Dobrý večer, dnes je úterý 14.7.2020
svátek slaví Karolína,
zítra Jindřich
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Jediná pracovnice lešanské pošty Jitka Kašparová měla odejít na podzim tohoto roku do důchodu. Česká pošta to vzala jako dobrou záminku a obec postavila před nesnadný výběr: buď pobočku zrušíme, nebo bude převedena do režimu Pošta Partner. Starosta Stanislav Faltýnek o první variantě odmítl uvažovat a pustil se do záchrany poštovního úřadu ve své obci.

Co to vlastně Pošta Partner je? Podle vyhlášky Českého telekomunikačního úřadu se jedná o plnohodnotné provozovny České pošty, které občanům poskytují základní služby a zachovávají vysokou dostupnost pošt. Jediný rozdíl je v tom, že jsou provozovány třetí osobou na principu takzvané franšízy. Nejde o novinku, v České republice se s převodem poboček začalo už v roce 2009, první byla otevřena na Božím Daru.

V prostějovském regionu však zatím takovou pobočku nenajdete. To se ovšem brzy změní. „Vedení pobočkové sítě České pošty v Ostravě nás oslovilo koncem července loňského roku,“ prozrazuje Stanislav Faltýnek, starosta Lešan. „Poohlédli jsme se po vhodném objektu ve vlastnictví obce, kterým se ukázaly prostory bývalé masny v sousedství místního obchodu. V srpnu jsme záměr schválili na zastupitelstvu a v září uzavřeli dohodu s Českou poštou,“ shrnul rychlý běh věcí Faltýnek. „Pošta Partner Lešany bude první pobočka tohoto typu v okrese Prostějov. Provozovatelem bude soukromý podnikatelský subjekt, shodou okolností bývalá pracovnice České pošty,“ potvrdil Večerníku mluvčí České pošty Matyáš Vitík.

Personální zabezpečení se přímo nabízelo. Sama pošťačka si vezme provozování poštovních služeb na sebe. Vždyť kdo jiný by měl tolik zkušeností? Před stěhováním ze stávajících prostor bylo ale třeba zajistit rekonstrukci těch nových. „Museli jsme je stavebně oddělit od obchodu, rekonstruovat sociální zařízení a rozvod sítí,“ vyčíslil starosta položky, které obec stály v souhrnu zhruba sto padesát tisíc korun. Během půl roku bylo tak akorát hotovo. Navíc bude obec za symbolické nájemné hradit energie. Nábytek a počítačové vybavení dodá Česká pošta. U Pošty Partner může provozovatel nabízet také doplňkový sortiment, jako je prodej cigaret či papírenského zboží, nově i prodej losů či dobíjení telefonů. „Za zachování stejné pracovní doby tří hodin denně pro naše občany veškeré vynaložené úsilí určitě stálo,“ je přesvědčen Faltýnek.

„Jsem ráda, že mohu v poštovních službách pro naše občany pokračovat. Do budoucna jsem optimistická a věřím, že tato změna přinese pouze zkvalitnění služeb,“ dodala poněkud skromně Jitka Kašparová, která tak místo do důchodu míří do zatím neprozkoumaného terénu. V nejbližším okolí funguje Pošta Partner od počátku listopadu jen na Šternbersku. „Byli jsme se podívat v Horní Loděnici, jak taková pobočka po několika měsících funguje. Nejen podle ohlasů soudím, že tento model funguje a pro občany přináší spíše výhody,“ věří Kašparová.

Změna je už opravdu za dveřmi. Hned po velikonočních svátcích stávající pošta zavře a do konce měsíce bude probíhat stěhování do nových prostor. Pošta Partner otevře v Lešanech hned na „apríla“, tedy tento pátek 1. dubna. Večerník bude samozřejmě při tom.

Total Comments

  • Makovec
  • Rock memory of
  • Elite
  • Farmářské trhy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Vadí vám úbytek a odklad všech kulturních a společenských akcí?

P3_moravian_husserle
2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Po cyklostezce do Vrbátek.

Na kole se bezpečně po cyklostezce dostaneme už z Prostějova do Kostelce na Hané, Bedihoště a do Mostkovic. Nově se rýsuje také plán na výstavbu stezky pro cyklisty z Prostějova do Vrbátek, která má stát 34 milionů korun. Město Prostějov přispěje 450 tisíc korun na vytvoření projektové dokumentace.

Vrátili se ke glyfosátu.
Ještě v živé paměti máme dubnové usnesení zastupitelstva, kterým se zastavilo používání glyfosátů včetně kritizovaného Roundupu při ničení plevele v Prostějově. V posledních týdnech mnozí obyvatelé upozorňovali, že společnost FCC znovu Roundup používá. A Večerníku to potvrdil i náměstek primátora!

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Miloš Karásek

Minulý čtvrtek byla v Prostějově odhalena pamětní deska Edmundu Husserlovi z dílny právě tohoto architekta a sochaře, který je mimo jiné také autorem „sedícího“ Jiřího Wolkera na prostějovském náměstí.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

2 073


Právě tolik lidí je aktuálně na Prostějovsku bez práce. Nezaměstnanost v regionu oproti předchozímu měsíci mírně poklesla, ale předpovědi na další období nejsou příznivé.

Total Comments

Výrok týdne

„Církev přestala být vidět, protože se lidé ani nesešli!“

V pořadí již dvanáctý evangelický farář v Prostějově Kamil Vystavěl takto popisoval těžkou dobu koronavirovou.

Total Comments

-