Dobrý večer, dnes je čtvrtek 27.10.2016
svátek slaví Šarlota a Zoe,
zítra Státní svátek
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

kolaz punkvaJe nepochybné, že televize má dnes stále velkou moc. Co se řekne v kouzelné bedýnce, to bývá automaticky považováno za pravdu. Ne vždy tomu tak je. Svědčí o tom „televizně” vytvořený pramen Punkvy. Nejdelší česká ponorná řeka a jeden z nejzajímavěšjích a nejnavštěvovanějších vodních toků v republice má pramenit nedaleko Protivanova. Tak tomu ovšem není.

Kdo zamíří na Skalky, což je nejvyšší vrchol Drahanské vrchoviny, ten přibližně jeden a půl kilometru od něj ve směru na Skály narazí na rozcestník ukazující k pramenu Punkvy. Ten by se od směrovky měl nacházet ve vzdálenosti 400 metrů. „Tento rozcestník rozhodně neukazuje cestu k pramenům Punkvy. Už ve škole jsme se přece učili, že Punkva vzniká hluboko v podzemí soutokem Sloupského potoka a Bílé vody! Směrovka vede k pramenu potoka Luhy, který se tu vydává za Punkvu. Tak tomu ovšem není. Luha je spolu se Žďárnou jen jednou ze dvou zdrojnic Sloupského potoka, z něhož v podzemí vzniká Punkva,” vysvětlil nám Karel Kotyza z Klubu českých turistů (KČT) Kosíř, který nás na celou záležitost upozornil. Právě turisté z Kosíře okolí Skalek coby nejvyššího vrcholu Drahanské vrchoviny velice důvěrně znají. U nedaleké chaty mají svoji vrcholovou knihu. Přesto si televizní mystifikace žije svým vlastním životem. K neexistujícímu prameni Punkvy nejenže vedou turistické značky, objevuje se už na téměř všech nových turistických mapách. „Zajímavé je, že například na poslední turistické mapě od pramene Punkvy vytéká Luha. To už je úplný nesmysl,” upozornil nás Karel Kotyza. Jak vlastně k celému omylu došlo? „Pramen Punkvy totiž „objevili” tvůrci televizního dokumentárního cyklu Zpět k pramenům,” reagoval Karel Kotyza. Pokud dojdete až k pramenům Luhy, skutečně zde najdete cedulku od tvůrců tohoto pořadu, na které stojí: "Zde počíná svůj tok řeka Punkva". „Televizní tvůrci mylně označili pramen Punkvy, čímž by vymazali Luhu z povrchu zemského. Je to buď jasný omyl, nebo přímo podvod. Pokud by k němu došlo jednou a víc se o tom nemluvilo, dalo by se nad tím mávnout rukou. V tomto případě se zdá, že se začíná uplatňovat rčení, že stokrát vyslovená lež se stává pravdou,” posteskl si na závěr Karel Kotyza.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlas lidu...

Kdo je vaším nejoblíbenějším sportovcem reprezentujícím Prostějov?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
Vítejte na světě
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2016 tv pohoda banner

Barometr

Vždy beznadějně vyprodáno.

Dnes už tradiční divadelní festival Aplaus se i letos těšil obrovské divácké sledovanosti. Každé ze tří představení sledoval naprosto vyprodaný sál Městského divadla v Prostějově. Je vidět, že když se do Prostějova nalákají ti nejlepší umělci, je o zájem postaráno. Jen tak dál!

V ČSSD to skřípe!
Krajské volby skončily pro sociální demokraty neúspěchem, přesto se „oranžoví“ budou i nadále podílet na řízení Olomouckého kraje. Podivné ovšem je, že náměstkem hejtmana se stal Ladislav Hynek místo ve volbách úspěšnější Zuzany Bratterové. Ani jeden ze zástupců Prostějovska pravý důvod neprozradil...

Osobnost týdne

BOLEK POLÍVKA
43 osobnost tydne polivka
Závěrečným bouřlivým potleskem odměnili diváci závěrečné představení prestižní divadelní přehlídky Aplaus 2016. Ve hře s názvem DNA dominoval Bolek Polívka, jeho dcera Anna a také k údivu zaplněného hlediště Městského divadla v Prostějově i půlroční Bolkův vnuk Tomášek.

Číslo týdne

26
Každá tragédie bolí, ale když zbytečně přijde o život mladý člověk, je to o to bolestnější. Čtvrteční neštěstí na silnici u Výšovic dalo všem řidičům po delší době opět výstrahu, aby sundali těžkou nohu z plynu. Smrt šestadvacetileté ženy za volantem „škodovky“ je skutečně odstrašujícím případem.

Výrok týdne

„JÁ SI JENOM ČUCHNU, MÁM OD DOKTORA ZAKÁZÁNO ŽRÁT!“

Až nám byl líto staršího muže, kterému se v sobotu odpoledne na Hodokvasu na prostějovksém náměstí sbíhaly sliny u vystavených jitrnic, tlačenky a jelítek