Dobré poledne, dnes je pondělí 25.5.2020
svátek slaví Viola,
zítra Filip
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

01 kukula„Velice mírný, přívětivý a společenský člověk.“ Takto charakterizovali přátelé a bývalí spolupracovníci JUDr. Otakara Kukulu. První porevoluční předseda prostějovského soudu nedávno zemřel, stalo se tak přímo na Štědrý den. Bylo mu jedenaosmdesát let...

Doktor práv Otakar Kukula se aktivně zapojil do reforem souvisejících s takzvaným „Pražským jarem“ koncem šedesátých let minulého století. Necelý měsíc po vstupu vojsk Varšavské smlouvy byl dokonce jmenován do zvláštního senátu Krajského soudu v Brně, který se zabýval rehabilitacemi politických vězňů. Následně tak musel coby soudce čelit obrovským tlakům. „Za obzvláště složitých okolností projevoval při rozhodování o rehabilitacích značnou odvahu. To se mu ovšem během následující normalizace stalo osudným a posléze musel justici na patnáct let opustit,“ sdělil exkluzivně Večerníku Petr Vrtěl, současný předseda Okresního soudu v Prostějově.

Po vyhazovu z justice nastoupil Otakar Kukula do JZD Senice na Hané. „S právním světem ani poté kontakt zcela neztratil, když zastupoval družstvo při různých příležitostech. Hned po revoluci požádal o návrat do justice a už v květnu 1990 byl jmenován předsedou prostějovského soudu. V této pozici se významně podílel na reformě soudu, která souvisela se změnami po ´Sametové revoluci´. Coby soudce pak zužitkoval své předchozí zkušenosti při rozhodování o zemědělských restitucích,“ doplnil Vladimír Váňa, který Kukulu v roce 1999 ve funkci prvního muže prostějovského soudu vystřídal. Dva roky na to Otakar Kukula soudnictví definitivně opustil. Tentokrát však již dobrovolně.

Kromě své práce a rodiny patřil mezi záliby Otakara Kukuly i sport. Při patřičné sněhové nadílce ho bylo například možné potkat, jak na běžkách sjíždí Drahanskou vrchovinu. Rodina, přátelé i kolegové se s Otakarem Kukulou naposledy rozloučili v pátek 2. ledna v obřadní síni na městském hřbitově v Prostějově.  

Total Comments

 • Bezruč
 • Lexinka
 • Mobil 4U
 • Koupelny RP
 • MJM Krmiva
 • interforst
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Co říkáte na opětovné odložení rekonstrukce Vrahovické ulice?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vlna zájmu.

Obrovský zájem vyvolal příběh nemocné holčičky, která trpí epilepsií, vzácnou genetickou vadou a prošla si také dětskou mozkovou obrnou. Po zveřejnění v minulém vydání jsme zaregistrovali několik dárců, kteří chtěli rodičům tříapůlroční Lexinky pomoci. Sbírka proběhla i mezi členy redakce a přidali se k nám také manželé Černoškovi, načež došlo k předání více jak třiceti tisíc korun.

Opět bez tiskovky.

Přestože byl nouzový stav ukončen a v platnost už vešla další a další rozvolňovací opatření v souvislosti s obavami před nákazou Covid-19, prostějovští radní po svém úterním jednání opět zrušili tiskovou konferenci s novináři. Ve snaze zjistit informace o práci konšelů je tak nejen Večerník stále odkázán na e-mail či telefon...

Total Comments

Osobnost týdne

Miroslav Hochvald

Starosta Bílovic-Lutotína byl nepravomocně odsouzen za trestný čin z nedbalosti, kdy se loni v březnu zabila po pádu do sklepa v obecní budově sedmadvacetiletá žena. Třicetiměsíční trest má však tříletou podmínku a jeho součástí není zákaz výkonu zastupitelské funkce. Hochvald tak zůstává ve funkci.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

8 000 000


Od minulého úterý už může veřejnost vkročit do zrekonstruovaného Bezručova červeného domku v Kostelci na Hané. Oprava domu slavného básníka stála krajskou kasu osm milionů korun.

8 000 000

 

Total Comments

Výrok týdne

„VEČER BYL UNAVENÝ, USNUL TADY NA KANAPI A UŽ SE NEPROBUDIL…“

Takto okomentoval smutnou událost ve Vrahovické ulici v Prostějově, kde zemřel padesátiletý muž, jeden ze zaměstnanců autoopravny.

Total Comments