Dobrý podvečer, dnes je středa 18.7.2018
svátek slaví Drahomíra,
zítra Čeněk
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

O situaci, kdy společnost Manthellan zahájila první kroky k realizaci výstavby Galerie Prostějov tím, že uzavřela parkoviště mezi Wolkerovou a Komenského ulicí, se živě debatovalo i ve středu 20. prosince 2017, kdy v obřadní síni prostějovské radnice pokračovalo už třetím dnem jednání Zastupitelstva statutárního města Prostějova. Padala hodně silná slova a schváleno bylo i složení nového vyjednávacího týmu, který má za úkol dosáhnout s Manthellanem nové dohody.


Prostějovští komunální politici se však také napříč politickým spektrem dohodli, že prakticky „na truc Manthellanu“ se magistrát zúčastní záměru prodeje malého pozemku u Společenského domu, o který u Olomouckého kraje usiluje právě tento investor... Zjednodušeně se tedy dá říct, že malá válka začíná!

Už v posledním prosincovém vydání Večerník informoval velmi podrobně o diskusích, které zastupitelé vedli v prvních dvou dnech jednání, tedy v pondělí 11. a v úterý 12. prosince. Tehdy kromě jiného padaly i návrhy na policejní ochranu zmíněného parkoviště a odstranění betonových zábran. Primátorka statutárního města Prostějov Alena Rašková (ČSSD) rovněž napsala soudcům Nejvyššího soudu ČR, aby urychleně rozhodli o odvolání společnosti Prior ohledně platnosti či neplatnosti smlouvy mezi městem a Manthellanem. Večerník informoval o rozhodnutí prostějovských zastupitelů napříč politickým spektrem, podle kterého se město Prostějov přihlásí do záměru prodeje malé parcely před Společenským domem, který je dosud ve vlastnictví Olomouckého kraje. O ten však zároveň usiluje i Manthellan, který tento plochu o výměře 67 metrů čtverečních považuje za strategickou.
Emoční diskuse pokračovaly na půdě zastupitelstva také ve středu 20. prosince, kdy pokračovalo rekordně dlouhé zasedání Zastupitelstva statutárního města Prostějova. „Zajímalo by mě, zda má Manthellan k archeologickému průzkumu na parkovišti nějaké stavební povolení, nebo si může kdokoliv do našeho města přijít a rozkopat, co se mu zlíbí. Navíc vyplývá, že nájemní smlouva na předmětné pozemky končí jedenatřicátého prosince 2017. To znamená, že od ledna jsou už zase naše,“ ozvala se členka radniční koalice Ivana Copková (KSČM). „Smlouva s Manthellanem bohužel nekončí poslední den tohoto roku, bylo to jen hraniční datum pro zahájení záměru této společnosti. Smlouva na pronájem pozemků je podepsána bez jakéhokoliv data. My nerozhodneme, zda je tato smlouva platná, či nikoliv, to musí udělat soud. Výklad našich právníků je takový, že je bohužel platná, i když byla podepsána bez jakéhokoliv data ukončení,“ odmítla tyto dohady primátorka Alena Rašková (ČSSD). „To je ale skandál, vždyť ty smlouvy jsou naprosto amatérské! Navíc držím v ruce dopis pana Morávka z Manthellanu adresovaný vám, paní primátorko. A tolik arogance a povýšenosti vůči městu jsem ještě od nikoho neviděl. Z jeho vyjádření čiší nerespekt a naprostá neúcta vůči městu i osobně vůči paní primátorce,“ zahřímal vzápětí Tomáš Blumenstein (ODS).
Na zastupitelstvu se řešily i praktické problémy poté, co Manthellan zablokoval parkoviště na místě bývalé sodovkárny. „Já tedy nejsem motorista, vždycky jezdívám všude na kole. Ale denně slyším nadávky od lidí, kteří v centru nemají kde zaparkovat. A co je horší, k uzavření parkoviště došlo na začátku plesové sezóny a parkovat nemají kde ani běžní návštěvníci akcí ve Společenském domě. Když se tak nad tímto problémem zamýšlím, tak my jim nejsme schopni v této chvíli nabídnout ani náhradní alternativu,“ vystihla závažný problém Zuzana Bartošová (KDU-ČSL). „Už jsme o této záležitosti jednali a v těchto dnech oslovíme společnost FCC, zda by neumožnila občanům parkovat na pozemku mezi tržnicí a Společenským domem. Ano, je to tam, kde v současnosti roste tráva,“ zareagovala primátorka. Dalšího opozičního zastupitelezase zajímalo, proč Městská policie Prostějov nezakročila proti uzavření tolik vytíženého parkoviště. „Ve chvíli, kdy společnost Manthellan zablokovala parkoviště a následně zde bagry začaly hloubit jámy, jsem pověřil velitele strážníků, aby jednal s vedením magistrátu, zda má městská policie učinit nějaké kroky. Z odborů správy a údržby města a také z památkové péče bylo na dotazy odpovězeno, že investor postupuje podle platné smlouvy a neděje se tak nic protizákonného,“ zodpověděl dotaz Miroslav Pišťák (ČSSD), který je zodpovědný za Městskou policii Prostějov.
Z třetího dějství posledního jednání prostějovského zastupitelstva vyplynuly ještě dva významné okamžiky. Nejprve primátorka Rašková seznámila zastupitele s aktuálním dopisem, ve kterém společnost Manthellan vyzývá vedení města, aby Prostějov odstoupil od záměru nákupu pozemku u Společenského domu od Olomouckého kraje. „Tím je vidět, jak je tato malá parcela umožňující příjezd ke Společenskému domu strategická pro obě strany. Nenecháme se ale přece zastrašit, že ne?“ zeptal se na fóru nezařazený). „Náš zájem zúčastnit se záměru prodeje Olomouckým krajem trvá, rušit ho nebudeme,“ zněla odpověď primátorky Raškové.
V samotném závěru jednání zastupitelé opakovaně hlasovali o jmenování nového vyjednávacího týmu, který bude za město jednat s Manthellanem. Drtivou většinou hlasů byl schválen tým ve složení Alena Rašková, Zdeněk Fišer (oba ČSSD) a Aleš Matyášek (TOP 09). K tomuto týmu se podle potřeb vždy připojí některý z právníků města nebo advokátní kanceláře, kterou si prostějovský magistrát pro jednání s Manthellanem najal.
Už v prvních lednových dnech se tak dají očekávat další aktuální informace o vývoji situace v projektu Galerie Prostějov. Zatím se zdá, že společnost Manthellan jde neochvějně za svým cílem...

Vyjádření zástupce společnosti Manthellan najdete v tištěném vydání PROSTĚJOVSKÉHO Večerníku, které vyšlo v pondělí 2. ledna

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Komentáře   

+1 #24 Linka 2018-01-10 18:41
Cituji PK:
navíc jeden zdroj potvrdil fakt, že kasko je v dezolátním stavu, opaku ve velmi špatnem stavu a město nechce investovat do něčeho co by stálo víc jak zbouráni. Na tohle Prostějov peníze nemá.
Jenže opozice tohle chápat nechce :D

Jedna babka toho napovídala, my co do Kaska chodíme, a bydlíme v Prostějově, víme, jak to je. Opozice je jediná záchrana, ale to PK vysvětlovat nemá cenu. Počítám, že PK znamená něco jako "pražský kecal" nebo "pište kadlecovi", nebo "plný kýbel"...
Citovat
+6 #23 HN 2018-01-07 16:12
PK asi ani není z Prostějova, ale počítám z Olomouce či z Prahy a má v popisu práce lobovat na webu pro Galerii Prostějov ... Ale nějak se mu to nedaří....
Citovat
+4 #22 rampelnik 2018-01-06 15:58
Cituji PK:
navíc jeden zdroj potvrdil fakt, že kasko je v dezolátním stavu, opaku ve velmi špatnem stavu a město nechce investovat do něčeho co by stálo víc jak zbouráni. Na tohle Prostějov peníze nemá.
Jenže opozice tohle chápat nechce :D

Nevím, kam chodíte na ty "super" informace! Manthellan, pokud bude chtít na onom pozemku stavět, bude muset , jako součást stavby, vybudovat také společenský sál... což se mu, až tak moc nechce. Jenomže ono místo je především určeno pro kulturu, pro komerci až na druhém místě! Kasko stačí opravit a na to Prostějov rozhodně má! Když jsou naši radní schopni dávat dary na soukromé podnikání pana Černoška ( tím myslím pozemek koupaliště na Kostelecké), tak aby mohl pokračovat ve stavbě NOC, tak na opravu Kaska se najdou peníze taky! Musíte mít skutečně moc zdatného informátora, pokud si ty "infa" necucáte přímo z prstu!
Citovat
+7 #21 tonda 2018-01-06 13:23
Uživatel PK je asi dost mimo, jinak by nepsal takové nesmysly, že by investice do Kaska byla větší než do nové výstavby. To je vidět, že se zde zase někdo tváří, kolik co stojí a přitom o tom nemá sebemenší páru. A když je teda Kasko v tak špatném stavu není to odpovědnost právě koalice, která do něj záměrně už 10let skoro nic neinvestuje a nese za to odpovědnost? Ale to by někteří lidé, zde diskutující, museli prvně použít šedou kůru mozkovou. :lol:
Citovat
-8 #20 PK 2018-01-06 08:22
navíc jeden zdroj potvrdil fakt, že kasko je v dezolátním stavu, opaku ve velmi špatnem stavu a město nechce investovat do něčeho co by stálo víc jak zbouráni. Na tohle Prostějov peníze nemá.
Jenže opozice tohle chápat nechce :D
Citovat
-7 #19 PK 2018-01-06 07:59
Asi těžko bude Manthellan stavět něco mimo centrum.Tam právě má stát sál. Jenže nevíte asi dostatečně tolik informaci, že,, že smlouva je officiálně platná. Na okresnim ano, ale u jiného Vám to smetou ze stolu. Jenou se město něčemu upsalo, tak má to splnit a pokud ne, nastavil bych mega tučnou pokutu:)
Citovat
+5 #18 rampelnik 2018-01-05 11:18
Cituji PK:
neřešte co bylo kdysi... ted je situace už úplně jiná

Na základě stížnosti Prioru rozhodl Okresní soud v Prostějově dne 20. 5. 2015 o neplatnosti Smlouvy o smlouvě budoucí... Manthellan se odvolal a Magistrát se přidal. Následovaly další soudy u vyšších instancí, kde právník Magistrátu nemluvil pravdu... Manthellan totiž ve skutečnosti žádnou soutěž nevyhrál, jen dostal z nějakého "neznámého " důvodu přednost?! Momentálně je ještě ve hře Dovolání k Nejvyššímu soudu, které podal Prior... a na které se kupodivu spoléhá i primátorka, že snad celou věc rozsekne... no pokud přizná, že právník neměl pravdu a bylo vše jinak, pak snad i ano! Už prý jim snad i psala, aby si pospíšili... což berou někteří jako opovážlivost... Každopádně, pokud chce Manthellan v Prostějově stavět, má k dispozici pozemek v Jezdeckých kasárnách... bude-li se mu zdát malý, ať se s důvěrou obrátí na podplacené radní, oni mu tam rozhodně ještě něco nechají ubourat!
Citovat
-4 #17 PK 2018-01-05 09:17
neřešte co bylo kdysi... ted je situace už úplně jiná
Citovat
0 #16 rampelnik 2018-01-05 07:55
Cituji PK:
Ale... ?? že o tom nevim, že by nějaký soud rozhodl o neplatnosti smlouvy. Máte špatné informace

Moje informace jsou úplně v pořádku! To jen Vy jste zcela mimo...samozřej mě se musel Manthellan odvolat a Magistrát se musel nutně přidat... už je tomu nějaký ten rok zpět. No a od té doby se vedou stále další a další soudy, kde advokát zastupující radnici nemluví tak docela pravdu... Počkejte si na výrok soudu!
Citovat
-7 #15 PK 2018-01-05 05:30
Ale... ?? že o tom nevim, že by nějaký soud rozhodl o neplatnosti smlouvy. Máte špatné informace
Citovat
  • Fokus Optik
  • Mirai
  • eurooptik
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jak se vám líbí zrekonstruované náměstí Spojenců?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Myší díra“ se opraví.

Sice to bude znamenat další dopravní komplikace ve městě, ale na druhé straně tam už konečně bude bezpečno! Už příští týden dojde k uzavírce Říční ulice v Prostějově a rekonstrukci komunikace v okolí dálničního nadjezdu. Ta slibuje rozšíření silnice a také nové oplocení u zahrádek.


Podezření bez pachatele.

Proto to tak dlouho trvalo! Vyšetřování ničivého požáru budovy reklamní agentury Cheops v Olomoucké ulici z 28. ledna je ukončeno. Ovšem s prapodivným závěrem. Kriminalisté mají podezření ze žhářství, ovšem chybí jim důkazy k obvinění konkrétní osoby! Případ je tedy odložen.

Osobnost týdne

PETR ZLÁMAL
Hlavní organizátor tradičního Rock Memory Of na plumlovské přehradě si zaslouží uznání. Jednak bubeník skupiny Plus exceloval přímo na pódiu a jednak připravil fanouškům starého dobrého rocku bezvadné zázemí.

zlama

Číslo týdne

 1762
A zase je jich méně! Lidí bez práce v Prostějově neustále ubývá, k poslednímu červnovému dni jich bylo už jen 1 762! Zajímavou skutečností bezesporu je, že z tohoto počtu je 1 608 žen, čili drtivá většina. Podíl nezaměstnaných se v Prostějově snížil na 2,3 procenta.

Výrok týdne

Jdu ze hřbitova a tam je rozhodně mnohem víc lidí!


Důchodkyně si takto postěžovala na prostějovském náměstí na doslova vylidněný rynk. Holt, prázdniny...