Dobrý podvečer, dnes je neděle 15.9.2019
svátek slaví Jolana,
zítra Ludmila
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram
14 03_vodaProstějované spotřebují každým rokem více než tři a půl milionu kubíků vody. Podle zástupce Vodovodů a kanalizací Prostějov, a.s., jde o vodu vysoce kvalitní, ovšem na druhé straně tvrdou, což mnohým lidem vadí. Jak se Večerník dozvěděl, před lety se pokoušel VaK vodu změkčit pomocí chemických filtrů, ovšem pokus se nezdařil. Při praní tedy stále musíme používat změkčovadla a při dalším běžném využívání se musíme smířit s tím, že konvičky na vaření vody či nádobí je potřeba častěji podrobovat „octové lázni“.
„Společnost Vodovody a kanalizace hospodaří se ziskem, který například za loňský rok činil po zdanění tři miliony korun. Dobré ekonomice napovídá skutečnost, že během posledních čtyř let došlo k výrazným investicím do kanalizační a vodovodní infrastruktury. Rekord jsme pak zaznamenali v roce 2011, kdy bylo činily přes stotřicetsedm milionů korun a dalších dvaadvacet milionů se zaplatilo za opravy,“ dokumentuje finanční stránku činnosti Vodovodů a kanalizací Radek Zacpal, prostějovský zastupitel a zároveň předseda dozorčí rady této společnosti.

Co se týká spotřeby vody na Prostějovsku, ta je v posledních letech setrvalá. „Naposledy se rapidně zvýšila v roce 2007, a to zhruba o půl milionu metrů krychlových. Bylo to zapříčiněno nárůstem firem v průmyslové zóně na území Prostějova a jejich zvýšenou poptávkou po vodě, kterou potřebují k provozním účelům. Dnes se ale spousta podniků naučila vodou šetřit, používá uzavřených systémů, čištění vody a jejího opětovného využití,“ konstatoval Zacpal.

V poslední době se mezi lidmi hodně nahlas mluví o tom, že v Prostějově mizí voda a vysychají zdroje, odkud Vodovody a kanalizace berou pitnou vodu pro obyvatelstvo! Takové fámy však předseda Dozorčí rady VaKu razantně odmítá. „Město Prostějov má v současné době naprosto dostatečné zásoby vody. Je sice pravda, že jsou vypracovány studie případného rozšíření vodovodu na Stráži na kopci nad Držovicemi s napojením na vodovodní síť Pomoraví a do městské infrastruktury. Kdyby opravdu v budoucnu vznikly problémy se zásobami vody, tento projekt se dá zrealizovat prakticky okamžitě.

V tuto chvíli ale toho není potřeba,“ uklidnil Prostějovany předseda dozorčí rady Vodovodů a kanalizací s tím, že dnes fungují jako jímací území pro Prostějov prostory u Brodku u Prostějova, Duban, Smržic a Ratibořic. „O vodu tedy rozhodně není nouze. Musíme si uvědomit, že čerpáme vodu z podzemních zdrojů. Nebereme ji jako jiná města z umělých vodních nádrží, řek nebo zatopených lomů. I proto nemá Prostějov v tomto ohledu problémy, a to ani v době, kdy panují velmi suchá období,“ tvrdí dále Zacpal.

Další otázkou je kvalita vody v Prostějově. Jak všichni jistě dobře víme a máme s tím své větší či menší zkušenosti, voda je tady na rozdíl od jiných měst v republice neobvykle tvrdá. „Kvalita dodávané pitné vody je velice dobrá, protože ji čerpáme opravdu z velkých hloubek. Například ve Smržicích jde o hloubku až sto dvacet metrů. Samozřejmě, problém s její přílišnou tvrdostí tu existuje od nepaměti. Je to tím, že obsahuje vysoké procento vápníku a hořčíku, na což má vliv podloží vodonosných vrstev. Není tajemstvím, že před několika lety jsme zkoušeli s tímto problémem něco udělat a vodu ´změkčit´ pomocí chemických filtrů. Jenomže doslova a do písmene ta voda úplně ztratila chuť. A lidé, kteří jsou léta zvyklí na určitý standard kvality, by to okamžitě poznali a zcela jistě by byli velmi kritičtí,“ konstatoval Radek Zacpal, šéf dozorčí rady VaKu.

14 03_graf14 03_graf2

Total Comments

 • Národní dum
 • Hanácké Slavnosti
 • Prohlídky Plumlov
 • Bonsaj
 • Box
 • Floria Dušičky
 • Dny evropského dědictví
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Kdo je podle vás největším fotbalistou prostějovské historie?

P3_aplaus
Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Sláva se povedla.

Jen velice příznivé ohlasy sbíral po páteční akci u příležitosti 115. výročí založení prostějovského fotbalového klubu předseda současnéh 1.SK František Jura. Povedl se jak zápas legend, na který zavítaly více jak tři tisícovky příznivců, tak i slavnostní galavečer. A přijel i Karel Brückner s Ivo Viktorem!

Mizivý zájem.

 Hodně málo návštěvníků zavítalo v letošní letní sezóně do prostějovského aquaparku, ale také na vrahovické koupaliště. Ve vedení Domovní správy, která areály provozuje, tak panuje nespokojenost. Ostatně, není se co divit, když jde o druhý nejhorší ročník za čtrnáct let jexistence nových „Koupelek“...

Total Comments

Osobnost týdne

KATEŘINA DRÁBKOVÁ
36 drabkova
Rodačka z Určic během prázdnin ušla pěšky od hranic z Mexika přes Kalifornii, Oregon a Washington až do kanadského Vancouveru ohromných 1920 mil za 104 dní! Tomu se říká cestovatelská vášeň.

Total Comments

Číslo týdne

4000
Burza volného času má v Prostějově dlouholetou tradici. Akce se koná každoročně od roku 2004 a pravidelně ji navštíví spousta lidí. I letos tomu nebylo jinak. Na prezentaci kroužků a aktivit se přišlo podívat přes čtyři tisíce lidí.

Burza volného času má v Prostějově dlouholetou tradici. Akce se koná každoročně od roku 2004 a pravidelně ji navštíví spousta lidí. I letos tomu nebylo jinak. Na prezentaci kroužků a aktivit se přišlo podívat přes čtyři tisíce lidí.

Total Comments

Výrok týdne

„TO SI NEUMÍM PŘEDSTAVIT. ZUBY BY JÍ VYPADLY...“
Žena z Horního Štěpánova takto u prostějovského soudu odmítala tvrzení, že by její maminka pokousala manžela, neboť má zubní násadu.

Total Comments