Příjemnou noc, dnes je pátek 15.2.2019
svátek slaví Jiřina,
zítra Ljuba
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

15 opilci1aFOTOGALERIE Takový Bolek Polívka by řekl: „Prostějováci, tož kurňa, už nežerte!“ Možná se problém opilství zdá mnohým úsměvný, ale strážníci se v těchto dnech za břicha příliš nepopadají. Městská policie totiž řeší rekordní počet výjezdů za lidmi ležícími totálně namol v parcích, na chodnících či dokonce uprostřed komunikací či křižovatek. A to už rozhodně k popukání není!

Dělat si z toho legraci? Tak to ani náhodou! Jde o vážný problém, který v současnosti sužuje Prostějov. V našem městě drasticky přibývá opilců, kteří si velmi posíleni alkoholem ustelou kdekoliv, kde upadnou do deliria. V těchto případech nastupují strážníci, kterým úlohu řešitelů nelze v žádném případě závidět. V drtivé většině končí podobné případy převozem notně „společensky unavených“ lidí na záchytku. A co je nejhorší, počet těchto výjezdů v Prostějově rapidně roste, stejně jako agresivita mnohých jedinců, kteří se v opilosti nenechají jen tak k něčemu nutit…

 „Zákon v těchto případech jasně stanoví, které osoby mají být dodány do záchytné stanice. Zejména se jedná o lidi, kteří svým chováním a stavem po požití alkoholu či psychotropní látky ohrožují i svůj život a zdraví. Takže pokud někdo někde bezvládně leží pod silným vlivem alkoholu či drogy a může se například udusit zvratky nebo v zimě umrznout, policie na to prostě musí reagovat. Zároveň jsme povinni přivolat lékaře, který posoudí zdravotní stav dotyčného a rozhodne, zda je potřeba ho převézt do nemocnice k ošetření nebo rovnou na záchytku,“ nastínil Večerníku postup strážníků v takovýchto případech Jan Nagy, velitel Městské policie v Prostějově.

S výjimkou roku 2011 počet většinou notorických alkoholiků převezených na záchytnou stanici v Prostějově přibývá. Zatímco v roce 2008 strážníci odvezli na záchytku pouze patnáct osob, vloni to bylo už jednapadesát lidí! „Nechci být přílišnou pesimistkou, ale tento počet bude podle mého názoru narůstat. Vždyť jenom za první čtvrtletí letošního roku bylo převezeno na záchytku dvacet lidí, z toho osmnáct bezdomovců. Kdybychom měli vycházet z tohoto průměru, tak na konci roku vykážeme osm desítek převezených opilců,“ zkonstatovala neradostná fakta Jana Adámková, mluvčí Městské policie v Prostějově. 

Strážníci však jedním dechem zdůrazňují, že ne vždycky je člověk ležící na zemi opilec. „V historii jsme řešili už několik případů, kdy nám lidé volali, že na silnici, v parku nebo někde na lavičce leží opilý člověk a je potřeba ho odvézt. V drtivé většině těchto událostí oznamovatelé jen zavolají, přičemž s odporem tohoto člověka minou a jdou dál. Jenomže už několikrát se stalo, že strážníci po příjezdu na místo zjistili, že uvedený muž či žena nejsou pod vlivem alkoholu nebo zfetovaní, ale mají epileptický záchvat nebo jde o cukrovkáře, který nutně potřebuje inzulin, a podobně. Právě kvůli takovým případům je zapotřebí ihned volat buď nás, nebo rovnou záchranku,“ dodal Jan Nagy.

Strážníci přivolaní k tomu, aby řešili podnapilé osoby, se ovšem často stávají terčem nevybíravých nadávek ze strany opilců, ale také jejich agresivity! „Jenom letos za první tři měsíce skončili z uvedených dvaceti osob dva pánové na záchytce i pro své agresivní chování. V jednom případě se jednalo o dvaadvacetiletého vandala, který zpitý do němoty ničil venkovní zařízení a také k hlídce se choval nepřístojně. Podruhé šlo o jednatřicetiletého narkomana. Ten napadal kolemjdoucí i příchozí strážníky,“ potvrdila Jana Adámková.

Zároveň Večerníku prozradila i některé perličky. Rekordmanem v podnapilosti je zatím muž převezený na záchytku v roce 2011, který strážníkům nadýchal 4,55 promile. Ve stejném roce putoval na lůžko s pouty dokonce sedmasedmdesátiletý senior a vloni bylo z jednapadesáti převezených osob celkem deset žen!

O tom, že se naprosto nevyplatí opít se jako Dán, budit veřejné pohoršení a nechat se převézt na záchytku, svědčí peníze, které musíte v těchto případech zaplatit. „Převoz na záchytku stojí patnáct set korun a za nocleh zaplatíte dva a půl tisíce. Při neuhrazení těchto částek dojde k vymáhání, často i exekučnímu. Jenomže co si budeme vykládat, mnohdy není kde brát...,“ konstatoval smutnou praxi ze zadržení lidí převážně bez domova velitel prostějovských strážníků Jan Nagy.

Total Comments

  • Nohejbal
  • Kendrion
  • 1
  • 2

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ V PIZZERII LA PUTICA?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Parádní odplata.

Tak to se povedlo dokonale. Tým nejvyšší basketbalové soutěže BK Olomoucko, který sídlí v Prostějově, naložil při vstupu do nadstavbové části A1 svitavským Turům stovku a dal tak zapomenout na prohru z předešlé středy. O uplynulém víkendu pak basketbalisté statečně bojovali o úspěch v rámci Final Four Českého poháru.


Pětadvacet evakuovaných.

Trestuhodná chyba seniorky zapříčinila požár bytu ve druhém patře sedmiposchoďového paneláku v Moravské ulici v Prostějově. Jeho majitelka totiž v panice hodila hořící adventní věnec do vany a posléze vzplálo celé bytové jádro. Hasiči s policisty pak evakuovaly pětadvacet osob ze sousedství.

Přechody budou!

Total Comments

Osobnost týdne

PAVEL LIŠKA
06 liskaJeviště Společenského domu v Prostějově patřilo uplynulý pátek Vandrákům. Přesněji řečeno triu motorkářů, kteří procestovali několik měsíců po střední Americe. Herci Pavel Liška, Jen Révai a kameraman Hynek Bernard o tom přišli vyprávět Prostějovanům.

Total Comments

Číslo týdne

 99
Do Prostějova se po dvou týdnech „čistoty“ opět vrátil smog! Měřící stanice ve Studentské ulici naměřila 99 mikrogramů prachových částic na metr krychlový vzduchu. Je to o devětačtyřicet mikgrogramů více než je denní limit.

Total Comments

Výrok týdne

„VŠUDE BYLO PLNO KRVE A JÁ JSEM PIŠTĚLA!“

Druhá nejlepší hráčka světa
Petra Kvitová takto u Krajského
soudu v Brně popsala otřesné
okamžiky svého přepadení
z 20. prosince roku 2016

Total Comments