Dobré odpoledne, dnes je úterý 17.10.2017
svátek slaví Hedvika,
zítra Lukáš
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

Jak už Večerník informoval, nájemníky v městských bytech začátek podzimu dozajista moc nepotěšil. Nikomu se nikdy příliš nelíbí, když se zdražuje, v tomto případě zvyšuje nájemné. Je ale potřeba zmínit všechny okolnosti, za nichž dochází k této úpravě po téměř deseti letech. Nakonec si toho byli vědomi i samotní nájemníci, kteří do jednoho nové smlouvy podepsali.

„V době hospodářské krize jsme nájemné nezvyšovali, to byla priorita. Nyní město k tomuto kroku přistoupilo v době konjunktury a nejnižší nezaměstnanosti,“ zdůraznila radní a předsedkyně bytové komise při Radě města Prostějova Jana Halvadžievová. K 30. září podepsali všichni nájemníci městských bytů nové nájemní smlouvy s již upraveným nájemným.
Podle nedávné praxe byl v nájmech značný cenový rozdíl. Někteří totiž v městských bytech bydleli za pouhých 17 Kč/m2, což se týkalo starousedlíků s nájmy na dobu neurčitou. Ostatní platili nájem už třeba 58 Kč/m2, a to při smlouvě na dobu určitou.
Magistrát se musí ke svému majetku chovat hospodárně a účelně a s péčí řádného hospodáře, bylo tedy zapotřebí spravedlivě nájemné upravit. „Za sedmnáct korun za metr čtverečný již nelze byty pronajímat a v celé republice byt za tuto cenu nikde neseženete. Srovnávali jsme nájemné s okolními městy Přerovem, Olomoucí nebo Kojetínem a tak nízké nájemné jsme nikde nenašli,“ upozornila Halvadžievová.
Na základě rozhodnutí Rady města Prostějova ze dne 23. 5. 2017 proto byla usnesením upravena výše nájemného u nájemních smluv bytových domů ve vlastnictví statutárního města Prostějova pro rok 2017 na 61,74 Kč/m2 ve všech bytech s rozlohou do 100 m2, v domech s byty zvláštního určení Finská 9, Hacarova 2, Polišenského 1 a 3 na 56,40 Kč/m2 a s byty zvláštního určení Brněnská 40, 42 a 46, Fanderlíkova 38, Kostelecká 17, Polská 13 a v domech J. Zrzavého 3975, M. Pujmanové 10 ve výši 48 Kč/m2. Nejnižší nájemné se platí v domech Šárka 9 a 11 v částce 31,20 Kč/m2.
Městské byty jsou ovšem stále bezkonkurenčně nejlevnější. „Pro zajímavost, tržní nájemné se v Prostějově pohybuje kolem sto až sto třiceti korun na čtverečný metr,“ připomněla šéfka bytové komise.
Údržba domů se ovšem zdaleka nehradí jen z utrženého nájemného. Mimořádná rada na svém jednání 11. září totiž schválila částku ve výši 2,5 mil. Kč na mimořádnou údržbu a opravy bytových domů v majetku města. Jedná se převážně o výmalby společných prostor nebo výměnu poštovních schránek. Práce financované městem budou provedeny ještě v letošním roce.
A další podstatnou věcí je navýšení procentuální částky z příjmů z pronájmů ze čtyřiceti na šedesát procent pro opravy a údržbu bytového a nebytového fondu. „V praxi to bude znamenat, že budeme mít k dispozici o dvacet procent více peněz na opravy a údržbu městských bytů a domů, což je skvělá zpráva,“ uzavřela informace o aktuálním dění kolem nájemních smluv radní Jana Halvadžievová.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

  • ČSSD - Holík
  • KSČM - Šulda
  • SPD - Okamura
  • fiat
  • JH Reality
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlas lidu...

Blíží se parlamentní volby. Koho budete volit?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2017 tv pohoda banner

Barometr

Otevřené srdce za pastelku

Dva tucty středoškoláků doplněné žáky čtyř základních škol se uplynulou středu vydaly do prostějovských ulic, aby všichni společně prodejem bílých pastelek za „tři pětky“ vybrali potřebné peníze na pomoc nevidomým. Prostějované měli svá srdce i peněženky otevřené, výše vybrané částky je ale zatím neznámá. 

 

Pátek třináctého

Snad jen osmačtyřicetiletý muž se má právo vymlouvat na pověru, která provází podobný den a datum. Minulý pátek ráno dotyčný svým autem vjel bůhví proč do protisměru v Kojetínské ulici a čelně se střetl s protijedoucím vozidlem. V něm se zranily dvě ženy, které sanitka převezla do nemocnice. 

Osobnost týdne

PETR ČTVRTNÍČEK
42 02 ctvrtnicekDesátý ročník divadelní přehlídky Aplaus 2017 pokračoval v Městském divadle v Prostějově druhým dílem. Pražské divadlo Na zábradlí právě s excelentním Petrem Čtvrtníčkem představilo inscenaci Hamlet. Také on se zamýšlel nad otázkou, zda „být, či nebýt“... 

Číslo týdne

2607

Přesně tolik lidí je aktuálně v Prostějově bez práce. Nízká nezaměstnanost panuje v místním regionu i nadále. Navíc přes Úřad práce ČR firmy poptávají zaměstnance na 1 784 volných míst, takže výběr je velice pestrý. Podíl nezaměstnaných činí 2,7 procenta, což Prostějov řadí pod celorepublikový průměr! 

Výrok týdne

„TEN VRAH JE

ALE JINAK

NEŠKODNEJ!“

Současný obyvatel azylového domu

Pavel Jakubčík se takto vyjádřil

k jednomu svému spolubydlícímu

z_pozvanka_MSFL