Dobré dopoledne, dnes je sobota 4.4.2020
svátek slaví Ivana,
zítra Miroslava
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

13 Lidicka kaceni 004Nad tím, co se děje v těchto dnech ve Spitznerových sadech v Prostějově, kroutí hlavami všichni občané, kteří v blízkosti parku bydlí, či kolem něj pravidelně prochází. Během uplynulého týdne se tady zničehonic objevili dřevorubci a začali se chovat jako někde v lese. Káceli jeden strom za druhým, přičemž k zemi padly i ty zdravé. Holt, naplánovaná revitalizace parku začala...

„Je to úplná katastrofa! Vždyť tady byly skoro samé zdravé stromy. Všude se vysazuje zeleň a tady pokácejí celý park,“ postěžovala si Večerníku přímo na místě Miluše Pořízková. Přestože ale většina lidí nazývá současný stav v parku za kostelem svatého Petra a Pavla kalamitou, radní pak naplánovanou revitalizací. „Vypadá to opravdu drasticky, stejně jako před rokem ve Smetanových sadech. Rekonstrukce Spitznerových sadů si ale taktéž vyžaduje odstranění stromů, které odborníci vyhodnotili jako nezdravé.

Další zeleň musí ustoupit naplánované rekonstrukci sítě cest. Počítáno je s vykácením zhruba třiceti stromů, na což odbor životního prostředí vydal povolení. Mohu ale všechny ujistit, že stejně jako ve Smetanových, tak i ve Spitznerových sadech proběhne vzápětí masivní náhradní výsadba. A to ještě v letošním roce,“ vzkazuje Ivana Hemerková, náměstkyně primátora Statutárního města Prostějov, která je zodpovědná za životní prostředí.

Tyto argumenty ale občany z okolí Spitznerových sadů v tuto chvíli moc nepřesvědčují. Dlouhá desetiletí byli zvyklí na stíny košatých stromů, jejichž kmeny teď leží na zemi. „Vím, že je tady naplánovaná revitalizace, a chápu, že některé staré či uschlé stromy musí pryč. Ale podle mého názoru se spousta stromů kácí úplně zbytečně! Vždyť se podívejte, tyto tři mají úplně zdravé kmeny, byly košaté a lidi pod nimi v létě rádi seděli na lavičkách,“ ukázala Večerníku na haldu dřeva z pokácených letitých velikánů Zdeňka Sluková, provozovatelka kadeřnictví hned v sousedství Spitznerových sadů. „Ti dřevorubci, co to tady káceli, mi řekli, že několik stromů muselo padnout kvůli tomu, neboť na jejich místě povede nová cesta. To je snad nesmysl, ne? Přece cestu vybuduji tam, kde nejsou stromy a ne naopak,“ kroutí hlavou Zdeňka Sluková.

Lid míní, ale projektanti revitalizace parku jsou jiného názoru. Generální rekonstrukce Spitznerových sadů začala ve čtvrtek a přijela ji do Prostějova zrealizovat firma z Prahy.

„V souladu s výrokem výběrové komise schválila rada města jako nejvhodnější nabídku společnosti Green Project Průhonice. Nabídka je ekonomicky nejvýhodnější. Na tuto akci, konkrétně na obnovu veřejné zeleně, získalo město dotaci z Operačního programu Životní prostředí ve výši devět set padesát tisíc korun,“ poznamenal Zdeněk Fišer, další z náměstků primátora Statutárního města Prostějov. Zatímco předpokládaná hodnota zakázky činila 7,63 milionů korun bez DPH, vítězná firma předložila nabídku 4,74 milionů korun s tím, že na dílo poskytne zadávacím řízením stanovenou nejvyšší požadovanou záruku, tedy 120 měsíců. 

Total Comments

  • Kominek
  • Naděje Podhorná
  • Kalendář
  • Kendrion
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

P2_pomoc_vecernik

Anketa - hlavní

Co říkáte na nezodpovědné jedince, kteří nedodržují vládní nařízení a tím ohrožují sebe i své okolí?

2020 plesy
2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Rozdávají roušky.

Do rozdávání ochranných roušek se zapojila také městská policie a ochrannou pomůcku před koronavirem jste si mohli vyzvednout i přímo na dvoře radnice. Přímo od strážníků se dočkali také obyvatelé domů s pečovatelskou službou. Přidali se také ostatní, pomáhají jednotlivci i celé firmy a další subjekty.

Proboha, co dělal?!

Během minulého pondělí odpoledne zmasakroval starší řidič osobního vozidla Volvo dva elektrorozvaděče v Dolní ulici v Prostějově poté, co v opilosti vyjel ze silnice. Z místa nehody ujel, ale za pár minut jej policisté dohonili na křižovatce ve Svatoplukově ulici. Senior jim nadýchal 0,8 promile...

Total Comments

Osobnost týdne

THUAN DINH DUC

Vietnamský obchodník a majitel prodejny v centru Prostějova je jedním z nejobětavějších pomocníků v této těžké době koronavirového temna. On a jeho manželka ušili a zdarma rozdali již tisíce ochranných roušek.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

630

Uplynulý pátek jsme si připomenuli přesně 630 let od „povýšení“ Prostějova na město. Jak historici ví, stalo se tak udělením práva výročního trhu. Magistrát měl k oslavě výročí připraveno celoroční program, první akce již však musely být odloženy.

Total Comments

Výrok týdne

„MĚLA JSEM I ČTYŘICET ZÁCHVATŮ NĚKOLIK HODIN V KUSE...“

Čtrnáctiletá Vanessa Reiterová musela v životě zvládnout nepříjemnou nemoc, nyní obsadila v krajském kole Dívka roku bronzovou příčku. 

Total Comments

Z_Kalendar