Příjemnou noc, dnes je středa 28.10.2020
svátek slaví Státní svátek,
zítra Silvie
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

34 odpadAč se to zdá v dnešním přetechnizovaném světě podivné, je to tak. Jak vyplývá jednak ze statistických čísel společnosti .A.S.A. Technické služby, tak i z radničních zdrojů, každým rokem se z Prostějova vyveze méně a méně komunálního odpadu. Čím to je? Že bychom přestávali být velkými nepořádníky? Jedním z možných vysvětlení ale je, že lidé se naučili odpad třídit!

„Jak vyplývá ze statistik, množství odvezeného netříděného odpadu poslední roky skutečně klesá. Podle mého názoru je to především zásluha našich občanů, kteří začínají ve velké míře třídit odpad, čehož si sám ve svém okolí všímám. Svou roli však může hrát i klesající počet obyvatel, eventuálně mohou lidé produkovat méně odpadu také v důsledku ekonomické krize,“ vidí další příčiny poklesu množství komunálního odpadu Jiří Pospíšil, první náměstek primátora města. „Co se týká třídění, tak například poslední projekt třídění biologicky rozložitelného odpadu funguje velmi dobře. Zřejmě také stagnuje koupěschopnost, a tudíž i spotřeba obyvatel,“ dodává Iveta Jurenová, jednatelka společnosti .A.S.A. Technické služby v Prostějově. Podle ní se z našeho města nejvíce odváží směsný odpad, buď na skládku nebo do spalovny.

Jak již bylo řečeno, v posledních letech se osvědčuje systém třídění odpadu. „V současné době je v Prostějově 168 stanovišť. Jejich počet a dostupnost pro občany je podle mého názoru dostatečná, navíc množství míst, kde tyto nádoby mohou stát, je v městské zástavbě omezené,“ uvedla Iveta Jurenová.

V Prostějově se ale vyskytuje velký nešvar, kdy lidé k popelnicím či kontejnerům na tříděný odpad ukládají vysloužilé pračky, ledničky, starý nábytek či koberce. „Stanoviště odpadu jak tříděného, tak komunálního průběžně uklízíme. Řekla bych, že se situace s nepořádkem kolem nádob lepší, srovnám-li to se stavem třeba před pěti lety. Je to dáno i možností zdarma uložit odpad do dvou prostějovských sběrných dvorů,“ míní Iveta Jurenová. „V těchto případech pomůže jen neustálá osvěta, ve které se bude vysvětlovat občanům, jaký odpad se ukládá na stanoviště tříděného odpadu a jaký se ukládá na sběrný dvůr. K tomuto účelu připravujeme brožuru, která bude distribuována do každé domácnosti,“ dodává první náměstek primátora Jiří Pospíšil.

Kolik stojí ročně likvidace komunálního odpadu?

Rok Roční náklady města Cena na občana Kolik platí občan?
2006 41 523 560 901 420
2007 36 752 313 797 480
2008 37 564 478 819 492
2009 41 866 023 917 492
2010 40 137 141 893 492
2011 34 831 724 775 492

Nejvíce odpadu se z Prostějova vyvezlo v roce 2006, bylo to neuvěřitelných 10 794 tun! „V roce 2011 to už bylo ale o více než dva tisíce tun odpadu méně a letos jsme za první pololetí odvezli 3 739 tun, což v průběžném součtu znamená další pokles množství odpadu. V průměru každý občan vyprodukuje dnes zhruba 170 kilogramů komunálního odpadu,“ uvádí statistická čísla Iveta Jurenová, jednatelka společnosti .A.S.A. Technické služby v Prostějově.

Ať už je ale množství komunálního odpadu jakékoliv, tvrdě se za jeho odvoz a likvidaci platí. „Město doplácí na odpady více než dvojnásobek financí, které vybere od občanů.

34 grafUž několik let město nezvýšilo občanům poplatek za odvoz komunálního odpadu, který stále činí 492 koruny. Jak to ale bude v budoucnu, na to není možné v tuto chvíli relevantně odpovědět. Vyhláška o místním poplatku za komunální odpad se teprve bude připravovat. Na jednu stranu nechceme občany zatěžovat zvyšujícími se poplatky, na druhou stranu je třeba brát v úvahu objem financí, které město ze svého rozpočtu doplácí na svoz, uložení a likvidaci odpadu. Od občanů ročně vybereme něco přes 20 milionů korun, přičemž skutečné náklady představují více než dvojnásobek,“ řekl Jiří Pospíšil, první náměstek primátora Prostějova.

Total Comments

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Total Comments

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...

Total Comments

-