Dobré ráno, dnes je sobota 16.12.2017
svátek slaví Albína,
zítra Daniel
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

Děje se tak každý rok na podzim, těsně před sněhovou sezónou. A nejinak je tomu i letos. Vedení magistrátu před pár dny odsouhlasilo aktuální plán zimní údržby silnic a chodníků, jímž se bude společnost FCC Prostějov řídit. Harmonogram obsahuje v první řadě informace, které komunikace v případě spadu sněhu uklidit dříve, které pak později. Jak podotkl náměstek prostějovské primátorky Prostějova Jiří Pospíšil, lidé si vloni stěžovali na skutečnost, že jízdní řád úklidu sněhu ale stejně nebyl dodržován. „Stalo se tak v jediném případě, kdy sněžení bylo tak intenzivní, že po prvním úklidu byly všechny komunikace téměř okamžitě opět zasypány znovu a tím vznikly potíže, kterým však nešlo zabránit,“ opáčil náměstek. Co přinese „Paní Zima“ tentokrát?

Plán zimní údržby se po schválení Radou statutárního města Prostějova stává obecně závazným nařízením pro údržbu komunikací a chodníků v zimním období od 1. listopadu 2017 do 31. března 2018. „Údržbou všech místních komunikací, chodníků a cyklostezek na katastru města v tomto období byla opět pověřena firma FCC Prostějov,“ prozradila primátorka statutárního města Prostějov Alena Rašková (ČSSD).

„Je třeba zdůraznit, že harmonogram se netýká účelových komunikací a chodníků, například přímých připojení sousedních nemovitostí na místní komunikace a chodníky a dále chodníků ve vnitroblocích,“ přidal náměstek prostějovské primátorky Jiří Pospíšil (PéVéčko) s tím, že sjízdnost se bude zabezpečovat posypem chemickým a inertním materiálem, klasickým odstraňováním sněhu i odtoku vody z vozovek. Předmětem zimní údržby jsou veřejné dopravní pruhy, pásy místních komunikací a dále určené chodníky i cyklostezky ve správě společnosti FCC. „Je třeba upozornit na to, že zimní údržba má sloužit k zajišťování sjízdnosti, nikoli schůdnosti vozovky. Pokyn k zásahu bude vydán vždy neprodleně po zjištění jeho potřeby. Výjezd mechanizmů musí být nejpozději do třiceti minut od vydání zmíněného pokynu,“ vzkazuje na osvětlenou Pospíšil.

V plánu jsou taktéž jasně stanovena pravidla zimní údržby. „Vozovky v prvním pořadí a v druhém pořadí budou sypány chemickým rozmrazovacím materiálem, ostatní inertním zdrsňovacím materiálem. U komunikací zařazených do třetího pořadí důležitosti bude prováděno jen plužení, v plném rozsahu bude sypáno jen při mrznoucím dešti nebo vzniklém náledí. Společnost FCC zajišťuje na vozovkách jejich sjízdnost pro dopravní prostředky, nikoliv jejich schůdnost pro chodce mimo udržovaných přechodů, které jsou v plánu uvedeny. Chodníky v prvním a druhém pořadí budou sypány chemickým rozmrazovacím materiálem. U chodníků zařazených do třetího pořadí důležitosti bude prováděno jen zametení nebo plužení, v plném rozsahu bude sypáno jen při mrznoucím dešti nebo vzniklém náledí,“ vysvětlil detailně postup prací náměstek primátorky statutárního města Prostějov.

V zimním období 2017 až 2018 se zimní údržba komunikací v Prostějově týká celkem 97,266 kilometru silnic a 161,201 kilometru chodníků. „Rád bych připomenul jednu událost z loňského roku, kdy v jednom období sněžilo nepřetržitě, a přestože veškerá technika vyjela a hlavní silniční tahy uklidila do požadovaných čtyř hodin, sníh je téměř okamžitě znovu zasypal. Někteří občané si tehdy stěžovali, že nedodržujeme časový harmonogram a že silniční komunikace jsou stále zasněžené... Stížnosti se pak ještě více rozmohly v otázce silnic a chodníků určených pro úklid ve druhém a třetím pořadí. Tady se lidem zdálo, že je neuklízíme vůbec! Byla to však kritika neoprávněná, šlo o dobu tří dnů, kdy sníh padal intenzivně a nepřetržitě. Proto se zdálo, že se komunikace pořád nechávají zasněžené. V tu chvíli ale společnost FCC měla venku veškerou svoji techniku a na zimním úklidu se pracovalo bez jediné přestávky,“ zavzpomínal na krušné chvíle Jiří Pospíšil.

„Společnost FCC, která se v Prostějově stará o zimní údržbu, je na příchod zimy připravena. Plán údržby komunikací na zimní období 2017 a 2018, který přesně definuje, co, kde, v jakém časovém limitu a jakým způsobem má být uklizeno, byl schválen sedmnáctého října. Ve svých skladech má nyní FCC Prostějov připraveno tři sta tun soli, dvě stě tun písku a sto tun drti. Další posypový materiál bude podle potřeby operativně doplňován. Zároveň je připraven vozový park, který zahrnuje celkem šestnáct mechanizačních prostředků pro zimní úklid komunikací, parkovišť a chodníků. O zimní údržbu se bude starat také dostatečné množství ručních pracovníků,“ hlásí exkluzivně pro Večerník Martin Grepl, ředitel společnosti FCC Prostějov.

graf3

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Komentáře   

+1 #1 ,,,,,,,,,,,,,,, 2017-11-20 21:55
Pan náměstek je LHÁŘ
Citovat
 • Laski
 • PROHLÍDKY ADVENT
 • Goosens
 • Toray
 • Velebova
 • JH Reality
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jak se chystáte na vánoční svátky?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2017 tv pohoda banner

Barometr

Pošta pro tebe přes Večerník.

IV minulém vydání jsme zveřejnili výzvu České televize. Pořad Pošta pro tebe vyhlásil pátrání po dvou lidech z Prostějovska. Stopy vedoucí k jednomu z nich jsme díky naší čtenářce televizi předali! Sháňka po Jaroslavu Ševčíkovi z Čech pod Kosířem tak dopadla dobře.

 

Jako v brlohu bezdomovců!

Bývalý vedoucí kina Metro 70 v Prostějově Ivan Čech zcela jistě není pořádkumilovný člověk. Před pár týdny byl otevřen byt, který v kině dlouhá léta obýval. A komisařům se zvedal žaludek při pohledu na svinčík, který tam Čech zanechal. Oprava zdevastovaného bytu bude hodně drahá.

Osobnost týdne

JARMILA POSPÍŠILOVÁ
50 02 pospisilova copyPodkrovní sál Městské knihovny v Prostějově byl o středečním podvečeru svědkem dalšího přírůstku literární tvorby právničky a starostky Vincencova. Její osmnáctá kniha v pořadí nese lehce pohádkový titul Malovaná pýcha.

Číslo týdne

2,4

Kam až to povede? Za krátký čas to bude v Prostějově snad jako za komunistů, kdy prostě na práci „nebyli lidi“. Místní region opět dosáhl rekordu v nezaměstnanosti, podíl lidí bez práce činí neuvěřitelné 2,4 procenta. Litujeme firmy, které marně shánějí kvalifikované pracovníky...

Výrok týdne

„NECHCE ZA TO NIC.

I DO PROSTĚJOVAPŘIJEL ZA SVÉ!“

Primátorka Prostějova Alena Rašková

takto reagovala na otázku, co stojí městskou kasu mediátor Vladimír Špidla