Nezvykle v pátek až od osmi hodin večer uzavřeli korfbalisté SK RG Prostějov základní fázi extraligy dospělých ČR 2022/2023. V předehrávce posledního 10. kola soutěže přivítali outsidera PKC Náchod, který do té doby nezískal během aktuální sezóny ani bod. Což zůstalo v platnosti, favorizovaní obhájci mistrovského titulu jej hladce předčili 21:11 (9:3).

Očekávalo se vysoké vítězství domácího týmu, jenž ale zpočátku nemohl soupeři víc odskočit. Hrál sice velice dobře v obraně a také směrem dopředu prokazoval kombinační i pohybovou aktivitu, ovšem tradičně strádal zakončením. Drtivá většina střeleckých pokusů včetně několika vyložených šancí dlouho zůstávala neproměněna, plných devět minut mezi 4. a 13. ergéčko nedalo jediný koš.

Až od stavu 3:2 ofenzivní stavidla alespoň trochu povolila. Částečně zlepšenou palbu táhl mladík František Valenta (4 trefy), občas se přidali další. A když Hanáci ještě víc utáhli šrouby ve skvěle šlapající defenzivě, nevěděli si hosté útočně rady. Tím pádem skóre do poločasové přestávky poskočilo na 9:3 a dle povinnosti bylo o vítězi s předstihem rozhodnuto.

Správně měla prostějovská družina pokračovat v náporu i po pauze pro dosažení co nejvyššího triumfu. To se však dělo jen šest minut druhé půle (12:3), načež Náchodští začali častěji využívat okének směrem dozadu ve hře papírově silnějšího kolektivu. Nejprve dění na palubovce vyrovnali (15:6), a potom dokonce skórovali třikrát za sebou na 15:9.

Tím polevení SK naštěstí pominulo. Obranná činnost úřadujících šampionů České republiky se ve zbytku střetnutí opět zvedla, navíc v útoku spustil takřka neomylnou střelbu kanonýr Petr Galíček, autor celkově šesti košů. Toho podpořily další zkušené opory Petr Šnajdr (4) s Janem Tichým (3) i Anetou Lešanskou (2) a výsledek se tak postupně podařilo navýšit na rozdíl deseti zásahů (18:9, 20:10).

Obecenstvo nejvěrnějších fanoušků jako obvykle pobavilo několik parádiček šoumena Šnajdra včetně penalty proměněné efektním pokusem pod nohou. A konečný rezultát 21:11 určitě neurazil, byť za optimálních okolností mohl prostějovský mančaft kralovat o dost výraznějším poměrem. Každopádně potvrdil své třetí místo v tabulce a v dubnovém semifinále nastoupí asi v Brně, jež s největší pravděpodobností obsadí druhý post za Českými Budějovicemi.

ÚSTY TRENÉRA

Martin UHERKA - SK RG Prostějov:

„V prvním poločase jsme výborně bránili a špatně nehráli ani v útoku, ale tradičně hůř trefovali střely. Což tentokrát přikládám i hodně častému střídání. Byť jsme neproměňovali hlavně v úvodu, kdy bychom měli vědět, jakým způsobem směrem dopředu hrát, a to se nám úplně nedařilo. Naopak dostat pouhé tři koše do přestávky bylo super. Ve druhé půlce jsme pak zkoušeli jiný typ obrany, a proto chápu, že jsme inkasovali o něco častěji. V útoku jsme se aspoň trochu víc rozstříleli, dali přes dvacet košů a vyhráli o deset, což vzhledem k tomu zkoušení odlišné defenzivy beru. Celkově to byl z naší strany solidní výkon. Teď počkáme, jestli České Budějovice podle očekávání zvítězí ve Znojmě a my tak na semifinále pojedeme do Brna, které je pro nás určitě přijatelnějším soupeřem než Budějky. Musíme však ještě zapracovat na zakončení, abychom častěji než dnes stříleli po týmové souhře. K utužení kolektivu jsme už předchozí víkend absolvovali teambuilding v Šatově na jihu Moravy. Věřím, že společný pobyt pomohl, abychom se všichni lépe poznali po lidské stránce. Taky jsem svěřencům vyložil, jak si představuju jejich přístup ke korfbalu i fungování mančaftu ve zbytku této sezóny a dál.“

KUPON:

EXTRALIGA KORFBALU DOSPĚLÝCH ČR 2022/2023 - 10. KOLO

SK RG Prostějov – PKC Náchod

21:11 (9:3)

Vývoj skóre: 2:0, 3:2, 5:2, 12:3, 15:6, 15:9, 18:9, 20:10, 21:11.

Rozhodčí: Filip a Hák. Diváci: 70.

Sestava a koše Prostějova: Galíček 6, F. Valenta 4, Faltýnková, P. Křížková 1, Šnajdr 4, Dušek, Kubů, Zikmundová – Lešanská 2, Tichý 3, K. Lorencová 1, E. Křížková, Bartošová 1, Bartoš. Trenér: Martin Uherka

Nejvíc košů Náchoda: Drábková 4, Šimek a Štěpánová 2

Korfbalová extraliga dospělých ČR 2022/23

5. kolo: KC Crocodile Sokol České Budějovice – Modří Sloni YMCA Znojmo 7:0 kontumačně.

9. kolo: KC Crocodile Sokol České Budějovice – KK Brno 22:20 (10:9), PKC Náchod – Modří Sloni YMCA Znojmo 20:24 (12:13).

Předehrávka 10. kola: SK RG Prostějov – PKC Náchod 21:11 (9:3).

1. Brno   6                 0                 2                 190:144 12

2. Č. Budějovice  6                 0                 1                 149:113 12

3. Prostějov            5                 0                 3                 156:147 10

4. Znojmo               2                 0                 5                 113:129 4

5. Náchod                0                 0                 8                 129:204 0

KAM PŘÍŠTĚ

10. kolo, sobota 25. března, 18.00 hodin: Modří Sloni YMCA Znojmo – KC Crocodile Sokol České Budějovice