Dobré odpoledne, dnes je středa 15.7.2020
svátek slaví Jindřich,
zítra Luboš
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

51 kosmonautV nynějším předvánočním čase většina lidí nosí na srdci svá tajná přání. Hlavně děti zásobují Ježíška seznamy „svých požadavků“ a věří, že pod stromečkem se budou na Štědrý den dít věci! Ale nejenom děti si chtějí splnit svá toužebná přání. Například Tomáš Hanáček z Prostějova se jako jeden z mála Čechů chystá do kosmu!

Nevěříte? Je to tak. Mladý muž s dětskými sny hodlá na jaře příštího roku uskutečnit rekordní výstup meteorologického balónu do výšky přes pětatřicet kilometrů! Prostějované budou mít mezi sebou dalšího hrdinu. A to možná již velice brzy... „Chci vypustit meteorologickou sondu do stratosféry. Jde o výšku mezi třiceti až čtyřiceti kilometry nad zemí. Na speciálním balónu, napuštěném heliem, bude připevněna kamera s výškoměrem. Tyto přístroje budou zaznamenávat průběh výstupu a snad i rekord, kterého chci dosáhnout,“ prozradil Večerníku základ svého plánu Tomáš Hanáček.

Jak dále přiznal, už v dětství se zhlédl v podobných rekordech Američana Steva Fossetta nebo nedávno Rakušana Felixe Baumgartnera, který z podobné výšky dokonce vyskočil s padákem. A nyní by chtěl jejich kousky alespoň částečně napodobit. „Začal jsem po internetu pátrat, co taková věc obnáší. A zjistil jsem, že vypustit sondu do takové výšky není vůbec nereálné. Spíše je to otázka přízně sponzorů a zajištění potřebných financí,“ dodal Hanáček.

Podle něj se náklady na podobný kousek pohybují řádově okolo třiceti tisíc korun. „Půjde o speciální meteorologický balón, který na zemi bude naplněn heliem do rozpětí zhruba půldruhého metru. Pokud se podaří, aby vystoupal do výšky čtyřiceti kilometrů, zvýší se toto jeho rozpětí až na deset metrů. Heliová náplň se totiž řidším okolním vzduchem rozpíná,“ přidává technické záležitosti mladý muž z Prostějova.

O spolupráci při rekordním pokusu požádal písemně už i ředitele prostějovské hvězdárny. „Napsal jsem panu Prudkému dopis, zda by se hvězdárna na mém pokusu podílela. Mám totiž představu vypustit balón v Kolářových sadech s tím, že by na své cestě do stratosféry byl pro veřejnost pozorovatelný z hvězdárny. Uvidíme, zatím jsem v začátcích příprav na celý pokus,“ dodal Tomáš Hanáček.

Jak již bylo řečeno, mladý Prostějovan by byl zřejmě teprve druhým Čechem, kterému by se něco takového povedlo. „Zatím se taková věc podařila skupině mladých meteorologů z Prahy, která vypustila dva balóny, které dokázaly vystoupat do výšky zhruba čtyřiatřiceti kilometrů. A tento dosavadní český rekord toužím překonat, udělám pro to maximum,“ dodal bojovně Tomáš Hanáček.

PROSTĚJOVSKÝ Večerník bude naplnění jeho dětského snu samozřejmě bedlivě sledovat.

Total Comments

  • Makovec
  • Rock memory of
  • Elite
  • Farmářské trhy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Vadí vám úbytek a odklad všech kulturních a společenských akcí?

P3_moravian_husserle
2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Po cyklostezce do Vrbátek.

Na kole se bezpečně po cyklostezce dostaneme už z Prostějova do Kostelce na Hané, Bedihoště a do Mostkovic. Nově se rýsuje také plán na výstavbu stezky pro cyklisty z Prostějova do Vrbátek, která má stát 34 milionů korun. Město Prostějov přispěje 450 tisíc korun na vytvoření projektové dokumentace.

Vrátili se ke glyfosátu.
Ještě v živé paměti máme dubnové usnesení zastupitelstva, kterým se zastavilo používání glyfosátů včetně kritizovaného Roundupu při ničení plevele v Prostějově. V posledních týdnech mnozí obyvatelé upozorňovali, že společnost FCC znovu Roundup používá. A Večerníku to potvrdil i náměstek primátora!

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Miloš Karásek

Minulý čtvrtek byla v Prostějově odhalena pamětní deska Edmundu Husserlovi z dílny právě tohoto architekta a sochaře, který je mimo jiné také autorem „sedícího“ Jiřího Wolkera na prostějovském náměstí.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

2 073


Právě tolik lidí je aktuálně na Prostějovsku bez práce. Nezaměstnanost v regionu oproti předchozímu měsíci mírně poklesla, ale předpovědi na další období nejsou příznivé.

Total Comments

Výrok týdne

„Církev přestala být vidět, protože se lidé ani nesešli!“

V pořadí již dvanáctý evangelický farář v Prostějově Kamil Vystavěl takto popisoval těžkou dobu koronavirovou.

Total Comments

-