Příjemnou noc, dnes je středa 26.2.2020
svátek slaví Dorota,
zítra Alexandr
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

02 kometaI nebe nad Prostějovem projasnila návštěva astronomického objektu - komety Lovejoy, kterou bude možné pozorovat až do konce ledna.

Ti z vás, kteří nebeské dění sledují pravidelně, se mají v poslední době na co dívat. Kromě měsíce v úplňku nočnímu nebi kraluje i kometa s názvem C/2014 Q2, přezdívaná Lovejoy, podle jména jejího objevitele, amatérského astronoma Terryho Lovejoye. "Není sice tak nápadná, jak bývají komety zobrazované na historických kresbách s ohonem přes půl oblohy, ale hvězdáři ji považují za velice krásnou a určitě stojí za to si ji prohlédnout na vlastní oči," míní ředitel prostějovské hvězdárny Karel Trutnovský: "V případě, že by nesvítil Měsíc a nacházeli byste se mimo přesvětlené město, snad byste ji mohli zahlédnout i pouhým okem jako rozmazanou skvrnku." Z počátku se vůbec nezdálo, že by mohla být kometa Lovejoy nějak výjimečná, ale postupem času nečekaně výrazně zjasnila, takže se dostala až na hranici viditelnosti očima a připravila tak všem milovníkům hvězdné oblohy krásné představení na začátek letošního roku. Budete-li mít tedy večer čas a chuť prohlédnout si řádně zblízka nejen kometu, ale i hvězdy nad hlavou, určitě zajděte na prostějovskou hvězdárnu, která má otevřeno v pondělí, čtvrtek a pátek od 18:30. V astronomickém dalekohledu je kometa krásně viditelná a taková by měla zůstat po celý zbytek ledna. Ale jak ředitel hvězdárny podotýká, u vlasatic člověk nikdy neví…

Total Comments

  • Infos
  • Ples Jevíčko
  • Basic
  • Interforst
  • Kendrion
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ V ZAHRANIČNÍCH RESTAURACÍCH?

2020 plesy
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Domy po cikánech zmizí.

Až tři miliony korun hodlají v Hradčanech-Kobeřicích investovat do demolice ohyzdných nemovitostí, které v obci zůstaly po vystěhování nepřizpůsobivých občanů a jsou zcela neobyvatelné. Po zbourání domů hodlají místní zastupitelé na uvolněném místě vybudovat okrasný park.

Radary zpět do akce!

V tichosti a režimu přísného utajení upekli prostějovští radní plán, dle něhož se v co nejzazší době má na silnicích opět měřit formou tzv. ptačích budek Ty jsou přitom již dobrých devět roků mimo provoz a v posledních letech se mluvilo o jejich zcela odlišném využití. A ejhle, bude se prý znovu fotit!

Total Comments

Osobnost týdne

JIŘÍ VYKOUKAL
06 pawlovska

To jsou věci! Sportovní manažer Jestřábů se uplynulou sobotu vrátil po osmi sezónách na led a ve věku, kdy brzy oslaví 49. narozeniny, se stal nejstarším hráčem historie, který oblékl dres Prostějova v soutěžním utkání.

Total Comments

Číslo týdne

104

Úctyhodných sto čtyř roků se takřka dožila Josefa Schlesingerová, která byla nejstarší občankou města Prostějova. Minulé úterý bohužel její srdce dotlouklo.

Total Comments

Výrok týdne

„DVA MĚSÍCE JEDL MIXOVANOU STRAVU“

U Okresního soudu v Prostějově vypovídala v případu Jiřího Otáhala alias „kanibala“ jeho exmilenka. A z některých slov šel mráz po zádech…

Total Comments