Příjemnou noc, dnes je pondělí 18.12.2017
svátek slaví Miloslav,
zítra Ester
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

Jak už Večerník informoval, nájemníky v městských bytech začátek podzimu dozajista moc nepotěšil. Nikomu se nikdy příliš nelíbí, když se zdražuje, v tomto případě zvyšuje nájemné. Je ale potřeba zmínit všechny okolnosti, za nichž dochází k této úpravě po téměř deseti letech. Nakonec si toho byli vědomi i samotní nájemníci, kteří do jednoho nové smlouvy podepsali.

„V době hospodářské krize jsme nájemné nezvyšovali, to byla priorita. Nyní město k tomuto kroku přistoupilo v době konjunktury a nejnižší nezaměstnanosti,“ zdůraznila radní a předsedkyně bytové komise při Radě města Prostějova Jana Halvadžievová. K 30. září podepsali všichni nájemníci městských bytů nové nájemní smlouvy s již upraveným nájemným.
Podle nedávné praxe byl v nájmech značný cenový rozdíl. Někteří totiž v městských bytech bydleli za pouhých 17 Kč/m2, což se týkalo starousedlíků s nájmy na dobu neurčitou. Ostatní platili nájem už třeba 58 Kč/m2, a to při smlouvě na dobu určitou.
Magistrát se musí ke svému majetku chovat hospodárně a účelně a s péčí řádného hospodáře, bylo tedy zapotřebí spravedlivě nájemné upravit. „Za sedmnáct korun za metr čtverečný již nelze byty pronajímat a v celé republice byt za tuto cenu nikde neseženete. Srovnávali jsme nájemné s okolními městy Přerovem, Olomoucí nebo Kojetínem a tak nízké nájemné jsme nikde nenašli,“ upozornila Halvadžievová.
Na základě rozhodnutí Rady města Prostějova ze dne 23. 5. 2017 proto byla usnesením upravena výše nájemného u nájemních smluv bytových domů ve vlastnictví statutárního města Prostějova pro rok 2017 na 61,74 Kč/m2 ve všech bytech s rozlohou do 100 m2, v domech s byty zvláštního určení Finská 9, Hacarova 2, Polišenského 1 a 3 na 56,40 Kč/m2 a s byty zvláštního určení Brněnská 40, 42 a 46, Fanderlíkova 38, Kostelecká 17, Polská 13 a v domech J. Zrzavého 3975, M. Pujmanové 10 ve výši 48 Kč/m2. Nejnižší nájemné se platí v domech Šárka 9 a 11 v částce 31,20 Kč/m2.
Městské byty jsou ovšem stále bezkonkurenčně nejlevnější. „Pro zajímavost, tržní nájemné se v Prostějově pohybuje kolem sto až sto třiceti korun na čtverečný metr,“ připomněla šéfka bytové komise.
Údržba domů se ovšem zdaleka nehradí jen z utrženého nájemného. Mimořádná rada na svém jednání 11. září totiž schválila částku ve výši 2,5 mil. Kč na mimořádnou údržbu a opravy bytových domů v majetku města. Jedná se převážně o výmalby společných prostor nebo výměnu poštovních schránek. Práce financované městem budou provedeny ještě v letošním roce.
A další podstatnou věcí je navýšení procentuální částky z příjmů z pronájmů ze čtyřiceti na šedesát procent pro opravy a údržbu bytového a nebytového fondu. „V praxi to bude znamenat, že budeme mít k dispozici o dvacet procent více peněz na opravy a údržbu městských bytů a domů, což je skvělá zpráva,“ uzavřela informace o aktuálním dění kolem nájemních smluv radní Jana Halvadžievová.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

 • Laski
 • PROHLÍDKY ADVENT
 • Goosens
 • Toray
 • Velebova
 • JH Reality
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jak se chystáte na vánoční svátky?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2017 tv pohoda banner

Barometr

Všechno hned dvakrát!

Stálo to spoustu potu, ale podařilo se. Kolektiv Večerníku připravil dnes pro své čtenáře všechno tuplovaně. Dvojité číslo, dvě speciální přílohy a televizní program dokonce na tři týdny. Tož ať nás čtou!

 

Něco tu Rusové nechali!

Při zemních pracích na výstavbě nového výrobního areálu firmy Mubea byla v průmyslové zóně nalezena letecká bomba. Ta zřejmě pochází z ruského bombardování města 8. května 1945.

Osobnost týdne

JAN KOLLER
Sportovní hvězdy nadělovaly ve čtvrtek v hale Sportcentra DDM v Prostějově dětem. Mezi celebritami nechyběl ani historicky nejlepší střelec fotbalové reprezentace.

51 02 koller

Číslo týdne

1 109 000 000

Hodně přes miliardu korun spotřebuje prostějovský magistrát v roce 2018. Rozpočet města na příští rok ale zastupitelé schválili, přestože k němu měli několik výhrad

Výrok týdne

ZASLECHLI JSME…

„JÁ CHCU DOMAÚPLNĚ STEJNÝ!SLYŠÍŠ, TATI?“

Mladého tatínka na prostějovském náměstí

zaskočilo přání šestiletého synka, kterému se náramně líbil rozsvícený vánoční strom.