důležitosti bude prováděno jen zametení nebo plužení, v plném rozsahu bude sypáno jen při mrznoucím dešti nebo vzniklém náledí,“ vysvětlil detailně postup prací náměstek primátorky statutárního města Prostějov.

V zimním období 2017 až 2018 se zimní údržba komunikací v Prostějově týká celkem 97,266 kilometru silnic a 161,201 kilometru chodníků. „Rád bych připomenul jednu událost z loňského roku, kdy v jednom období sněžilo nepřetržitě, a přestože veškerá technika vyjela a hlavní silniční tahy uklidila do požadovaných čtyř hodin, sníh je téměř okamžitě znovu zasypal. Někteří občané si tehdy stěžovali, že nedodržujeme časový harmonogram a že silniční komunikace jsou stále zasněžené... Stížnosti se pak ještě více rozmohly v otázce silnic a chodníků určených pro úklid ve druhém a třetím pořadí. Tady se lidem zdálo, že je neuklízíme vůbec! Byla to však kritika neoprávněná, šlo o dobu tří dnů, kdy sníh padal intenzivně a nepřetržitě. Proto se zdálo, že se komunikace pořád nechávají zasněžené. V tu chvíli ale společnost FCC měla venku veškerou svoji techniku a na zimním úklidu se pracovalo bez jediné přestávky,“ zavzpomínal na krušné chvíle Jiří Pospíšil.

„Společnost FCC, která se v Prostějově stará o zimní údržbu, je na příchod zimy připravena. Plán údržby komunikací na zimní období 2017 a 2018, který přesně definuje, co, kde, v jakém časovém limitu a jakým způsobem má být uklizeno, byl schválen sedmnáctého října. Ve svých skladech má nyní FCC Prostějov připraveno tři sta tun soli, dvě stě tun písku a sto tun drti. Další posypový materiál bude podle potřeby operativně doplňován. Zároveň je připraven vozový park, který zahrnuje celkem šestnáct mechanizačních prostředků pro zimní úklid komunikací, parkovišť a chodníků. O zimní údržbu se bude starat také dostatečné množství ručních pracovníků,“ hlásí exkluzivně pro Večerník Martin Grepl, ředitel společnosti FCC Prostějov.

graf3

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Komentáře   

+1 #1 ,,,,,,,,,,,,,,, 2017-11-20 21:55
Pan náměstek je LHÁŘ
Citovat
 • Kino Metro 70 Jarmark
 • Jarmark Ptrostějov
 • residence kostelecka
 • Hledání kraslic
 • hestego
 • agrop
 • linaplast
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Co říkáte na uzavírku Brněnské ulice?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2017 tv pohoda banner

Barometr

Cestovali jsme s Kolbabou.

Tak to byla opravdu rekreace! Známý cestovatel Jiří Kolbaba imponoval minulé úterý vyprodanému sálu prostějovského kina Metro 70. Poutavé vyprávění, fotografie i promítání o jeho nedávné cestě po Islandu zapůsobily také na redaktora Večerníku tak, jako kdyby byl na výpravě s ním.

Znovu, a od začátku!

Spor mezi prostějovským magistrátem a společností Manthellan se dostal skoro na samý začátek. Nejvyšší soud ČR totiž zrušil rozsudek Krajského soudu v Brně, který považoval vzájemné smlouvy o pronájmu pozemků v centru města za platné. Teď se celý proces vrací zpět do Brna a finální řešení se tak zase prodlouží...

Vítězkou prestižní ankety o nejoblíbenějšího učitele v Olomouckém kraji se stala Karolína Mlčochová ze střední školy Trivis. K vítězství museli oblíbené kantorce dopomoci samotní studenti. Jejich úkolem totiž bylo přesvědčit porotu, proč právě jejich navržená kandidátka je tou nejoblíbenější. A povedlo se!

Osobnost týdne

JINDŘICH ŠTREITstreitMinulou středu se v kině Metro 70 v Prostějově promítal filmový dokument o světoznámém fotografovi Jindřichu Štreitovi. Snad žádný z umělců se ve svém oboru nedokázal udržet tak dlouho na špičce jako tento jednasedmdesátiletý kumštýř.

Číslo týdne

 2501

To je ještě něco mnohem víc než epidemie! Krajská hygienická stanice vydala v pondělí novou statistiku počtu chřipkou nemocných lidí. V rámci Olomouckého kraje je na tom Prostějov absolutně nejhůře, aktuálně v uplnyulém týdnu trpělo dva a půl tisíce nemocných na sto tisíc obyvatel. 

Výrok týdne

„KDE NIC NENÍ, ANI SMRT NEBERE!“

Primátorka Prostějova Alena Rašková  takto zdůvodnila skutečnost, že Domovní správa Prostějov i tentokrát odepsalastatisícové pohledávky
za obyvateli městských
bytů, kteří dluží mnoho let na nájemném