Příjemnou noc, dnes je pátek 18.10.2019
svátek slaví Lukáš,
zítra Michaela
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

01 kukula„Velice mírný, přívětivý a společenský člověk.“ Takto charakterizovali přátelé a bývalí spolupracovníci JUDr. Otakara Kukulu. První porevoluční předseda prostějovského soudu nedávno zemřel, stalo se tak přímo na Štědrý den. Bylo mu jedenaosmdesát let...

Doktor práv Otakar Kukula se aktivně zapojil do reforem souvisejících s takzvaným „Pražským jarem“ koncem šedesátých let minulého století. Necelý měsíc po vstupu vojsk Varšavské smlouvy byl dokonce jmenován do zvláštního senátu Krajského soudu v Brně, který se zabýval rehabilitacemi politických vězňů. Následně tak musel coby soudce čelit obrovským tlakům. „Za obzvláště složitých okolností projevoval při rozhodování o rehabilitacích značnou odvahu. To se mu ovšem během následující normalizace stalo osudným a posléze musel justici na patnáct let opustit,“ sdělil exkluzivně Večerníku Petr Vrtěl, současný předseda Okresního soudu v Prostějově.

Po vyhazovu z justice nastoupil Otakar Kukula do JZD Senice na Hané. „S právním světem ani poté kontakt zcela neztratil, když zastupoval družstvo při různých příležitostech. Hned po revoluci požádal o návrat do justice a už v květnu 1990 byl jmenován předsedou prostějovského soudu. V této pozici se významně podílel na reformě soudu, která souvisela se změnami po ´Sametové revoluci´. Coby soudce pak zužitkoval své předchozí zkušenosti při rozhodování o zemědělských restitucích,“ doplnil Vladimír Váňa, který Kukulu v roce 1999 ve funkci prvního muže prostějovského soudu vystřídal. Dva roky na to Otakar Kukula soudnictví definitivně opustil. Tentokrát však již dobrovolně.

Kromě své práce a rodiny patřil mezi záliby Otakara Kukuly i sport. Při patřičné sněhové nadílce ho bylo například možné potkat, jak na běžkách sjíždí Drahanskou vrchovinu. Rodina, přátelé i kolegové se s Otakarem Kukulou naposledy rozloučili v pátek 2. ledna v obřadní síni na městském hřbitově v Prostějově.  

Total Comments

  • GJW
  • ME korfbal
  • Dyne
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ RESTAURACI U CÍSAŘSKÉ CESTY?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Makají jako o život.

Celkovou uzavírku Plumlovské a Blahoslavovy ulice pochopitelně provázejí výrazné dopravní komplikace v centru Prostějova, ovšem stavební dělníci pokračují ve frézování staré vozovky a pokládce nového asfaltového koberce ve zrychleném tempu. Takže nám řidičům nezbývá než to ještě jeden týden vydržet!


Bydlení na „Sušilce“ nezlevní.

Poté, co Večerník v přechozích vydáních popsal a zveřejnil skutečnosti o naprosto nevyhovujících bytech v nově postaveném domě v Sušilově ulici, navíc za nehorázné nájemné až 11 tisíc korun, jsme čekali vstřícný krok prostějovských radních. Ti ale novým nájemníkům mírnější podmínky nenabídnou...


Total Comments

Osobnost týdne

VÁCLAV HUDEČEK
41 hudecek
Stálice českého koncertního umění a fenomenální houslový virtuos potěšil svým sobotním představením na zámku v Konici především fajnšmekry vážné hudby.

Total Comments

Číslo týdne

 1 426
Přesně tolik lidí je nyní aktuálně na Prostějovsku v registru nezaměstnaných. Je to o pětatřicet lidí méně než na konci předchozího měsíce, což znamená, že podíl nezaměstnaných se ve zdejším regionu stále drží pod dvěma procenty.


Total Comments

Výrok týdne

„MAJÍ ŠTĚSTÍ, ŽE JSEM TAM NEBYL. OKAMŽITĚ BYCH CELOU SLAVNOU KOMISI ROZPUSTIL!“

Primátor Prostějova František Jura nechápe, jak speciální komise mohla vybrat tak hnusný „pomník“ E. Husserla

Total Comments