Dobré dopoledne, dnes je neděle 18.8.2019
svátek slaví Helena,
zítra Ludvík
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

46 prehradaRelativně teplé a suché počasí přeje dělníkům pracujícím v těchto dnech na opravě hráze plumlovské přehrady. Práce na její rekonstrukci tak mohly běžet i během slunečného víkendu. Hráz v minulém týdnu kompletně přišla nejen o celý svůj kamenný plášť, ale i o betonovou korunu na svém vršku. Dalo by se říct konečně nějaký posun...

Pokusit se dohnat skluz, který vznikl kvůli průtahům s výběrovým řízením, se v těchto dnech snaží stavební firma pracující na opravě hráze plumlovské přehrady. Všichni, kteří v sobotu odpoledne vyrazili do okolí přehrady, zde mohli pozorovat tři tatrovky odvážející od hráze vybagrovanou zeminu. V těchto dnech už by mělo být dokončeno vrtání téměř tisícovky štěrkopískových pilotů, které zpevní podloží hráze.

„V následujících týdnech budou provedeny geofyzikální zkoušky, které detailně prozkoumají útroby hráze,“ uvedla mimo jiné mluvčí povodí Moravy Gabriela Tomičková. V budoucnu by přítoky přehrady měl čistit síran železitý, který má zajistit přeměnu fosforu coby potravu pro sinice v látku, na které si mikrobi už „nepochutnají“. Chemikálie by měla být po napuštění přehrady aplikována na přehradě až do doby, kdy budou přítoky do nádrže natolik čisté, aby se do ní další fosfor již nedostával. Kdy to bude, to ovšem stále nikdo nedokáže odhadnout.

Navzdory zvýšenému úsilí pracovníků je nejisté i plánované jarní napouštění. Je všeobecně známo, že při teplotách kolem nuly se zastavuje proces vytvrdnutí běžného betonu. Toho bude zřejmě třeba minimálně při opětovném obkládání odhalené části hráze kameny. K tomu, aby byla oprava hráze dokončena ještě v průběhu zimy, by tedy bylo zapotřebí extrémně teplého počasí. Ani to by však nemuselo stačit...

Podhradský rybník bude opět bez vody

Kromě plumlovské přehrady by se opravy hráze měl zcela nečekaně dočkat i Podhradský rybník v Plumlově. Povodí Moravy totiž po jeho napuštění zjistilo, že její současný stav je špatný. Rekonstrukce hráze Podhraďáku by tak měla začít už příští rok. Je zřejmé, že od opětovného vypuštění a „vymrznutí“ rybníka si Povodí Moravy slibuje eliminaci jedovatých sinic, které se v něm navzdory předchozímu vybagrování za 23 milionů korun objevily letos v létě. Podhradský rybník se už začal vypouštět, jeho výlov je plánován na konec listopadu.

Total Comments

  • Nezamyslice
  • Basic
  • Zámek Čechy pod Kosířem
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Kde jste byli/nebo budete na dovolené?

První volba: pondělí 12. srpen 2019 6:42

Poslední volba: neděle 18. srpen 2019 7:11

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Pokácené stromy budou nahrazeny.

Už nějaký ten týden slouží chodcům i cyklistům podchod pod mostem v Olomoucké ulici. Kvůli této stavební investici ale muselo město nechat pokácet spoustu letitých stromů podél říčky Hloučely. Radnice ale zanedlouho vysadí stromy nové a k nim přibydou i tisíce keřových rostlin.

Naprosto směšný trest.

Senát Okresního soudu v Prostějově se minulé pondělí zabýval případem Jiřího Hrdličky, který jako řidič kamionu plně naloženého betonovými panely havaroval koncem ledna na dálnici u Prostějova. Policistům nadýchal tři promile alkoholu. Za jízdu v opilosti „vyfasoval“ pouhou podmínku!

Total Comments

Osobnost týdne

KONTAKT
32 kontakt
Nestárnoucí a dnes již legendární prostějovská rocková kapela se kromě jiných postarala v sobotu o kvalitní průběh Guláš Rock Festu na pláži U Vrbiček na plumlovské přehradě.

Total Comments

Číslo týdne

200 000
Vedení magistrátu počítá s nákupem dvou set tisíc kusů papírových kelímků, do kterých budou prodejci punče a dalších nápojů při vánočních trzích na náměstí T. G. Masaryka nalévat nápoje. Používání jiných kelímků bude zakázáno. Ekologie je holt na prvním místě...

Total Comments

Výrok týdne

„JE TADY HROZNÝ SMRAD, PŘIJĎTE SI TO VYFOTIT!“
Po pohnojení pole v blízkosti Určické ulice byla tamní obyvatelka natolik rozrušena, že při telefonátu do redakce Večerníku si neuvědomila, že smrad prostě fotit nelze...

Total Comments