Příjemnou noc, dnes je čtvrtek 6.8.2020
svátek slaví Oldřiška,
zítra Lada
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram
2012 19_podhradakV Podhradském rybníce se po několikaleté přestávce opět koupali první plavci. Plumlovský rybník byl totiž několik let zcela zamořen jedovatými sinicemi. Po jeho loňském vybagrování by podle posledních měření měla být voda bez sinic. Rybník však není určen k rekreaci, koupání zde stále zůstává na vlastní nebezpečí. Zda vydrží voda bez sinic po celou sezónu, se zatím nedá odhadnout. 
 

Pomůže bagrování v boji proti jedovatým sinicím na Podhradském rybníku? Zatím to vypadá, že ano. Přitom právě Podhradský rybník byl v minulosti jednou z nejvíce zamořených vodních ploch na celé Moravě. Přestože se do jeho vod minulý týden po letech čekání vrhli první plavci, rybník není a nikdy nebyl určen ke koupání. Vzhledem k tomu na něm hygienici nikdy neprováděli měření kvality vody. Nečiní tak ani nyní a zřejmě to nebudou dělat ani v budoucnu. Jediný, kdo jednou měsíčně monitoruje kvalitu vody, je Povodí Moravy. „Podle našich letošních měření byla kvalita vody v Podhradském rybníku velmi dobrá. Průhlednost byla jeden metr, voda neobsahovala žádné sinice. Z prvního letošního výsledku však nelze hodnotit celou následující rekreační sezónu,” uvedl Jiří Macík z Povodí Moravy. Je tedy rybník v tuto chvíli vhodný pro koupání? „To nemůžeme říct. Takové analýzy jsou závislé na mnoha faktorech a v letních měsících je provádí pouze krajská hygienická stanice. Ta však Podhradský rybník nesleduje, protože není na seznamu koupacích oblastí,” vysvětlil Macík. S tím, že lidé budou v Podhradském rybníku letos plavat, se však všeobecně počítá. Koupání je zde tak možné stejně jako na jiných veřejně přístupných vodních plochách či řekách. V prostoru u kempu Žralok byla navíc vybudována pláž, pár metrů od břehu se pod vodní hladinou nachází násep oddělující koupací zónu od zbytku rybníka. Pláž byla pronajata městu Plumlov. „Budeme na ní udržovat pořádek. Přibudou zde i nové lavičky a odpadkové koše,” sdělil starosta Plumlova Adolf Sušeň. Se začátkem května se rozběhl i provoz blízkého autokempu Žralok, který byl v minulém roce ztrátový. I díky čisté vodě v rybníce si vedení města slibuje, že do kempu letos zavítá podstatně více lidí. „O tom, že by Podhradský rybník sloužil jako přírodní koupaliště, neuvažujeme. Kvůli poměrně malé kapacitě by to bylo zbytečné. Od toho je tu přehrada,” reagoval Sušeň. Vybagrovaná přehrada by měla první plavce přivítat přibližně za rok.

Total Comments

  • Gulas Fest
  • Olypmic
  • Czech Tour
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Obáváte se druhé vlny koronavirusu?

P3_hana_nabor
2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Počasí konečně přálo.

Během uplynulého víkendu se v celém prostějovském regionu konal bezpočet kulturních a společenských akcí, které tentokrát nemusely být rušeny kvůli nepřízni počasí. Oproti předešlému fiasku tak v rámci Léta s hvězdami mohla při druhém pokusu nejen kapela Argema zahrát vícero návštěvníkům.

Koronavirus odložil investice.
Stavební investice za desítky milionů korun byli nuceni na příští rok odložit prostějovští radní. Důvodem je až příliš velké množství peněz vynaložených radnicí během nouzového stavu a zároveň obava z dalšího šíření nákazy covid-19. Počkat si musí Národní dům, kino Metro 70 a další.

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Pavel ŠPORCL

Fenomenální český houslista uhranul své příznivce při svém vystoupení s názvem Pocta Paganinimu na zámku v Plumlově.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

5 417

Přesně tolik zákazníků využilo během prvního pololetí službu Senior taxi v Prostějově. Velký pokles počtu klientů kvůli covid-19 byl zaznamenán během nouzového stavu.

Total Comments

Výrok týdne

„Takhle kdyby mi vařila moje žena!“

Jeden ze spokojených účastníků ptenského Gulášfestu určitě nechtěl urazit svoji manželku, ale...

Total Comments

-