Příjemnou noc, dnes je sobota 4.7.2020
svátek slaví Prokop,
zítra Státní svátek
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

01 jizni_kvadrantPřed časem jsme zveřejnili stížnosti prostějovských radních, kteří žehrali na neústupnost krajských hygieniků v otázce povolení průjezdu nákladních vozidel po jižním kvadrantu, dopravní spojnicí mezi Krasickou a Určickou ulicí. Podle jejich vyjádření jsou to právě hygienici, kteří si vymýšlejí nesmyslná měření hluku, kvůli kterým nesmějí nákladní auta na tento vnitřní obchvat, čímž se rapidně komplikuje doprava nejen v Drozdovicích a Krasicích, ale následně i v centru města.

Proti těmto nářkům se vzápětí ohradila Eva Čehovská, šéfka oddělení Krajské hygienické stanice Olomouckého kraje. A následně, po měsících mlčení přiznal barvu i vedoucí odboru rozvoje a investic města Antonín Zajíček. Se zákazem vjezdu se počítalo už v projektové dokumentaci!

„Chci upozornit na skutečnost, že Krajská hygienická stanice ke kolaudačnímu souhlasu neměří žádnou ´hlučnost´ z dopravy na předmětném úseku komunikace a ani nestanovila či nestanovuje pro toto řízení termín jeho měření, jak se v článku uvádí. Tuto povinnost má pouze a jedině investor stavby, v našem případě město Prostějov. To, že je třeba objektivizovat hladinu hluku z dopravy na komunikaci v chráněných venkovních prostorách staveb, je městu známo už od patnáctého  prosince 2011, kdy byl rozhodnutím odboru dopravy současného Magistrátu města Prostějov  povolen zkušební provoz na takzvaném jižním kvadrantu. Město tedy mělo dostatek času na to, aby byl požadavek Krajské hygienické stanice splněn,“ napsala Večerníku MUDr. Eva Čehovská, vedoucí oddělení hygieny obecné a komunální Krajské hygienické stanice Olomouckého kraje. Následně reagovala i na výroky prostějovských radních, kteří dosavadní zákaz vjezdu nákladních vozidel na jižní kvadrant přičítají nesmyslným požadavkům ze strany právě hygieniků. „Zákaz vjezdu nákladních aut vyplynul už z projektové dokumentace ke stavebnímu řízení předložené investorem stavby a nikoliv z požadavku Krajské hygienické stanice! Jako důkaz uvádím citaci ze závazného stanoviska KHS ze dne 24. června 2011, ve kterém se praví, že do výpočtu byla zahrnuta i navržena technická a organizační protihluková opatření: protihluková clona, protihlukový val a dopravní omezení, které vyloučí z provozu na navržené komunikaci nákladní dopravu. Vyloučení nákladní dopravy je patrné i z předloženého výkresu místní komunikace Určická - Krasická, Prostějov - dopravní značení, který je součástí předložené projektové dokumentace. V něm je z obou směrů vjezdů na nově budovanou komunikaci z Krasické i Určické a Okružní ulice umístěna zákazová dopravní značka pro vjezd nákladních automobilů. S tímto dopravním omezením  bylo počítáno i v rámci dokumentace o posouzení vlivů na životní prostředí a dokumentace pro územní řízení,“ uvedla citace z projektové dokumentace investora Eva Čehovská.

Pochopitelně nás zajímaly reakce na toto vyjádření z řad zástupců města. „Jestli je to tak, pak nechápu, proč nás odbor rozvoje a investic nechával v omylu,“ pokrčil rameny Zdeněk Fišer, náměstek primátora města. A šéf zmíněného odboru na základě našeho přímého dotazu skutečně přiznal barvu, že slovní válka s hygieniky je naprosto zbytečná. „V době, kdy se projektoval jižní kvadrant, panovaly obrovské problémy s občany, kteří protestovali proti nebezpečí nadměrného hluku z dopravy po nové komunikaci. A přestože původní projektová dokumentace původně počítala i s nákladní dopravou na jižním kvadrantu, na nátlak občanů byla do ní nakonec zanesena značka zákazu vjezdu pro vozidla těžší než tři a půl tuny. Ano, to je pravda,“ potvrdil slova Evy Čehovské Antonín Zajíček, vedoucí odboru rozvoje a investic Magistrátu města Prostějova. Proč ale tuto skutečnost bezmála dva roky tajil a nechal vedení města svádět všechny potíže na hygieniky? „Projekt jižního kvadrantu se tvořil už v roce 2008, kdy skutečně panovala velmi tvrdá hygienická nařízení. A se začleněním zákazu vjezdu pro nákladní vozidla souhlasil i tehdejší starosta města Jan Tesař,“ odpověděl Antonín Zajíček. „Zavedením zákazu vjezdu pro nákladní automobily do projektu šlo o kompromis, není třeba hledat viníků. Je potřeba celý kvadrant dostavět, s rozumnou hlavou posoudit všechny aspekty a nezúčastňovat se slovní přestřelky v novinách o tom, kdo a za co může. Není to tak, že by zákaz vjezdu někdo chtěl a někdo zase ne. Počkejme do doby, než bude konečně propojena Anglická ulice s Určickou a pak se snažme o to, aby na tuto kompletní komunikaci mohla nákladní auta vjet. Já osobně si však nejsem zcela jist, zda to bude správné. Vidím to tak padesát na padesát,“ uzavřel naši debatu šéf odboru rozvoje a investic města Antonín Zajíček.

I přes jeho vyjádření ale stále visí ve vzduchu otázka, proč nyní odmítá přestřelku v novinách, když dva roky nechal mezi sebou v médiích „střílet“ radní s hygieniky...

Total Comments

  • Rock memory of
  • Elite
  • Vestour
  • KSČM
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Půjdete v tomto týdnu do Prostějova na tenis?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Dražší, ale ekologičtější.

Vedení prostějovského magistrátu se rozhodlo při ničení plevele v různých lokalitách města upřednostnit spaření zeleně technologií téměř vařící vody nebo páry. Upozaděny jsou tak chemické přípravky, především tolik kritizovaný Roundup. Má to ale jeden háček, ekologické ničení plevele bude mnohem dražší.

Vydržel jen rok.

Když byl 1. června loňského roku po vítězství ve výběrovém řízení jmenován po Janu Páleníkovi ředitelem Národního domu v Prostějově, měl s tímto zařízením velkolepé plány. Jiří Hloch však ve funkci vydržel jen něco málo přes jeden rok. Minulý týden byl městem odvolán z několika důvodů.

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Vladimír Franz

Hudební skladatel, výtvarník a vysokoškolský profesor nadchl v kostele Povýšení svatého Kříže varhanním koncertem. Prostějované si pak ve Zlaté bráně mohli prohlédnout také jeho výstavu obrazů.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

61


Přesně tolik dní bude uzavřena jedna z nejfrekventovanějších komunikací v Prostějově. Už tuto středu bude zahájena rekonstrukce povrchu vozovky na Vápenici, která potrvá až do konce prázdnin.

8 000 000

 

Total Comments

Výrok týdne

„ŽENY MAJÍ ŠITÍ V GENECH! ŠKODA ŽE SE MU VÍCE NEVĚNUJÍ...“

Jana Komárková navrhuje pro Ptenské dětské divadlo nádherné kostýmy a v exkluzivním rozhovoru pro Večerník (čtěte na straně 10) vyzývá své pohlaví k větší aktivitě s jehlou a nití.

Total Comments

-