Dobré poledne, dnes je neděle 25.9.2016
svátek slaví Zlata,
zítra Andrea
Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

kolaz punkvaJe nepochybné, že televize má dnes stále velkou moc. Co se řekne v kouzelné bedýnce, to bývá automaticky považováno za pravdu. Ne vždy tomu tak je. Svědčí o tom „televizně” vytvořený pramen Punkvy. Nejdelší česká ponorná řeka a jeden z nejzajímavěšjích a nejnavštěvovanějších vodních toků v republice má pramenit nedaleko Protivanova. Tak tomu ovšem není.

Kdo zamíří na Skalky, což je nejvyšší vrchol Drahanské vrchoviny, ten přibližně jeden a půl kilometru od něj ve směru na Skály narazí na rozcestník ukazující k pramenu Punkvy. Ten by se od směrovky měl nacházet ve vzdálenosti 400 metrů. „Tento rozcestník rozhodně neukazuje cestu k pramenům Punkvy. Už ve škole jsme se přece učili, že Punkva vzniká hluboko v podzemí soutokem Sloupského potoka a Bílé vody! Směrovka vede k pramenu potoka Luhy, který se tu vydává za Punkvu. Tak tomu ovšem není. Luha je spolu se Žďárnou jen jednou ze dvou zdrojnic Sloupského potoka, z něhož v podzemí vzniká Punkva,” vysvětlil nám Karel Kotyza z Klubu českých turistů (KČT) Kosíř, který nás na celou záležitost upozornil. Právě turisté z Kosíře okolí Skalek coby nejvyššího vrcholu Drahanské vrchoviny velice důvěrně znají. U nedaleké chaty mají svoji vrcholovou knihu. Přesto si televizní mystifikace žije svým vlastním životem. K neexistujícímu prameni Punkvy nejenže vedou turistické značky, objevuje se už na téměř všech nových turistických mapách. „Zajímavé je, že například na poslední turistické mapě od pramene Punkvy vytéká Luha. To už je úplný nesmysl,” upozornil nás Karel Kotyza. Jak vlastně k celému omylu došlo? „Pramen Punkvy totiž „objevili” tvůrci televizního dokumentárního cyklu Zpět k pramenům,” reagoval Karel Kotyza. Pokud dojdete až k pramenům Luhy, skutečně zde najdete cedulku od tvůrců tohoto pořadu, na které stojí: "Zde počíná svůj tok řeka Punkva". „Televizní tvůrci mylně označili pramen Punkvy, čímž by vymazali Luhu z povrchu zemského. Je to buď jasný omyl, nebo přímo podvod. Pokud by k němu došlo jednou a víc se o tom nemluvilo, dalo by se nad tím mávnout rukou. V tomto případě se zdá, že se začíná uplatňovat rčení, že stokrát vyslovená lež se stává pravdou,” posteskl si na závěr Karel Kotyza.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlas lidu...

O víkendu startuje nejvyšší soutěž basketbalistů. Jak dopadnou prostějovští Orli?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
Vítejte na světě
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2016 tv pohoda banner

Barometr

Konečně v Prostějově!

Burzy práce a vzdělávání byly až do letoška výsadní doménou Olomouce, Šumperka a Přerova. Letos poprvé se ovšem tato významná akce konečně uskuteční i v Prostějově! A to už tento čtvrtek. Takže pokud hledáte práci pro sebe nebo své dítě, neváhejte a spěchejte do Společenského domu. Určitě si vyberete.


Bojí se o život!
Obyvatelé Studence netrpělivě vyhlížejí konec oprav silnice směrem na Kapli. Do té doby bude po objízdné trase touto částí Čelechovic na Hané projíždět až osmdesát těžkých nákladních aut za hodinu! Mnozí řidiči kamionů si navíc nelámou hlavy s dodržováním předepsané rychlosti, takže chodci nestačí uskakovat...

Osobnost týdne

LUCIE ŠAFÁŘOVÁ

38 osobnost tydne lucka
 

Čerstvá vítězka US Open ve čtyřhře se přijela ve středu pochlubit i bronzovou olympijskou medailí. Prostějovskou tenistku přijala na radnici i primátorka a radní. A to si ještě „naše Lucka” stihla na kurtech zapinkat s těmi nejmenšími adepty bílého sportu. Tomu se říká mít Prostějov v srdci! Exkluzivní rozhovor si můžete přečíst na straně 36.

Číslo týdne

7 625 390

Toto astronomické číslo patří chodníkům. Přesně řečeno nákladům na jejich rekonstrukci, a to již dokončeným či započatým. Prostějovský magistrát problém špatných cest vnímá rok od roku víc, čemuž odpovídají milionové investice do jejich oprav. Večerník se na toto téma zaměřil, nalistujte stranu 16 tištěného vydání.

Výrok týdne

„FURT MĚ FOTÍTE AKORÁT S CHLASTEM!“

Náměstkyni Prostějova Ivaně Hemerkové se pranic nelíbilo, že ji Večerník při hodech zachytil, jak si dává čtvrtečku slivovice...