Dobrý podvečer, dnes je čtvrtek 18.10.2018
svátek slaví Lukáš,
zítra Michaela
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

O situaci, kdy společnost Manthellan zahájila první kroky k realizaci výstavby Galerie Prostějov tím, že uzavřela parkoviště mezi Wolkerovou a Komenského ulicí, se živě debatovalo i ve středu 20. prosince 2017, kdy v obřadní síni prostějovské radnice pokračovalo už třetím dnem jednání Zastupitelstva statutárního města Prostějova. Padala hodně silná slova a schváleno bylo i složení nového vyjednávacího týmu, který má za úkol dosáhnout s Manthellanem nové dohody.


Prostějovští komunální politici se však také napříč politickým spektrem dohodli, že prakticky „na truc Manthellanu“ se magistrát zúčastní záměru prodeje malého pozemku u Společenského domu, o který u Olomouckého kraje usiluje právě tento investor... Zjednodušeně se tedy dá říct, že malá válka začíná!

Už v posledním prosincovém vydání Večerník informoval velmi podrobně o diskusích, které zastupitelé vedli v prvních dvou dnech jednání, tedy v pondělí 11. a v úterý 12. prosince. Tehdy kromě jiného padaly i návrhy na policejní ochranu zmíněného parkoviště a odstranění betonových zábran. Primátorka statutárního města Prostějov Alena Rašková (ČSSD) rovněž napsala soudcům Nejvyššího soudu ČR, aby urychleně rozhodli o odvolání společnosti Prior ohledně platnosti či neplatnosti smlouvy mezi městem a Manthellanem. Večerník informoval o rozhodnutí prostějovských zastupitelů napříč politickým spektrem, podle kterého se město Prostějov přihlásí do záměru prodeje malé parcely před Společenským domem, který je dosud ve vlastnictví Olomouckého kraje. O ten však zároveň usiluje i Manthellan, který tento plochu o výměře 67 metrů čtverečních považuje za strategickou.
Emoční diskuse pokračovaly na půdě zastupitelstva také ve středu 20. prosince, kdy pokračovalo rekordně dlouhé zasedání Zastupitelstva statutárního města Prostějova. „Zajímalo by mě, zda má Manthellan k archeologickému průzkumu na parkovišti nějaké stavební povolení, nebo si může kdokoliv do našeho města přijít a rozkopat, co se mu zlíbí. Navíc vyplývá, že nájemní smlouva na předmětné pozemky končí jedenatřicátého prosince 2017. To znamená, že od ledna jsou už zase naše,“ ozvala se členka radniční koalice Ivana Copková (KSČM). „Smlouva s Manthellanem bohužel nekončí poslední den tohoto roku, bylo to jen hraniční datum pro zahájení záměru této společnosti. Smlouva na pronájem pozemků je podepsána bez jakéhokoliv data. My nerozhodneme, zda je tato smlouva platná, či nikoliv, to musí udělat soud. Výklad našich právníků je takový, že je bohužel platná, i když byla podepsána bez jakéhokoliv data ukončení,“ odmítla tyto dohady primátorka Alena Rašková (ČSSD). „To je ale skandál, vždyť ty smlouvy jsou naprosto amatérské! Navíc držím v ruce dopis pana Morávka z Manthellanu adresovaný vám, paní primátorko. A tolik arogance a povýšenosti vůči městu jsem ještě od nikoho neviděl. Z jeho vyjádření čiší nerespekt a naprostá neúcta vůči městu i osobně vůči paní primátorce,“ zahřímal vzápětí Tomáš Blumenstein (ODS).
Na zastupitelstvu se řešily i praktické problémy poté, co Manthellan zablokoval parkoviště na místě bývalé sodovkárny. „Já tedy nejsem motorista, vždycky jezdívám všude na kole. Ale denně slyším nadávky od lidí, kteří v centru nemají kde zaparkovat. A co je horší, k uzavření parkoviště došlo na začátku plesové sezóny a parkovat nemají kde ani běžní návštěvníci akcí ve Společenském domě. Když se tak nad tímto problémem zamýšlím, tak my jim nejsme schopni v této chvíli nabídnout ani náhradní alternativu,“ vystihla závažný problém Zuzana Bartošová (KDU-ČSL). „Už jsme o této záležitosti jednali a v těchto dnech oslovíme společnost FCC, zda by neumožnila občanům parkovat na pozemku mezi tržnicí a Společenským domem. Ano, je to tam, kde v současnosti roste tráva,“ zareagovala primátorka. Dalšího opozičního zastupitelezase zajímalo, proč Městská policie Prostějov nezakročila proti uzavření tolik vytíženého parkoviště. „Ve chvíli, kdy společnost Manthellan zablokovala parkoviště a následně zde bagry začaly hloubit jámy, jsem pověřil velitele strážníků, aby jednal s vedením magistrátu, zda má městská policie učinit nějaké kroky. Z odborů správy a údržby města a také z památkové péče bylo na dotazy odpovězeno, že investor postupuje podle platné smlouvy a neděje se tak nic protizákonného,“ zodpověděl dotaz Miroslav Pišťák (ČSSD), který je zodpovědný za Městskou policii Prostějov.
Z třetího dějství posledního jednání prostějovského zastupitelstva vyplynuly ještě dva významné okamžiky. Nejprve primátorka Rašková seznámila zastupitele s aktuálním dopisem, ve kterém společnost Manthellan vyzývá vedení města, aby Prostějov odstoupil od záměru nákupu pozemku u Společenského domu od Olomouckého kraje. „Tím je vidět, jak je tato malá parcela umožňující příjezd ke Společenskému domu strategická pro obě strany. Nenecháme se ale přece zastrašit, že ne?“ zeptal se na fóru nezařazený). „Náš zájem zúčastnit se záměru prodeje Olomouckým krajem trvá, rušit ho nebudeme,“ zněla odpověď primátorky Raškové.
V samotném závěru jednání zastupitelé opakovaně hlasovali o jmenování nového vyjednávacího týmu, který bude za město jednat s Manthellanem. Drtivou většinou hlasů byl schválen tým ve složení Alena Rašková, Zdeněk Fišer (oba ČSSD) a Aleš Matyášek (TOP 09). K tomuto týmu se podle potřeb vždy připojí některý z právníků města nebo advokátní kanceláře, kterou si prostějovský magistrát pro jednání s Manthellanem najal.
Už v prvních lednových dnech se tak dají očekávat další aktuální informace o vývoji situace v projektu Galerie Prostějov. Zatím se zdá, že společnost Manthellan jde neochvějně za svým cílem...

Vyjádření zástupce společnosti Manthellan najdete v tištěném vydání PROSTĚJOVSKÉHO Večerníku, které vyšlo v pondělí 2. ledna

Total Comments

  • finsys
  • kostelec n h
  • stavebniny
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jste spokojeni s novou vládou prostějovské radnice?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Babí léto v plné kráse.

Po celý uplynulý týden panovalo v  prostějovském regionu příznivé počasí, které svádělo k podzimním procházkám. Leckde dokonce padaly i rekordní teploty, když se rtuť teploměru vyšplhala až k 23 stupňům. Nechme se překvapit, jak dlouho prosluněné nebe vydrží.

Vůně punče se prodražila.

Je to zřejmě to nejlepší pro každého návštěvníka, tak proč tomu nedat za ucho? Prostějovští radní schválili navýšení poplatku pro prodejce alkoholu během vánočního jarmarku, tudíž letos stánkaři prodávající punč a další alkoholové dobroty zaplatí až 1 250 korun za den.

Total Comments

Osobnost týdne

BOLEK A VLADIMÍR POLÍVKOVI
polivkovi copyKonečně! Po mnoha peripetiích a dvou odkladech dorazil do Prostějova Bolek Polívka se synem Vladimírem. V Městském divadle v Prostějově jim aplaudovalo dlouho dopředu vyprodané hlediště, protože jejich kus Šašek a syn je opravdu famózní.

Total Comments

Číslo týdne

 1725
Přesně tolik lidí bez zaměstnání eviduje aktuálně Úřad práce v Prostějově. Z uvedeného počtu je 990 žen. Pozoruhodným faktem je, že jako v jednom z mála měst v republice je zde počet hlášených volných míst větší než počet nezaměstnaných! .

Total Comments

Výrok týdne

„PTEJTE SE, NA CO CHCETE,
ODPOVÍM, NA CO CHCI JÁ!“

S úsměvem od ucha k uchu přivítala novináře na středeční tiskové konferenci rady města primátorka Alena Rašková

Total Comments