Příjemnou noc, dnes je úterý 14.7.2020
svátek slaví Karolína,
zítra Jindřich
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

01 amnestieBývalý sériový zloděj a feťák Ilie Sisov, násilník Jan Doseděl, účetní Magda Látalová, která tunelovala obecní kasu v Hluchově či zkrachovalá a zadlužená podnikatelka Gabriela Vozihnojová. To je pouze vybraná čtveřice nejznámějších Prostějovanů, na které by se měla vztahovat amnestie vyhlášená začátkem roku prezidentem České republiky Václavem Klausem. Na všechny čtyři by se od 1. ledna 2013 mělo pohlížet jako na nevinné...

Tak tohle si prezident rozlil u celého národa! Snad žádný výrok či rozhodnutí prezidenta Václava Klause ještě nevyvolaly takové pobouření v celé republice, jako jeho amnestie ze začátku letošního roku. Propuštění tisíců zlodějů a ostatních kriminálních živlů určitě neblaze ovlivní život v celé republice a nepochybně i v Prostějově. 

„Odhaduji, že Klausova amnestie se dotkne až tisíce lidí z Prostějovska. Tato všechna individua se nám teď vysmívají. Celé společnosti, soudcům, státním zástupcům a policistům,“ neskrýval před Večerníkem své rozladění Vladimír Váňa, předseda Okresního soudu v Prostějově. „Škoda mluvit, tohle se vůbec nemělo stát,“ mávl znechuceně rukou také nemocný prostějovský primátor Miroslav Pišťák, když jsme ho v sobotu navštívili v nemocnici. A co na to policie? „Nechci a ani nemohu kritizovat rozhodnutí prezidenta republiky. Za policisty mohu jen říct, že svoji práci budeme dělat dál...,“ uvedl pro Večerník Pavel Novák, vedoucí Územního odboru Policie ČR v Prostějově.

Žouželka, Halíř i Petkov zůstávají za mřížemi

Tak tohle si prezident rozlil u celého národa! Snad žádný výrok či rozhodnutí prezidenta Václava Klause ještě nevyvolaly takové pobouření v celé republice, jako jeho amnestie ze začátku letošního roku. Propuštění tisíců zlodějů a ostatních kriminálních živlů určitě neblaze ovlivní život v celé republice a nepochybně i v Prostějově...

„Odhaduji, že Klausova amnestie se dotkne až tisíce lidí z Prostějovska. Tato všechna individua se nám teď vysmívají. Celé společnosti, soudcům, státním zástupcům a policistům,“ neskrýval před Večerníkem své rozladění Vladimír Váňa, předseda Okresního soudu v Prostějově. „Škoda mluvit, tohle se vůbec nemělo stát,“ mávl znechuceně rukou také nemocný prostějovský primátor Miroslav Pišťák, když jsme ho v sobotu navštívili v nemocnici. A co na to policie? „Nechci a ani nemohu kritizovat rozhodnutí prezidenta republiky. Za policisty mohu jen říct, že svoji práci budeme dělat dál...,“ uvedl pro Večerník Pavel Novák, vedoucí Územního odboru Policie ČR v Prostějově.

„To zas bude na Husáku nablito.“ To byla asi nejpřiléhavější reakce vystihující pocity občanů po amnestii vyhlášené prezidentem republiky Václavem Klausem. Prostějované ji v jasné většině nepřivítali s nadšením. Byly však výjimky. Neplatilo to až tolik pro romské obyvatele s trvalým bydlištěm v okolí Husova náměstí. Amnestie se totiž na recidivisty nevztahovala. Mezi těmi, kteří z ní měli největší radost, patří hlavně ti, kteří byli odsouzeni pouze jednou. V tomto ohledu je rozhodující počet odsouzení, nikoliv počet trestných činů. Ten přitom často bývá mnohonásobně vyšší.  

Typickým příkladem je Ilie Sisov. Nyní jednadvacetiletý mladík byl od šestnácti let závislý na pervitinu. Před dvěma roky stál za nebývalou sérií desítek krádeží, které s bandou dalších narkomanů podnikal po celém Prostějově. Přestože byl vůdcem celé party, soud mu udělil pouze dvouletý trest domácího vězení. Ten by mu měl být pár měsíců před jeho vypršením zrušen.

Dalším odsouzeným, na něhož by se měla vztahovat amnestie, je někdejší prostějovský strážník Jan Doseděl. Ten dostal desetiměsíční podmínku za to, že prokopl dveře od bytu babičky svých dětí a před jejich očima padesátiletou ženu praštil do obličeje. Žena skončila s tržnou ránou na zemi. Janu Dosedělovi nyní stále běží zkušební lhůta, která rozhoduje o tom, zda do vězení nakonec nastoupí či nikoliv. Kvůli svému odsouzení už však musel opustit řady městských strážníků. Pokud nyní bude mít čistý trestní rejstřík, teoreticky by se na svoje místo mohl vrátit.

Klausova amnestie se nejvíce vztahuje na lidi odsouzené za hospodářské trestné činy. Přestože právě díky nim si nejrůznější podvodníci a tuneláři přišli na nejvíce peněz, u soudu se jejich třeba dlouholetá trestná činnost nejsložitěji dokazuje. Pokud už je za ni někdo odsouzen, bývá to velké vítězství. Tresty však v těchto případech bývají poměrně nízké, neboť pro většinu podvodníků to bývá první odsouzení.

To platí například pro bývalou účetní obecního úřadu v Hluchově Magdu Látalovou.  Její případ, do něhož měl být podle ní zapleten i tehdejší starosta Dospiva, vyplul na povrch už v dubnu 2011. Odsouzena  byla po více jak roce. „Paní Magdička“ nakonec dostala osm měsíců podmíněně, odložených na osmnáct měsíců. Jelikož její podmíněný trest nepřesáhl dva roky, po Klausově amnestii by měla být opět nevinná. Amnestie ji však nezbavuje povinnosti zaplatit způsobenou škodu.

Podobně je tomu také u zkrachovalé podnikatelky Gabriely Vozihnojové.  Ta se dopustila podvodu, když se převodem své někdejší společnosti na bílého koně pokusila zbavit závazků ve výši téměř devětset tisíc korun. Za to dostala roční podmínku i zákaz několik let působit ve statutárních orgánech. Po amnestii Václava Klause bude navzdory svým milionovým dluhům moci vesele podnikat dál.

Faktem zůstává, že je stále více odsouzených, kteří svým amnestovaným kolegům mohou jen tiše závidět. Mezi ně například patří zloděj aut Jiří Žouželka, obchodník s okny Pavel Ventruba, realitní makléř Tomář Halíř či symbol divokého podnikání devadesátých let Julian Petkov. Na ty se amnestie nevztahuje. Naštěstí...

Vladimír Váňa: „Prezident nahrál grázlům! Ale nepřekvapil mě tím...“ (odkaz na článek)

ILIE SISOV ZŮSTÁVÁ V DOMÁCÍM VĚZENÍ (odkaz na článek)

 

Total Comments

  • Makovec
  • Rock memory of
  • Elite
  • Farmářské trhy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Vadí vám úbytek a odklad všech kulturních a společenských akcí?

P3_moravian_husserle
2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Po cyklostezce do Vrbátek.

Na kole se bezpečně po cyklostezce dostaneme už z Prostějova do Kostelce na Hané, Bedihoště a do Mostkovic. Nově se rýsuje také plán na výstavbu stezky pro cyklisty z Prostějova do Vrbátek, která má stát 34 milionů korun. Město Prostějov přispěje 450 tisíc korun na vytvoření projektové dokumentace.

Vrátili se ke glyfosátu.
Ještě v živé paměti máme dubnové usnesení zastupitelstva, kterým se zastavilo používání glyfosátů včetně kritizovaného Roundupu při ničení plevele v Prostějově. V posledních týdnech mnozí obyvatelé upozorňovali, že společnost FCC znovu Roundup používá. A Večerníku to potvrdil i náměstek primátora!

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Miloš Karásek

Minulý čtvrtek byla v Prostějově odhalena pamětní deska Edmundu Husserlovi z dílny právě tohoto architekta a sochaře, který je mimo jiné také autorem „sedícího“ Jiřího Wolkera na prostějovském náměstí.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

2 073


Právě tolik lidí je aktuálně na Prostějovsku bez práce. Nezaměstnanost v regionu oproti předchozímu měsíci mírně poklesla, ale předpovědi na další období nejsou příznivé.

Total Comments

Výrok týdne

„Církev přestala být vidět, protože se lidé ani nesešli!“

V pořadí již dvanáctý evangelický farář v Prostějově Kamil Vystavěl takto popisoval těžkou dobu koronavirovou.

Total Comments

-