Dobré ráno, dnes je neděle 27.9.2020
svátek slaví Jonáš,
zítra Václav
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

01 ales_javurekBondi Beach je nejpopulárnější pláž v australském Sydney. Nachází se jen sedm kilometrů od centra města. Postavit dům na tak slavném místě je snem každého architekta. Nelze se divit, že mezinárodní soutěže na nový dům na Bondi Beach se zúčastnilo přes tři stovky tvůrců z celého světa.

Renomovaným architektům vypálil rybník mladý Čech, absolvent RG a ZŠ města Prostějova Aleš Javůrek. Aleš Javůrek zvítězil svým originálním dílem, jehož základ tvoří dřevěná konstrukce. Obytné prostory vyplňují ocelové kontejnery, zároveň se mu podařilo zachovat okolní stromy a trávník, přičemž se přizpůsobil svažitému terénu na pláži. Dům je také energeticky velmi úsporný, zelené střechy brání přehřívání během letních měsíců, zatímcov zimě bude moci být stavba z velké části vytápěna slunečním svitem.
„Je to sportovec tělem a duší., dlouhá léta hrál házenou. Pak na dva roky onemocněl a svoji sportovní ctižádost přenesl na architekturu. Po škole začal pracovat v pražské kanceláři, ale s tím se nespokojil. Po nocích navrhoval projekty, s nimiž se účastnil mezinárodních soutěží,“ vyjádřil se o svém synovi František Javůrek.
Aleš přitom architekturu původně vůbec nestudoval. Po maturitě na RG a ZŠ města Prostějova přešel na „stavárnu“ VUT v Brně. Ve svém volném čase se však zlepšoval v kreslení, až sebral odvahu přihlásit se na fakultu architektury, kterou dokončil před dvěma lety. Architektuře se aktivně věnuje už šest let, zkušenosti sbíral například při studiu ve Finsku.
Ještě před zveřejněním výsledků prestižní soutěže byl přijat do australské architektonické kanceláře. Zde nastoupil začátkem prosince, o dva týdny později australský magazín Architecture and Design informoval, že v soutěži o dům na pláži v Sydney zvítězil právě Aleš Javůrek!
Rozhovor s tímto mladým Prostějovanem vám přineseme v některém z příštích čísel Večerníku.

Total Comments

  • Vinotéka Hruška
  • ČSSD
  • Interforst
  • Bellis
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jak byste řešili vzrůstající pandemii koronaviru?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Smích s klasikou.

Koronavir – nekoronaavir, prostějovská veřejnost chce žít! Není proto divu, že letní promítání na nádvoří zámku mělo značnou diváckou kulisu. A co dávali? No přece klasickou českou komedii Postřižiny! A organizátoři vsadili na dobrou kartu, když se rozhodli pro film nedávno zesnulého režiséra Menzla!

 

Lidová tvořivost před volbami.
Předvolební kampaně politických stran a hnutí nabírají na intenzitě a s tím také množství různých billboardů či plakátů v ulicích města. A stejně jako před každými volbami se tyto propagační záležitosti stávají terčem vandalů. Mnoha politikům tak přibyly vousy, vlasy, dokonce mají propíchnuté oči...

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Petr JANDA

Nestárnoucí rocker řádil uplynulou sobotu večer se svým Olympicem na pláži U Vrbiček na plumlovské přehradě. Jak? Jako zamlada!

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

47 722

Město Prostějov má v tuto chvíli přesně tolik obyvatel. Jejich počet rok od roku klesá a doby, kdy jsme se chlubili více než padesátitisícovým městem, jsou dávno pryč.

33

Total Comments

Výrok týdne

„ONI POTŘEBUJÍ MASY, KTERÉ BY DĚLALY BEZ REPTÁNÍ TO, CO CHTĚJÍ. TO JSME JIM KAZILI...“

Jednadevadesátiletý Ladislav „Bor“ Šín, který byl u znovuzaložení skautů v Konici v roce 1991, takto promluvil ke komunistům.

Total Comments

-