Dobré ráno, dnes je úterý 7.4.2020
svátek slaví Heřman a Hermína,
zítra Ema
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

40 popelari 01K poslednímu červnovému dni měli občané Prostějova zaplatit do městské pokladny šest stovek za odvoz komunálního odpadu. Přestože magistrát tuto lhůtu ještě o několik dlouhých týdnů prodloužil a dal tak šanci neplatičům k nápravě, na konci září hlásí radnice zlou zprávu. Prostějované jen za letošek dluží čtyři a půl milionu korun, přičemž celkový dluh tak od roku 2002 vzrostl již na astronomických 11,8 milionu korun. A to je ostuda!

„K třicátému září vybralo město na místním poplatku za komunální odpad částku 22 698 500 korun, ovšem zbývající dlužná částka činí 4 489 959 korun. Od roku 2002 tak činí celkový dluh za tyto poplatky 11 830 755 korun,“ potvrdila Večerníku řeč čísel Jana Gáborová, tisková mluvčí Magistrátu města Prostějova.

Toto je ale ovšem velká, avšak snad jediná negativní zpráva, co se odpadového hospodářství týká. Jinak už následují informace mnohem příznivější. „Díky skvělé spolupráci s městem Prostějov se naše společnost stará o veškeré komunální služby, mezi které patří například svoz odpadu, údržba zeleně a zimní údržba. Tím, že se .A.S.A. stará o město komplexně, je možné zajistit kompletní údržbu celého města. Toto bych považoval za výjimku oproti ostatním městům, kde se odpadové firmy starají třeba jen o část odpadového hospodářství z jednoho místa,“ uvedl Martin Grepl, ředitel společnosti .A.S.A. Technické služby v Prostějově. A co víc, už vloni nás překvapilo značné množství vytříděného odpadu. Podle posledních zpráv to vypadá, že Prostějované se konečně naučili odpad třídit. „Máte pravdu, oproti předchozím letům se přístup obyvatel Prostějova ke třídění odpadu hodně zlepšil, za což jsme skutečně velmi rádi, nicméně v této oblasti je vždy prostor ke zlepšení a byl bych rád, kdyby v tom obyvatelé nejen pokračovali, ale rozšiřovali dál tento ekologický trend i mezi ostatní občany města,“ reagoval Martin Grepl.

V Prostějově je zhruba 7 500 popelnic, 1 300 kontejnerů a 175 separačních stanovišť, ve kterých je rozmístěno 324 nádob na plast, 235 nádob na papír, 140 nádob na bílé a stejný počet nádob na barevné sklo. „Vzhledem k tomu, že nádoby zastarávají a opotřebovávají se, je potřeba o ně řádně pečovat a obměňovat je za nové. Proto v nejbližší době chystáme nákup dvaceti nádob na sklo, deseti na bílé a deseti na barevné. Výměna bude provedena nejdříve v historickém centru města a postupně dojde i na další lokality,“ prozrazuje šéf prostějovských technických služeb.

V poslední době se hodně mluví o výstavbě spalovny odpadu v Olomouckém kraji. Tato záležitost má stále hodně odpůrců, zvláště z řad ekologických aktivistů. Na druhé straně by spalovna měla výrazně přispět k tomu, aby města a obce Olomouckého kraje výrazně ušetřily. „V první řadě jsem samozřejmě pro jakékoli další využití odpadu pomocí recyklace, pakliže již další využití možné není, přikláním se k jiným řešením likvidace odpadu. V případě, že by spalovna znamenala snížení nákladů pro koncového zákazníka, tak jsem samozřejmě pro,“ komentuje tuto věc Martin Grepl. Naproti tomu zcela jednoznačným propagátorem spalovny je první náměstek prostějovského primátora. „Musím říci, že ve vyspělém světě jsou zařízení pro ekologické využití odpadu běžná, spíše řeknu, jsou součástí každodenního života. Já sám jsem členem řídícího týmu, který se zabývá přípravou projektu pro výstavbu takového zařízení v Olomouckém kraji. Jako člen tohoto týmu jsem navštívil tři spalovny v Německu a v Rakousku, byl jsem překvapen propracovaností a ekologičností provozu spaloven. I u nás budeme muset do budoucna řešit likvidaci odpadu prostřednictvím takovýchto zařízení, protože skládkování má své hranice a počítá se i s tím, že od roku 2024 bude skládkování jen v omezené míře za velice nevýhodných finančních podmínek. Proto nám nezbude nic jiného, než zařízení pro likvidaci odpadu vybudovat. Já osobně po tom, co jsem viděl u našich německých a rakouských sousedů, jsem zastáncem energetického využití odpadů,“ prohlásil Jiří Pospíšil.

Kolik stojí město odvoz odpadu? (údaje za rok 2012)

DRUH    NÁKLADY (v Kč)

Směsný komunální odpad    24 212 957

Tříděný odpad    2 920 800

Sběrné dvory    12 988 386

Černé skládky    42 587

Velkoobjemové vany    446 874

Odpadkové koše    825 170

Bioodpad    469 200

40 popelari graf

Total Comments

  • Kominek
  • Naděje Podhorná
  • Kalendář
  • Kendrion
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

P2_pomoc_vecernik

Anketa - hlavní

Co říkáte na nezodpovědné jedince, kteří nedodržují vládní nařízení a tím ohrožují sebe i své okolí?

2020 plesy
2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Rozdávají roušky.

Do rozdávání ochranných roušek se zapojila také městská policie a ochrannou pomůcku před koronavirem jste si mohli vyzvednout i přímo na dvoře radnice. Přímo od strážníků se dočkali také obyvatelé domů s pečovatelskou službou. Přidali se také ostatní, pomáhají jednotlivci i celé firmy a další subjekty.

Proboha, co dělal?!

Během minulého pondělí odpoledne zmasakroval starší řidič osobního vozidla Volvo dva elektrorozvaděče v Dolní ulici v Prostějově poté, co v opilosti vyjel ze silnice. Z místa nehody ujel, ale za pár minut jej policisté dohonili na křižovatce ve Svatoplukově ulici. Senior jim nadýchal 0,8 promile...

Total Comments

Osobnost týdne

THUAN DINH DUC

Vietnamský obchodník a majitel prodejny v centru Prostějova je jedním z nejobětavějších pomocníků v této těžké době koronavirového temna. On a jeho manželka ušili a zdarma rozdali již tisíce ochranných roušek.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

630

Uplynulý pátek jsme si připomenuli přesně 630 let od „povýšení“ Prostějova na město. Jak historici ví, stalo se tak udělením práva výročního trhu. Magistrát měl k oslavě výročí připraveno celoroční program, první akce již však musely být odloženy.

Total Comments

Výrok týdne

„MĚLA JSEM I ČTYŘICET ZÁCHVATŮ NĚKOLIK HODIN V KUSE...“

Čtrnáctiletá Vanessa Reiterová musela v životě zvládnout nepříjemnou nemoc, nyní obsadila v krajském kole Dívka roku bronzovou příčku. 

Total Comments

Z_Kalendar