Dobré poledne, dnes je pátek 26.4.2019
svátek slaví Oto,
zítra Jaroslav
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

15 opilci1aFOTOGALERIE Takový Bolek Polívka by řekl: „Prostějováci, tož kurňa, už nežerte!“ Možná se problém opilství zdá mnohým úsměvný, ale strážníci se v těchto dnech za břicha příliš nepopadají. Městská policie totiž řeší rekordní počet výjezdů za lidmi ležícími totálně namol v parcích, na chodnících či dokonce uprostřed komunikací či křižovatek. A to už rozhodně k popukání není!

Dělat si z toho legraci? Tak to ani náhodou! Jde o vážný problém, který v současnosti sužuje Prostějov. V našem městě drasticky přibývá opilců, kteří si velmi posíleni alkoholem ustelou kdekoliv, kde upadnou do deliria. V těchto případech nastupují strážníci, kterým úlohu řešitelů nelze v žádném případě závidět. V drtivé většině končí podobné případy převozem notně „společensky unavených“ lidí na záchytku. A co je nejhorší, počet těchto výjezdů v Prostějově rapidně roste, stejně jako agresivita mnohých jedinců, kteří se v opilosti nenechají jen tak k něčemu nutit…

 „Zákon v těchto případech jasně stanoví, které osoby mají být dodány do záchytné stanice. Zejména se jedná o lidi, kteří svým chováním a stavem po požití alkoholu či psychotropní látky ohrožují i svůj život a zdraví. Takže pokud někdo někde bezvládně leží pod silným vlivem alkoholu či drogy a může se například udusit zvratky nebo v zimě umrznout, policie na to prostě musí reagovat. Zároveň jsme povinni přivolat lékaře, který posoudí zdravotní stav dotyčného a rozhodne, zda je potřeba ho převézt do nemocnice k ošetření nebo rovnou na záchytku,“ nastínil Večerníku postup strážníků v takovýchto případech Jan Nagy, velitel Městské policie v Prostějově.

S výjimkou roku 2011 počet většinou notorických alkoholiků převezených na záchytnou stanici v Prostějově přibývá. Zatímco v roce 2008 strážníci odvezli na záchytku pouze patnáct osob, vloni to bylo už jednapadesát lidí! „Nechci být přílišnou pesimistkou, ale tento počet bude podle mého názoru narůstat. Vždyť jenom za první čtvrtletí letošního roku bylo převezeno na záchytku dvacet lidí, z toho osmnáct bezdomovců. Kdybychom měli vycházet z tohoto průměru, tak na konci roku vykážeme osm desítek převezených opilců,“ zkonstatovala neradostná fakta Jana Adámková, mluvčí Městské policie v Prostějově. 

Strážníci však jedním dechem zdůrazňují, že ne vždycky je člověk ležící na zemi opilec. „V historii jsme řešili už několik případů, kdy nám lidé volali, že na silnici, v parku nebo někde na lavičce leží opilý člověk a je potřeba ho odvézt. V drtivé většině těchto událostí oznamovatelé jen zavolají, přičemž s odporem tohoto člověka minou a jdou dál. Jenomže už několikrát se stalo, že strážníci po příjezdu na místo zjistili, že uvedený muž či žena nejsou pod vlivem alkoholu nebo zfetovaní, ale mají epileptický záchvat nebo jde o cukrovkáře, který nutně potřebuje inzulin, a podobně. Právě kvůli takovým případům je zapotřebí ihned volat buď nás, nebo rovnou záchranku,“ dodal Jan Nagy.

Strážníci přivolaní k tomu, aby řešili podnapilé osoby, se ovšem často stávají terčem nevybíravých nadávek ze strany opilců, ale také jejich agresivity! „Jenom letos za první tři měsíce skončili z uvedených dvaceti osob dva pánové na záchytce i pro své agresivní chování. V jednom případě se jednalo o dvaadvacetiletého vandala, který zpitý do němoty ničil venkovní zařízení a také k hlídce se choval nepřístojně. Podruhé šlo o jednatřicetiletého narkomana. Ten napadal kolemjdoucí i příchozí strážníky,“ potvrdila Jana Adámková.

Zároveň Večerníku prozradila i některé perličky. Rekordmanem v podnapilosti je zatím muž převezený na záchytku v roce 2011, který strážníkům nadýchal 4,55 promile. Ve stejném roce putoval na lůžko s pouty dokonce sedmasedmdesátiletý senior a vloni bylo z jednapadesáti převezených osob celkem deset žen!

O tom, že se naprosto nevyplatí opít se jako Dán, budit veřejné pohoršení a nechat se převézt na záchytku, svědčí peníze, které musíte v těchto případech zaplatit. „Převoz na záchytku stojí patnáct set korun a za nocleh zaplatíte dva a půl tisíce. Při neuhrazení těchto částek dojde k vymáhání, často i exekučnímu. Jenomže co si budeme vykládat, mnohdy není kde brát...,“ konstatoval smutnou praxi ze zadržení lidí převážně bez domova velitel prostějovských strážníků Jan Nagy.

Total Comments

  • Taneční čaje
  • Zagorová v Prostějově
  • Semo Smržice
  • Tvaruzkovy festival
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ V MOTORESTU U KOLA?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Chvályhodný počin.

Přesně 251 velikonočních beránků nabídla středeční charitativní akce v Národním domě v Prostějově, kterou každoročně pořádá Rotary klub. Jak jsme zjistili, část krasavců byla přímo na místě prodána, zbývající originální kousky putovaly do sociálních ústavů a domovů.

Smrt pohřešovaného.

V minulém vydání Večerníku jsme zveřejnili policejní pátrací relaci po pohřešovaném seniorovi z Olšan u Prostějova. Sedmdesátiletý muž odjel osobním vozidlem k lékaři a slehla se po něm zem.
Na začátku minulého týdne přišla krutá zpráva. Důchodce byl nalezen mrtev v okrese Olomouc...

Total Comments

Osobnost týdne

HARLEJ
16 harlej 1
Pražská skupina vznikla v roce 1995 a za tu dobu si její dravé rockové písničky našly tisíce fanoušků. Svérázní muzikanti potěšili prostějovské fandy uplynulý čtvrtek večer v sále Společenského domu.

Total Comments

Číslo týdne

103
Josefa Schlesingerová spatřila světlo světa 19. dubna 1916. Na Velký pátek tak oslavila neuvěřitelné 103. narozeniny a stala se nejstarší obyvatelkou Prostějova. Vitální a stále čiperná dáma maturovala na obchodní akademii a celý život pracovala jako účetní. Dnes žije u své dcery.

Total Comments

Výrok týdne

„VEČERNÍK PRÝ VÍ VŠECHNO. TAKŽE URČITĚ VÍTE, ŽE MÁM FAKT HROZNOU ŽÍZEŇ!“

Jeden z dobře známých bezdomovců na náměstí T. G. Masaryka oslovil redaktora Večerníku se žádostí o finanční podporu na zakoupení krabicového vína.

Total Comments