Příjemnou noc, dnes je pondělí 28.9.2020
svátek slaví Václav,
zítra Michal
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

26 bodovaci_systemPrávě dnes je to sedm let, co byl na české silnice zaveden bodový systém hodnocení přestupků řidičů. Podle mnohých šlo o ten pravý bič na piráty silnic. Současný systém bodového hodnocení byl v České republice zaveden 1. července 2006 zákonem o provozu na pozemních komunikacích. Co se týká prostějovských řidičů, nějakým tím bodem jich bylo k 31. květnu tohoto roku postiženo neuvěřitelných 4 538. Z toho 341 z nich bylo zcela „out“, tedy dosáhli dvanácti bodů a na rok přišli o řidičské oprávnění!

„Obecně vzato, myšlenka bodového systému jednoznačně splnila svůj účel. Tento systém nemá za cíl postihnout a sankcionovat co nejvíce lidí, na druhé straně ale po jeho zavedení výrazně poklesl počet těch nejzávažnějších dopravních nehod.

A proč? Protože tragédie se většinou stanou po těch nejzávažnějších dopravních pře-stupcích, které jsou také nejvíce honorovány trestnými body,“ svěřil se Večerníku Pavel Novák, vedoucí Územního odboru Policie ČR v Prostějově, který před nástupem do současné funkce šéfoval dlouhá léta olomoucké dopravní policii. Jak ale vzápětí dodal, hrozba odebrání většího počtu bodů nahnala hrůzu i prostějovským řidičům.

„Z praxe vím, že si v drtivé většině řidiči, když spáchají dopravní přestupek, za který je jim odebrán nějaký ten bod, řeknou - tak, a teď už si dám pozor, abych nepřišel o řidičák! Ten pověstný strašák naplnění dvanáctibodového konta je opravdu na silnicích znát. Víte, pro několik takzvaných pirátů silnic nejsou finanční postihy tou pravou sankcí, kterou bychom očekávali coby preventivní. Pro některé třeba tisíc korun pokuty neznamená vůbec nic a nemají z takových sankcí respekt,“ nastínil zřejmě ´svatou pravdu´ Pavel Novák.

V poslední době se ale v Prostějově rozmáhá jeden nešvar. Po dosažení dvanácti bodů přijdou šoféři automaticky na jeden rok o řidičák, ovšem neberou na to ohledy a jezdí si po silnicích klidně dál... „Ano, pár takových řidičů se na našich silnicích pohybuje. Ovšem na tyto hříšníky pamatuje zákon také. Pokud někoho přistihneme za volantem v době, kdy má vysloven zákaz řízení, jedná se o trestný čin. A určitě není bez zajímavosti připomenout skutek z nedávné doby, kdy za toto opakované protiprávní jednání skončil jeden mladík ve vazební věznici a nyní mu hrozí až tři roky za mřížemi,“ dodal šéf prostějovské policie.

26 grafPro připomenutí, jak vůbec funguje bodový systém a co se stane řidičům, kteří naplní zákonem stanovenou hranici dvanácti „trestných“ bodů vedoucí k odebrání řidičského oprávnění, se Večerník zeptal Miroslava Nakládala, vedoucího odboru dopravy prostějovského magistrátu. „Body jsou zaznamenávány v registru řidičů obecním úřadem do pěti pracovních dnů od chvíle, kdy je mu od správního orgánu doručeno pravomocné rozhodnutí o sankci za porušení vybraných povinností řidiče motorového vozidla. Dopustí-li se řidič jedním skutkem více přestupků nebo trestných činů, zaznamenají se body pouze za nejzávažnější z nich. Body se zaznamenávají jen do celkového počtu dvanácti, po dosažení tohoto počtu úřad neprodleně vyzve řidiče k odevzdání řidičského průkazu do pěti dnů po doručení výzvy. Uplynutím této lhůty dochází k pozbytí řidičského oprávnění i v případě, že řidičský průkaz není odevzdán,“ seznámil Večerník s postupem bodového hodnocení a jejich následků Miroslav Nakládal. „Po dosažení dvanácti bodů správní orgán automaticky odebírá řidičský průkaz na dobu jednoho roku. Po uplynutí této lhůty však nikdo zpět k řidičáku nepřijde automaticky, musí totiž absolvovat školení v autoškole s absolvováním zkoušek a psychotesty,“ dodal.

Tak co, páni řidiči a dámy řidičky, dáváte si pozor? Napište nám své zkušenosti s bodovým systémem na e-mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.!

Total Comments

  • Vinotéka Hruška
  • ČSSD
  • Interforst
  • Bellis
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jak byste řešili vzrůstající pandemii koronaviru?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Smích s klasikou.

Koronavir – nekoronaavir, prostějovská veřejnost chce žít! Není proto divu, že letní promítání na nádvoří zámku mělo značnou diváckou kulisu. A co dávali? No přece klasickou českou komedii Postřižiny! A organizátoři vsadili na dobrou kartu, když se rozhodli pro film nedávno zesnulého režiséra Menzla!

 

Lidová tvořivost před volbami.
Předvolební kampaně politických stran a hnutí nabírají na intenzitě a s tím také množství různých billboardů či plakátů v ulicích města. A stejně jako před každými volbami se tyto propagační záležitosti stávají terčem vandalů. Mnoha politikům tak přibyly vousy, vlasy, dokonce mají propíchnuté oči...

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Petr JANDA

Nestárnoucí rocker řádil uplynulou sobotu večer se svým Olympicem na pláži U Vrbiček na plumlovské přehradě. Jak? Jako zamlada!

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

47 722

Město Prostějov má v tuto chvíli přesně tolik obyvatel. Jejich počet rok od roku klesá a doby, kdy jsme se chlubili více než padesátitisícovým městem, jsou dávno pryč.

33

Total Comments

Výrok týdne

„ONI POTŘEBUJÍ MASY, KTERÉ BY DĚLALY BEZ REPTÁNÍ TO, CO CHTĚJÍ. TO JSME JIM KAZILI...“

Jednadevadesátiletý Ladislav „Bor“ Šín, který byl u znovuzaložení skautů v Konici v roce 1991, takto promluvil ke komunistům.

Total Comments

-