Počty nakažených, ale taky testů, postupně klesají. Rozběhly se profesionální sportovní soutěže, mluví se o otevírání dalších obchodů. Představen byl PES, coby zatím asi nejpodrobněji popsaný systém zachovávání i uvolňování opatření. Přišlo zdání, že tvrdá opatření začínají fungovat a život se postupně začne vracet do normálu. Vypadalo to zkrátka, že vláda po všech přehmatech, omylech a hloupostech, co v souvislosti s koronavirem vyvedla, si připíše projednou plusové body. Jenže pak se vláda rozhodla, že do tohoto nezvykle pozitivního dojmu hodí vidle. A to pěkně nabroušené.

Češi se tak do svátečního úterka probudili s tím, že nakupování bude od středy poněkud obtížnější. Do prodejny totiž budou muset chodit fakticky na směny. Vláda omezila prodejní plochu 15ti metrů čtverečních na jednoho nakupujícího. Což není úplně málo. Během jednoho a půl dne se na toto opatření musely připravit obchody napříč zemí, a to bez ohledu na to, jak těžké i nesmyslné se může zdát. Kdo neposlechne, hrozí pokuta.

Samotné opatření vzbuzuje svou komičností samozřejmě vlnu emocí. Na internetu se okamžitě objevily rozlícené komentáře i někdy více jindy méně vtipné fórky. Úsměv na rtech ale zmrzne ve chvíli, kdy si člověk uvědomí, že nejen něco vyřídit na úřadech nebo u některých lékařů, ale také pouhý nákup se stane otázkou trpělivosti. Fronty se totiž zákonitě přelijí před obchodní domy. Což je komické, protože ve výsledku bude více lidí nahňácaných na jednom místě. „Nesrocování“ tohle opatření pomůže podobně jako zrušení nedělního prodeje. Tedy nijak.

Snad ještě prapodivnější je však načasování. Vláda na jednu stranu opatření uvolňuje a pomalu se znovu vrací slova o vítězství nad „koncem koronaviru v Čechách“. A najednou přijde tato bomba. Vládní nařízení tak ve výsledku dokázalo hlavně jednu věc: vrátilo zpět na zem všechny, kteří si snad chvíli mysleli, že vláda procitla a najednou ví, co dělá, a proč.