Dobrý podvečer, dnes je úterý 25.6.2019
svátek slaví Ivan,
zítra Adriana
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram
14 03_vodaProstějované spotřebují každým rokem více než tři a půl milionu kubíků vody. Podle zástupce Vodovodů a kanalizací Prostějov, a.s., jde o vodu vysoce kvalitní, ovšem na druhé straně tvrdou, což mnohým lidem vadí. Jak se Večerník dozvěděl, před lety se pokoušel VaK vodu změkčit pomocí chemických filtrů, ovšem pokus se nezdařil. Při praní tedy stále musíme používat změkčovadla a při dalším běžném využívání se musíme smířit s tím, že konvičky na vaření vody či nádobí je potřeba častěji podrobovat „octové lázni“.
„Společnost Vodovody a kanalizace hospodaří se ziskem, který například za loňský rok činil po zdanění tři miliony korun. Dobré ekonomice napovídá skutečnost, že během posledních čtyř let došlo k výrazným investicím do kanalizační a vodovodní infrastruktury. Rekord jsme pak zaznamenali v roce 2011, kdy bylo činily přes stotřicetsedm milionů korun a dalších dvaadvacet milionů se zaplatilo za opravy,“ dokumentuje finanční stránku činnosti Vodovodů a kanalizací Radek Zacpal, prostějovský zastupitel a zároveň předseda dozorčí rady této společnosti.

Co se týká spotřeby vody na Prostějovsku, ta je v posledních letech setrvalá. „Naposledy se rapidně zvýšila v roce 2007, a to zhruba o půl milionu metrů krychlových. Bylo to zapříčiněno nárůstem firem v průmyslové zóně na území Prostějova a jejich zvýšenou poptávkou po vodě, kterou potřebují k provozním účelům. Dnes se ale spousta podniků naučila vodou šetřit, používá uzavřených systémů, čištění vody a jejího opětovného využití,“ konstatoval Zacpal.

V poslední době se mezi lidmi hodně nahlas mluví o tom, že v Prostějově mizí voda a vysychají zdroje, odkud Vodovody a kanalizace berou pitnou vodu pro obyvatelstvo! Takové fámy však předseda Dozorčí rady VaKu razantně odmítá. „Město Prostějov má v současné době naprosto dostatečné zásoby vody. Je sice pravda, že jsou vypracovány studie případného rozšíření vodovodu na Stráži na kopci nad Držovicemi s napojením na vodovodní síť Pomoraví a do městské infrastruktury. Kdyby opravdu v budoucnu vznikly problémy se zásobami vody, tento projekt se dá zrealizovat prakticky okamžitě.

V tuto chvíli ale toho není potřeba,“ uklidnil Prostějovany předseda dozorčí rady Vodovodů a kanalizací s tím, že dnes fungují jako jímací území pro Prostějov prostory u Brodku u Prostějova, Duban, Smržic a Ratibořic. „O vodu tedy rozhodně není nouze. Musíme si uvědomit, že čerpáme vodu z podzemních zdrojů. Nebereme ji jako jiná města z umělých vodních nádrží, řek nebo zatopených lomů. I proto nemá Prostějov v tomto ohledu problémy, a to ani v době, kdy panují velmi suchá období,“ tvrdí dále Zacpal.

Další otázkou je kvalita vody v Prostějově. Jak všichni jistě dobře víme a máme s tím své větší či menší zkušenosti, voda je tady na rozdíl od jiných měst v republice neobvykle tvrdá. „Kvalita dodávané pitné vody je velice dobrá, protože ji čerpáme opravdu z velkých hloubek. Například ve Smržicích jde o hloubku až sto dvacet metrů. Samozřejmě, problém s její přílišnou tvrdostí tu existuje od nepaměti. Je to tím, že obsahuje vysoké procento vápníku a hořčíku, na což má vliv podloží vodonosných vrstev. Není tajemstvím, že před několika lety jsme zkoušeli s tímto problémem něco udělat a vodu ´změkčit´ pomocí chemických filtrů. Jenomže doslova a do písmene ta voda úplně ztratila chuť. A lidé, kteří jsou léta zvyklí na určitý standard kvality, by to okamžitě poznali a zcela jistě by byli velmi kritičtí,“ konstatoval Radek Zacpal, šéf dozorčí rady VaKu.

14 03_graf14 03_graf2

Total Comments

 • Rock of Memory
 • BIG BEN
 • Jelen
 • Domovní správa Prostějov
 • Prostějov Cup 2019
 • Interforst
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

P2_bigben

Anketa - hlavní

Na kterou z letních akcí se těšíte nejvíce?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Pokračování tradice.

Na kvalitní vystoupení z Argentiny navázali parašutisté Armádního sportovního oddílu Dukla Prostějov reprezentující Českou republiku při úvodním závodě Světového poháru 2019 na přesnost přistání. Konal se v Chorvatsku a Hanáci přivezli z Balkánu jedno zlato i bronz!

Měsíc potop neskončil.

Jestli si někdo myslel, že záplavy na Němčicku z předminulého týdne byly těmi posledními, co prostějovský region postihly, zmýlil se. Minulý týden vtrhla velká voda po krátké průtrži mračen i do Čech pod Kosířem a Stařechovic. Kanály nestíhaly pobrat veškerou vodu, ta pak vyplavila tři desítky rodinných domů.

Total Comments

Osobnost týdne

Pavel CALLTA
25 callta
V rámci programu Prostějovského léta vystoupil uplynulý čtvrtek na náměstí T. G. Masaryka zpěvák, kterého obdivuje především mladá generace. Není tedy divu, že mezi stovkami diváků koncertu byly především náctileté fanynky.

Total Comments

Číslo týdne

42 437 704

Přesně tuto sumu peněz muselo v roce 2018 zaplatit statutární město Prostějov za odvoz a likvidaci komunálního odpadu. Občané však prostřednictvím poplatků uhradili pouhou polovinu uvedených nákladů. Odborníci tvrdí, že je to málo!

Total Comments

Výrok týdne

„KDYŽ NĚKDO UMÍRÁ,
NESMÍ ANI NA CHVILIČKU
POCIŤOVAT, ŽE JE ODEPSANÝ!“

Odborný garant paliativní péče prostějovské nemocnice Miroslav Kala takto hovořil při slavnostním otevření nového oddělení.

Total Comments