Dobré ráno, dnes je pátek 23.10.2020
svátek slaví Teodor,
zítra Nina
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

39 revitalizaceTohle už snad není možné! Po všech problémech s dodržováním termínů a prodražováním projektu by se měla revitalizace Plumlovské přehrady brzy uzavřít. Jenže, ouha. Přestože se přehrada po čtyřech letech už napouští, na jejím dně stále bují neproniknutelný prales! Povodí Moravy tvrdí, že se vegetace za starou hrází začne sekat až krátce před zaplavením dna vodou. Jak jsme však v pátek zjistili, na některých místech už se to evidentně prošvihlo...

Na neutěšenou situaci upozornilo Večerník hned několik čtenářů. „Jel jsem minulý víkend na kole kolem Plumlovské přehrady a byl jsem zděšen. Voda už začala zaplavovat prostor před starou hrází, kde stále rostou metrové rostliny. Od staré hráze až po  začátek přehrady je to jeden velký neproniknutelný prales. Když jsem si pak v pondělí koupil Prostějovský Večerník a viděl titulek ´Přehrada hlásí KONEC revitalizace, tak jsem nevěřil vlastním očím. Byl se vůbec někdo podívat, jak to na přehradě vypadá?! Pokud se nyní zaplaví její dno, tak to tam všechno shnije. K čemu pak to slavné bagrování za tolik milionů bylo?” netajil své rozhořčení například náš pravidelný čtenář Zdeněk.

Ještě před tím než Večerník v pátek vyrazil na místo, požádali jsme o reakci Povodí Moravy. „Vegetaci sekáme průběžně v závislosti na tom, jak se zvedá vodní hladina. Pokud bychom ji odstranili dříve, hrozilo by, že do zaplavení dna opět vyroste. Je to standardní postup, po posekání rostlin dno ještě vyvápníme,“ reagovala celkem logicky tisková mluvčí Gabriela Tomíčková. Problém však vězí v tom, že na některých místech už bylo včera pozdě...

Utopí se sekáči?

Řada lidí pohybujících se kolem přehrady nás opakovaně upozorňovala na to, že rostliny jsou už na některých místech zaplavené. V pátek jsme se na vlastní oči přesvědčili, že tomu tak skutečně je. V prostoru za starou hrází se už stihlo vytvořit jezírko, z něhož trčí vzrostlé stvoly rostlin... „Nevím, jestli to tady vůbec chtějí sekat, ale jestli jo, tak se tu ti sekáči utopí! Bude to podobné, jako když tu svého času zapadly bagry,“ vyjádřil se v pátek při pohledu na dno přehrady u staré hráze jeden z kolemjdoucích. Bylo jasné, že má pravdu. Přitom pokud by lidé dohlížející na postup prací na přehradě minimálně předvídali, k ničemu takovému dojít nemuselo. Zaplavená tráva už mohla být dávno posečená. „A všimněte si, jak je teď pěkně vidět, kolik se kde vybagrovalo bahna. Tam, kde stojí voda, šly stroje pěkně do hloubky, tam kde je zatím sucho, to jen tak polechtaly. Přitom je to od sebe jenom pár metrů. Jen to pořádně vyfoťte, za chvilku už to bude všechno pod vodou, tak se na to zapomene,“ vyzval nás muž krátce před svým odchodem.  

Na přehradu dorazí hejtman

Navzdory tomu, že polovina plumlovské přehrady stále připomíná neproniknutelnou buš, potvrzuje Povodí Moravy, že chce celý projekt po čtyřech letech už co nevidět uzavřít. Není se co divit, opětovné napouštění ohlásilo už koncem srpna. A tak toto úterý, tj. zítra 1. října, by mělo dojít k pracovnímu jednání na opravené hrázi, na které dorazí i hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil. „Všechny přítomné seznámí s termínem ukončení revitalizace plumlovské přehrady, průběhem napouštění nádrže a také s financováním provozu srážedel fosforu na přítocích,“ uvedla Gabriela Tomíčková.

My budeme pochopitelně u toho a prostřednictvím internetových stránek www.vecernikpv.cz  vás bude neprodleně informovat...

Total Comments

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Souhlasíte s vládními opatřeními v souvislosti s pandemií koronaviru?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Hřbitov v novém.

Prostějovští radní se vytasili s plánem na příštích šest let, který zahrnuje kompletní rekonstrukci Městského hřbitova v Brněnské ulici. Opravou má projít smuteční síň, cestní síť, vybudovat se mají nové parkovací plochy a radnice hodlá dokoupit nový mobiliář. Pomoci mají samozřejmě evropské fondy.

 

Hrozící povodně.
Po abnormálních srážkách přišlo nebezpečí rozvodnění řek i říček také na Prostějovsku. Vodohospodáři vyhlásili na říčce Hloučele pod přehradou, na Romži ve Stražisku a dalších místech Prostějovska různé povodňové stupně ohrožení. V závěru týdne se situace naštěstí uklidnila.

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Josef SUCHÁNEK

Pečeť tomu definitivně dá až ustavující zasedání Zastupitelstva Olomouckého kraje, ovšem už nyní je více než jisté, že novým hejtmanem bude právě lídr seskupení Pirátů a STAN.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

92

Statistika počtu obyvatel Prostějova za první pololetí opět nezní lichotivě. Město přišlo za prvních šest měsíců o dalších dvaadevadesát obyvatel.

33

Total Comments

Výrok týdne

„JE TO NA POVÁŽENOU, SUBDODAVATEL TO ZMASTIL!“

Šéf odboru dopravy prostějovského magistrátu Miroslav Nakládal vysvětlil, proč je z Prostějova do Kojetína tak „daleko“.

Total Comments

-