Příjemnou noc, dnes je pondělí 28.9.2020
svátek slaví Václav,
zítra Michal
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Zcela ojedinělý zážitek přinesl letošní Josefkol. Sedmý ročník mezinárodního srazu mistrů řemesla kolařského a kočárnického, mistrů opratí i milovníků koňských spřežení po oba parné dny uplynulého víkendu ovládl zámecký park v Čechách pod Kosířem. Došlo i na zapřažení kočáru, který koně netáhli už více jak dvě století.

Bylo to o víkendu hodně těžké rozhodování. Na koupaliště, nebo na Josefkol? Kdo navzdory tropickému počasí zvolil druhou možnost, ten se sice možná maličko připekl, na druhou stranu viděl něco, co se hned tak nevidí. Václav Obr se svým týmem předvedl velkolepou historickou show. Majitel muzea kočárů přitom opět dokázal, že je nejen mistrem svého řemesla, ale i to, že pro svůj cíl dokáže nadchnout řadu lidí hodně rozlišných profesí i charakterů.
Slavnostnímu zahájení vévodil zejména soprán půvabné Karolíny Žmolíkové. „Její vystoupení mě dojalo,“ přiznal se osmačtyřicetiletý Petr, který na první pohled nepatřil právě mezi fandy vážné hudby. Stejný divák se naopak nezdržel poznámek při představování partnerů Josefkolu. Mezi ty hlavní tradičně patří Olomoucký kraj, bez jehož podpory by se akce v tak velkolepém stylu nepochybně konat nemohla. „Když hejtman poklekl před knězem, přišlo mi to docela pokrytecké. V politice si určitě přijde na pěkné peníze, a když si tu hrál na kajícníka, tak mě poléval studený pot,“ prohlásil Petr.
Po slavnostním zahájení následovala přehlídka takzvané zapřažené krásy. Šlo o defilé celé řady kočárů za doprovodu hudby. Některé z nich se za pár týdnů vydají do hlavního města. Od 20. srpna se představí na Pražském hradě, a to na velké výstavě, která v sídle českých králů bude k vidění až do října.
Hlavním hřebem obou dnů pak bylo zapřažení zlatého kočáru, který koně naposledy táhli před více jak dvěma sty lety. Vše bylo uvedeno scénkou o tom, kterak do zámeckého parku v Čechách pod Kosířem zavítal francouzský kardinál Mazarin. Ten si u místních řemeslníků objednal obrovský zlatý kočár. Při práci na něm se představili mistři všech devatenácti cechů podílejících se na výrobě historických kočárů. „Právě oni nám svojí prací zvěstují dávné poselství našich předků, “ připomněl Václav Obr.
Kromě výše uvedených historických scén se malí i velcí návštěvníci mohli zapojit do řady soutěží či se projet po parku v historickém kočáru. „Jsem tu už počtvrté. Letos mi tu docela chyběl samostatný koncert nějakého zajímavého muzikanta, jakým byl v minulosti třeba Robert Křesťan nebo Pavel Žalman Lohonka. Akci to vždy hodně oživilo. Na druhou stranu historická scéna s opravou kočáru je rok od roku propracovanější. I když mi někdy přijde poněkud zdlouhavá, je to pořád zážitek. Vždyť něco podobného nedělá nikdo jiný nejen u nás, ale asi ani nikde jinde ve světě. Myslím, že kvůli tomu stojí za to přijet příští rok zas,“ zhodnotil letošní Josefkol Martin Zajíc z Prostějova.

Total Comments

  • Vinotéka Hruška
  • ČSSD
  • Interforst
  • Bellis
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jak byste řešili vzrůstající pandemii koronaviru?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Smích s klasikou.

Koronavir – nekoronaavir, prostějovská veřejnost chce žít! Není proto divu, že letní promítání na nádvoří zámku mělo značnou diváckou kulisu. A co dávali? No přece klasickou českou komedii Postřižiny! A organizátoři vsadili na dobrou kartu, když se rozhodli pro film nedávno zesnulého režiséra Menzla!

 

Lidová tvořivost před volbami.
Předvolební kampaně politických stran a hnutí nabírají na intenzitě a s tím také množství různých billboardů či plakátů v ulicích města. A stejně jako před každými volbami se tyto propagační záležitosti stávají terčem vandalů. Mnoha politikům tak přibyly vousy, vlasy, dokonce mají propíchnuté oči...

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Petr JANDA

Nestárnoucí rocker řádil uplynulou sobotu večer se svým Olympicem na pláži U Vrbiček na plumlovské přehradě. Jak? Jako zamlada!

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

47 722

Město Prostějov má v tuto chvíli přesně tolik obyvatel. Jejich počet rok od roku klesá a doby, kdy jsme se chlubili více než padesátitisícovým městem, jsou dávno pryč.

33

Total Comments

Výrok týdne

„ONI POTŘEBUJÍ MASY, KTERÉ BY DĚLALY BEZ REPTÁNÍ TO, CO CHTĚJÍ. TO JSME JIM KAZILI...“

Jednadevadesátiletý Ladislav „Bor“ Šín, který byl u znovuzaložení skautů v Konici v roce 1991, takto promluvil ke komunistům.

Total Comments

-