Dobré odpoledne, dnes je pondělí 6.7.2020
svátek slaví Státní svátek,
zítra Bohuslava
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

06 lupicBenzínka v Držovicích, samoobsluha na Šárce a trafika v Dolní ulici. Tři místa, která si během pouhých deseti dnů vybral dvacetiletý J. J. z Prostějova ke svým loupežným výpravám. Udělal ale několik chyb. K zastrašení prodavaček vždy použil stejný nůž i vesměs shodné maskovací oblečení. Kriminalisté si tak dali pachatele do souvislostí a po jeho třetím úderu v Dolní ulici už šli vlastně najisto. Razantní domovní prohlídka dopadla úspěšně. V bytě plném nepořádku na sídlišti Šárka našli kriminalisté dvacetiletého mladíka, posléze byl nalezen i lupičův nůž zabodnutý ledabyle do křesla a ve skrýši pod vanou v koupelně policisté našli peníze i cigarety z mladíkovy poslední loupežné výpravy!

Loupež číslo jedna

Šestadvacátého ledna v šest hodin ráno hned po otevírací době vešel zamaskovaný mladý muž do prostoru čerpací stanice v Držovicích. „Hrozil obsluze nožem a mladá prodavačka mu z obavy o svůj život vydala hotovost a dobíjecí telefonní kupony v hodnotě bezmála čtyřiadvaceti tisíc korun. Pak podle svědectví poškozené muž odešel pěšky směrem k Prostějovu,“ popsal první pachatelovu loupež Pavel Novák, vedoucí Územního odboru Policie ČR v Prostějově.

Loupež číslo dvě

O tři dny později, TJ. v úterý 29. ledna kolem půl druhé odpoledne, povzbuzen prvním „úspěchem“ vešel opět maskovaný J. J. do samoobslužné prodejny potravin na Šárce. Scénář byl podobný, zastrašil prodavačku nožem a z pokladny si vzal tržbu. „Z prodejny si odnesl přes pět tisíc korun, ke zranění ženy naštěstí nedošlo,“ podotkl Pavel Novák.

Loupež číslo tři

Zase brzy ráno, opět v černém maskovacím oblečení a s nožem v ruce se mladý lupič vydal ve čtvrtek 7. ledna do trafiky vedle pobočky České pošty v Dolní ulici. „V tomto případě se choval nejbrutálněji. S nožem v ruce prodavačku udeřil pěstí a povalil na zem. Pak z otevřené pokladny a zásuvek odcizil finanční hotovost, cigarety a mobilní telefon. Celková škoda činila bezmála sedmnáct tisíc korun,“ vypočítal šéf prostějovské policie Pavel Novák.

Dopadení jako z akčního filmu

Říká se třikrát a dost! Stejně to platilo i pro tohoto grázla, pro kterého trestná činnost byla jediným zdrojem obživy. Třetí loupež v trafice v Dolní ulici mu byla osudná. Hodinu po tomto činu ho už kriminalisté drželi v klepetech! Jak se jim to tak rychle povedlo?

„Už po první loupeži jsme spustili masivní vyšetřování nejenom příslušníků kriminální policie, ale zapojili jsme také uniformované složky obvodních oddělení Policie ČR v Prostějově. Po druhém přepadení na Šárce jsme pak pachateli byli ještě blíže a ta třetí se mu opravdu stala osudnou, i když už předtím se nad ním stahovala smyčka. Po loupeži v trafice v Dolní ulici jsme okamžitě nasadili psovoda. Pes několik stovek metrů držel stopu, pak ji ale v husté zástavbě domů ztratil. Podle předešlých poznatků a vyhodnocení všech indicií ale v tu chvíli všechno jasně ukazovalo na místo, na které by se měli kriminalisté zaměřit,“ tvrdí vedoucí Územního odboru Policie ČR v Prostějově Pavel Novák. A jak se ukázalo, úsudek byl správný! „V jednom z bytů byl zatčen podezřelý mladík. Bylo nalezeno oblečení, ve kterém loupil a rovněž nůž, který měl ledabyle zabodnutý do křesla. Po další podrobné prohlídce celého bytu našli policisté ve skrýši pod vanou v koupelně všechno, co si odnesl z trafiky v Dolní ulici. Peníze, cigarety i žvýkačky.“

Šéf prostějovské policie si neodpustil ještě jednu maličkost´. „Když policisté vnikli do bytu, nevěřili vlastním očím. Takový nepořádek už dlouho nikdo neviděl. Nabádal jsem všechny, aby při domovní prohlídce pracovali v rukavicích a co nejvíce tak zamezili riziku nějaké nákazy. To, v jakém provizoriu mladík bydlel, svědčilo o tom, v jaké životní situaci se nacházel a jak si vůbec život představoval. Nic z toho ho ale neomlouvá. Budu vždycky rád, když se podobné typy lidí Prostějovu vyhnou širokým obloukem,“ uvedl nesmlouvavým hlasem Pavel Novák.

Co je to za člověka?

Na páteční tiskové konferenci policisté prozradili i některé základní údaje o mladíkovi, který se ke třem loupežím plně doznal. „K osobě pachatele mohu sdělit, že se jedná o dvacetiletého muže z Prostějova, který měl již v minulosti určité potyčky se zákonem ohodnocené podmínečným trestem odnětí svobody a veřejně prospěšnými pracemi. Nebyl nikde zaměstnán a nemá trvalé bydliště. Vyloženě bezdomovcem ale není, bydlel u známé jako podnájemník. Tyto pachatele trestné činnosti je vždy složité vypátrat a následně i usvědčit, protože ne vždy jsou lehce k dosažení. Ke všem třem loupežím se ale plně doznal a s vyšetřovateli potom spolupracoval,“ řekl k charakteristice mladého lupiče vedoucí Územního odboru Policie ČR v Prostějově. 

Šťastný majitel trafiky

Bezprostředně po páteční tiskové konferenci, na které vedení prostějovské policie informovalo o dopadení sériového lupiče, došlo i k vrácení ukradených peněz a zboží z trafiky v Dolní ulici šťastnému majiteli. Zhruba patnáct tisíc korun v hotovosti, cigarety a žvýkačky nalezené pod vanou v koupelně lupičova obydlí převzal Jaroslav Kvapil oproti podepsání předávacího protokolu. Vzápětí se svěřil se svými pocity a také popsal současný zdravotní stav přepadené prodavačky...

„Určitě nikdo z nás by se nechtěl dostat do situace, ve které se ocitla moje zaměstnankyně. Když jsem těsně po činu dorazil do trafiky, byla v obrovském šoku. Pak přiběhla i její maminka, která se jí snažila všemožně uklidnit. Prodavačka navíc utrpěla lehké zranění, ale po ošetření v nemocnici je už nyní v domácím léčení,“ prozradil Jaroslav Kvapil, majitel trafiky v Dolní ulici. Vzápětí vyjádřil poděkování prostějovským policistům. „Policii tímto děkuji za velmi rychlou, až neskutečně rychlou reakci a dopadení pachatele. Určitě také vítám to, že takový člověk nebude už ohrožovat občany našeho města. Opravdu bych nechtěl být v kůži přepadených prodavaček, a to nejenom v mé trafice. I já sám bych se těžko takovému člověku bránil, natož abych byl schopen proti němu něco podniknout. V těchto případech jsem už dříve poučil své zaměstnance, aby se v podobných situacích lupičům nestavěli a nekladli žádný odpor. Žádné peníze nebo zboží nestojí za to, aby někdo přišel k újmě na zdraví nebo dokonce na životě. Chtěl bych ještě jednou poděkovat prostějovské policii a doufám, že ten dvacetiletý zloděj skončí na hodně dlouho v kriminále. Víme totiž všichni, jak to u českých soudů často chodí...,“ dodal Jaroslav Kvapil.

Soudkyně byla rychlá

V pátek 8. února ve 12.45 hodin začalo u Okresního soudu v Prostějově řízení o vazebním stíhání dvacetiletého J. J., který byl obviněn ze spáchání tří loupežných přepadení. Pár minut na to začala zmiňovaná tisková konference v sídle prostějovské policie a bezprostředně po jejím skončení se Večerník dozvěděl, že soudkyně poslala pachatele šupem eskortou do Vazební věznice v Olomouci.

„Nedovolím si nikdy hodnotit rozhodnutí soudu, ale v tomto případě měla paní soudkyně zřejmě naprosto jednoduchou úlohu. Když pominu jiné aspekty, tak jsem přesvědčen o hrozbě toho, že pachatel by v této trestné činnosti pokračoval, navíc by jeho pokusy získat peníze mohly být čím dál tím více agresivnější,“ poznamenal exkluzivně pro Večerník Pavel Novák, vedoucí Územního odboru Policie ČR v Prostějově.

Na úplný závěr připomeňme, že obviněnému muži hrozí až desetileté vězení.

Total Comments

  • Rock memory of
  • Elite
  • Vestour
  • KSČM
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Půjdete v tomto týdnu do Prostějova na tenis?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Dražší, ale ekologičtější.

Vedení prostějovského magistrátu se rozhodlo při ničení plevele v různých lokalitách města upřednostnit spaření zeleně technologií téměř vařící vody nebo páry. Upozaděny jsou tak chemické přípravky, především tolik kritizovaný Roundup. Má to ale jeden háček, ekologické ničení plevele bude mnohem dražší.

Vydržel jen rok.

Když byl 1. června loňského roku po vítězství ve výběrovém řízení jmenován po Janu Páleníkovi ředitelem Národního domu v Prostějově, měl s tímto zařízením velkolepé plány. Jiří Hloch však ve funkci vydržel jen něco málo přes jeden rok. Minulý týden byl městem odvolán z několika důvodů.

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Vladimír Franz

Hudební skladatel, výtvarník a vysokoškolský profesor nadchl v kostele Povýšení svatého Kříže varhanním koncertem. Prostějované si pak ve Zlaté bráně mohli prohlédnout také jeho výstavu obrazů.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

61


Přesně tolik dní bude uzavřena jedna z nejfrekventovanějších komunikací v Prostějově. Už tuto středu bude zahájena rekonstrukce povrchu vozovky na Vápenici, která potrvá až do konce prázdnin.

8 000 000

 

Total Comments

Výrok týdne

„ŽENY MAJÍ ŠITÍ V GENECH! ŠKODA ŽE SE MU VÍCE NEVĚNUJÍ...“

Jana Komárková navrhuje pro Ptenské dětské divadlo nádherné kostýmy a v exkluzivním rozhovoru pro Večerník (čtěte na straně 10) vyzývá své pohlaví k větší aktivitě s jehlou a nití.

Total Comments

-