Dobré odpoledne, dnes je pondělí 17.2.2020
svátek slaví Miloslava,
zítra Gizela
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

01 ales_javurekBondi Beach je nejpopulárnější pláž v australském Sydney. Nachází se jen sedm kilometrů od centra města. Postavit dům na tak slavném místě je snem každého architekta. Nelze se divit, že mezinárodní soutěže na nový dům na Bondi Beach se zúčastnilo přes tři stovky tvůrců z celého světa.

Renomovaným architektům vypálil rybník mladý Čech, absolvent RG a ZŠ města Prostějova Aleš Javůrek. Aleš Javůrek zvítězil svým originálním dílem, jehož základ tvoří dřevěná konstrukce. Obytné prostory vyplňují ocelové kontejnery, zároveň se mu podařilo zachovat okolní stromy a trávník, přičemž se přizpůsobil svažitému terénu na pláži. Dům je také energeticky velmi úsporný, zelené střechy brání přehřívání během letních měsíců, zatímcov zimě bude moci být stavba z velké části vytápěna slunečním svitem.
„Je to sportovec tělem a duší., dlouhá léta hrál házenou. Pak na dva roky onemocněl a svoji sportovní ctižádost přenesl na architekturu. Po škole začal pracovat v pražské kanceláři, ale s tím se nespokojil. Po nocích navrhoval projekty, s nimiž se účastnil mezinárodních soutěží,“ vyjádřil se o svém synovi František Javůrek.
Aleš přitom architekturu původně vůbec nestudoval. Po maturitě na RG a ZŠ města Prostějova přešel na „stavárnu“ VUT v Brně. Ve svém volném čase se však zlepšoval v kreslení, až sebral odvahu přihlásit se na fakultu architektury, kterou dokončil před dvěma lety. Architektuře se aktivně věnuje už šest let, zkušenosti sbíral například při studiu ve Finsku.
Ještě před zveřejněním výsledků prestižní soutěže byl přijat do australské architektonické kanceláře. Zde nastoupil začátkem prosince, o dva týdny později australský magazín Architecture and Design informoval, že v soutěži o dům na pláži v Sydney zvítězil právě Aleš Javůrek!
Rozhovor s tímto mladým Prostějovanem vám přineseme v některém z příštích čísel Večerníku.

Total Comments

  • Ples Jevíčko
  • gatta
  • Interforst
  • Kendrion
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jak jste spokojeni s dosavadním působením primátora statutárního města Prostějov Františka Jury?

2020 plesy
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Památky lákají.

V Olomouckém kraji vloni došlo k nejrychlejšímu nárůstu počtu turistů v rámci celého Česka. Vyplývá to z aktuálních dat Českého statistického úřadu. Návštěvnost narostla téměř o devět procent a více lidí zde také přenocovalo. V regionu se vloni ubytovalo přes tři čtvrtě miliónu hostů.

Sabine páchala škody.

Černé předpovědi se vyplnily a orkán s dívčím jménem způsobil výrazné škody i v regionu. Strhával střechy, vyvracel stromy a ničil také elektrická vedení. Škody sčítá i prostějovský magistrát, kvůli dalším škodám byl nucen dokonce na dva dny uzavřít Městský hřbitov.

Total Comments

Osobnost týdne

ZDENĚK IZER
06 pawlovska
Známý bavič a imitátor tentokrát rozechvěl bránice divákům při svém nedělním představení v němčickém kině Oko, u něhož nechyběl ani Večerník

Total Comments

Číslo týdne

1 708


Jde o varování? Také na Prostějovsku se výrazným způsobem zvýšila nezaměstnanost, a to o čtrnáct procent. Aktuálně je na prostějovském „pracáku“ registrováno přes sedmnáct stovek lidí bez práce.

Total Comments

Výrok týdne

„LIDÉ SI NA MĚ UKAZUJÍ PRSTEM“

Redakci se ozval svědek bedihošťského případu skorovraždy. Nešťastný muž J. C. si postěžoval nad chováním spoluobčanů. Někteří jej prý viní ze spoluúčasti...

Total Comments