Dobré dopoledne, dnes je pátek 17.8.2018
svátek slaví Petra,
zítra Helena
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

Jak už Večerník informoval, nájemníky v městských bytech začátek podzimu dozajista moc nepotěšil. Nikomu se nikdy příliš nelíbí, když se zdražuje, v tomto případě zvyšuje nájemné. Je ale potřeba zmínit všechny okolnosti, za nichž dochází k této úpravě po téměř deseti letech. Nakonec si toho byli vědomi i samotní nájemníci, kteří do jednoho nové smlouvy podepsali.

„V době hospodářské krize jsme nájemné nezvyšovali, to byla priorita. Nyní město k tomuto kroku přistoupilo v době konjunktury a nejnižší nezaměstnanosti,“ zdůraznila radní a předsedkyně bytové komise při Radě města Prostějova Jana Halvadžievová. K 30. září podepsali všichni nájemníci městských bytů nové nájemní smlouvy s již upraveným nájemným.
Podle nedávné praxe byl v nájmech značný cenový rozdíl. Někteří totiž v městských bytech bydleli za pouhých 17 Kč/m2, což se týkalo starousedlíků s nájmy na dobu neurčitou. Ostatní platili nájem už třeba 58 Kč/m2, a to při smlouvě na dobu určitou.
Magistrát se musí ke svému majetku chovat hospodárně a účelně a s péčí řádného hospodáře, bylo tedy zapotřebí spravedlivě nájemné upravit. „Za sedmnáct korun za metr čtverečný již nelze byty pronajímat a v celé republice byt za tuto cenu nikde neseženete. Srovnávali jsme nájemné s okolními městy Přerovem, Olomoucí nebo Kojetínem a tak nízké nájemné jsme nikde nenašli,“ upozornila Halvadžievová.
Na základě rozhodnutí Rady města Prostějova ze dne 23. 5. 2017 proto byla usnesením upravena výše nájemného u nájemních smluv bytových domů ve vlastnictví statutárního města Prostějova pro rok 2017 na 61,74 Kč/m2 ve všech bytech s rozlohou do 100 m2, v domech s byty zvláštního určení Finská 9, Hacarova 2, Polišenského 1 a 3 na 56,40 Kč/m2 a s byty zvláštního určení Brněnská 40, 42 a 46, Fanderlíkova 38, Kostelecká 17, Polská 13 a v domech J. Zrzavého 3975, M. Pujmanové 10 ve výši 48 Kč/m2. Nejnižší nájemné se platí v domech Šárka 9 a 11 v částce 31,20 Kč/m2.
Městské byty jsou ovšem stále bezkonkurenčně nejlevnější. „Pro zajímavost, tržní nájemné se v Prostějově pohybuje kolem sto až sto třiceti korun na čtverečný metr,“ připomněla šéfka bytové komise.
Údržba domů se ovšem zdaleka nehradí jen z utrženého nájemného. Mimořádná rada na svém jednání 11. září totiž schválila částku ve výši 2,5 mil. Kč na mimořádnou údržbu a opravy bytových domů v majetku města. Jedná se převážně o výmalby společných prostor nebo výměnu poštovních schránek. Práce financované městem budou provedeny ještě v letošním roce.
A další podstatnou věcí je navýšení procentuální částky z příjmů z pronájmů ze čtyřiceti na šedesát procent pro opravy a údržbu bytového a nebytového fondu. „V praxi to bude znamenat, že budeme mít k dispozici o dvacet procent více peněz na opravy a údržbu městských bytů a domů, což je skvělá zpráva,“ uzavřela informace o aktuálním dění kolem nájemních smluv radní Jana Halvadžievová.

Total Comments

  • Laski
  • Pv leto
  • 1
  • 2

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK SE VÁM BĚHEM LÉTA LÍBÍ V PROSTĚJOVSKÝCH RESTAURACÍCH?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Už jen hygienici.

Dělníci na vrahovickém koupališti dělají všechno pro to, aby se brány novotou vonícího areálu otevřely pro veřejnost už tento pátek 17. srpna. Dnes už na koupaliště přijdou jen hygienici, kteří posoudí kvalitu vody v již napuštěném bazénu. Všichni věří, že v pátek se už budou skákat šipky!

Trestuhodná nepozornost. 

Těžko říct, na co myslel třiatřicetiletý šofér, když vjížděl na nechráněný železniční přejezd v Kostelci na Hané. Kdyby se věnoval řízení, zpozoroval by, že na přejezd se blíží houkající vlak. Takto došlo ke srážce, kterou těžkým zraněním odnesl nezletilý chlapec...

Vítězkou prestižní ankety o nejoblíbenějšího učitele v Olomouckém kraji se stala Karolína Mlčochová ze střední školy Trivis. K vítězství museli oblíbené kantorce dopomoci samotní studenti. Jejich úkolem totiž bylo přesvědčit porotu, proč právě jejich navržená kandidátka je tou nejoblíbenější. A povedlo se!

Total Comments

Osobnost týdne

HYNEK BARTOŇ
33 02 bartČtrnáctiletý nadějný tenista TK Agrofert Prostějov přispěl na domácích kurtech k senzaci, když společně se svými spoluhráči senzačně došel až do finále mistrovství světa žákovských týmů. V boji o zlato sice už Češi nestačili na USA, ale stříbro je pro nenasazený a těsně před startem oslabený výběr doslova majstrštykem.

Total Comments

Číslo týdne

 2151
Počet nezaměstnaných v Prostějově po dlouhé době sice mírně vzrostl, ovšem stále je náš region v popředí celostátních statistik. Na místní pobočce Úřadu práce je totiž hlášeno 2 151 volných míst a jsme tak jedním ze tří měst v republice, kdy je tento počet vyšší než nahlášených osob bez práce.

Total Comments

Výrok týdne

„UNÁHLIL JSME SE...“
Exprostějovský primátor Miroslav Pišťák se v exkluzivním rozhovoru pro Večerník svěřil, že dnes již vidí svoji rezignaci z roku 2016 jinak...

Total Comments