Dobré odpoledne, dnes je neděle 18.3.2018
svátek slaví Eduard,
zítra Josef
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

Jak už Večerník informoval, nájemníky v městských bytech začátek podzimu dozajista moc nepotěšil. Nikomu se nikdy příliš nelíbí, když se zdražuje, v tomto případě zvyšuje nájemné. Je ale potřeba zmínit všechny okolnosti, za nichž dochází k této úpravě po téměř deseti letech. Nakonec si toho byli vědomi i samotní nájemníci, kteří do jednoho nové smlouvy podepsali.

„V době hospodářské krize jsme nájemné nezvyšovali, to byla priorita. Nyní město k tomuto kroku přistoupilo v době konjunktury a nejnižší nezaměstnanosti,“ zdůraznila radní a předsedkyně bytové komise při Radě města Prostějova Jana Halvadžievová. K 30. září podepsali všichni nájemníci městských bytů nové nájemní smlouvy s již upraveným nájemným.
Podle nedávné praxe byl v nájmech značný cenový rozdíl. Někteří totiž v městských bytech bydleli za pouhých 17 Kč/m2, což se týkalo starousedlíků s nájmy na dobu neurčitou. Ostatní platili nájem už třeba 58 Kč/m2, a to při smlouvě na dobu určitou.
Magistrát se musí ke svému majetku chovat hospodárně a účelně a s péčí řádného hospodáře, bylo tedy zapotřebí spravedlivě nájemné upravit. „Za sedmnáct korun za metr čtverečný již nelze byty pronajímat a v celé republice byt za tuto cenu nikde neseženete. Srovnávali jsme nájemné s okolními městy Přerovem, Olomoucí nebo Kojetínem a tak nízké nájemné jsme nikde nenašli,“ upozornila Halvadžievová.
Na základě rozhodnutí Rady města Prostějova ze dne 23. 5. 2017 proto byla usnesením upravena výše nájemného u nájemních smluv bytových domů ve vlastnictví statutárního města Prostějova pro rok 2017 na 61,74 Kč/m2 ve všech bytech s rozlohou do 100 m2, v domech s byty zvláštního určení Finská 9, Hacarova 2, Polišenského 1 a 3 na 56,40 Kč/m2 a s byty zvláštního určení Brněnská 40, 42 a 46, Fanderlíkova 38, Kostelecká 17, Polská 13 a v domech J. Zrzavého 3975, M. Pujmanové 10 ve výši 48 Kč/m2. Nejnižší nájemné se platí v domech Šárka 9 a 11 v částce 31,20 Kč/m2.
Městské byty jsou ovšem stále bezkonkurenčně nejlevnější. „Pro zajímavost, tržní nájemné se v Prostějově pohybuje kolem sto až sto třiceti korun na čtverečný metr,“ připomněla šéfka bytové komise.
Údržba domů se ovšem zdaleka nehradí jen z utrženého nájemného. Mimořádná rada na svém jednání 11. září totiž schválila částku ve výši 2,5 mil. Kč na mimořádnou údržbu a opravy bytových domů v majetku města. Jedná se převážně o výmalby společných prostor nebo výměnu poštovních schránek. Práce financované městem budou provedeny ještě v letošním roce.
A další podstatnou věcí je navýšení procentuální částky z příjmů z pronájmů ze čtyřiceti na šedesát procent pro opravy a údržbu bytového a nebytového fondu. „V praxi to bude znamenat, že budeme mít k dispozici o dvacet procent více peněz na opravy a údržbu městských bytů a domů, což je skvělá zpráva,“ uzavřela informace o aktuálním dění kolem nájemních smluv radní Jana Halvadžievová.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

  • interforst
  • Hledání kraslic
  • interier nabytek
  • semo
  • JH Reality
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Co říkáte na uzavírku Brněnské ulice?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2017 tv pohoda banner

Barometr

Dojde konečně na „parlament“?

Ledy se konečně hnuly směrem ke kritizovanému domu hrůzy v ulici Šárka. Prostějovští radní se rozhodli u odborníků zjistit, kolik by stála rekonstrukce domu se sociálními byty, který se na mnoha místech už doslova rozpadá. O levnější variantě, tedy zbourání, prý nemůže být ani řeči! 
 

Rozhodnuto, ale jak?

Nejvyšší soud ČR už rozhodl ve věci odvolání společnosti Prior proti rozsudku na neplatnost smlouvy mezi městem Prostějovem a společností Manthellan. Jak verdikt zní, zatím není známé, zůstává totiž neveřejný. Potíž je v tom, že nejdříve jej musí písemně obdržet obě strany sporu. Napětí vzrůstá...

Osobnost týdne

ALBERT HALMO
Nejen kulturní veřejnost zarmoutila tato smutná zpráva. Minulé pondělí 5. března ve věku 58 let zemřel Albert Halmo. „Albi“ byl veřejně známý zejména jako vůdčí osobnost Fotoklubu Prostějov. Zároveň měl lví podíl na fungování Galerie u Hanáka ve Školní ulici v Prostějově. Jeho pohřeb se koná tento pátek.

albert copy

Číslo týdne

 8815

Tohle není zrovna optimistické číslo... Ze statistik Policie ČR za rok 2017 vyplývá, že se hned bezmála osm tisíc lidí dopustilo v Prostějově přestupku. Prostějovští strážci zákona řešili přesně 7 227 občanů ČR a 247 cizinců. Znamená to, že proti zákonu se vloni provinil zhruba každý šestý Prostějovan!

Výrok týdne

„OCHUTNÁVKA TAM TEDY ROZHODNĚ NEBUDE!“

Náměstek primátorky Pavel Smetana ozval novináře na prohlídku protidrogového vlaku, ovšem bez toho, že by si v něm mohl třeba někdo „šňupnout“ nebo „píchnout“...